Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Poradnik

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co możesz zrobić aby odzyskać. Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie dostępniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o usługach płatniczych, której przeznaczeniem jest urządzenie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg oryginalnych przepisów?

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co możesz zrobić aby odzyskać.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Dzięki zmianie znikną problemy z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt powstał w rezultacie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz również:

Co zrobić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte zostały w Urzędzie jednomyślnie, co oznacza o tym, iż to inicjatywa ponad podziałami i znacznie potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw oraz nikt nie zachowałeś się od głosu. Nowe regulacje zaczną wchodzić w czasu 3 miesięcy po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.
Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może zdarzyć się każdemu
– Z projektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem poważnych problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci tracili w obecny metoda pieniądze, bo nie było mechanizmu zmuszającego użytkownika do obrotu środków. Dzięki tej kolei w większości przypadków kupimy je chociażby w czasie kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W pracy pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownika (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do tej chwili, nie było radosnej i ciągłej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych odbiorcy, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Jak odzyskać pieniądze?

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie przekazywałeś swój bank czy WZROST o tym fakcie. Obecny będzie miał 3 dni na poinformowanie konsumenci o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w czasu 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie montowany na dodatkowy rachunek techniczny, co umożliwia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w czasu 1 dnia roboczego będzie stawiał je na konto klienta. Jeżeli w umowę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w czasu 30 dni, bank czy Skok będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych klientowi.

– Da to silne dochodzenie roszczenia na ulicy sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy nazywa to, że klient omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do ostatniego wyrokiem sądu i weźmie i koszty powiązane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Powodem do przygotowania proponowanych zmian stanowiły problemy proponowane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został zlecony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w końca formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie stanowiły przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porady Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do harmonii w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments