Pojawienie się małego obywatele w domu powoduje w nim niezły przewrót. W tym artykule zajmiemy się zasadami bezpieczeństwa opieki nad niemowlakiem i noworodkiem.
Gdy pojawia się w domu mały obywatel to chcesz, żeby było mu dobrze. Zastanawiasz się jak zapewnić bezpieczeństwo maluchowi. W tym artykule zajmiemy się zasadami bezpieczeństwa jakie trzeba zachować przy małym dziecku. Najwięcej zasad bezpieczeństwa dotyczy życia w domu. Oto kilka z nich:
Nie zostawiaj dziecka samego w domu, nawet jak śpi. Zabrakło produktów na obiad, chleba, a może śmieci kipią, pies musi wyjść na dwór? Poczekaj do czasu, gdy maluch się obudzi i wtedy wyjdź. Jeżeli jest to sprawa nie ciepiąca zwłoki obudź dziecko i razem z nim wyjdź. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w domu. Maluch może zachłystnąć się śliną i udusić w parę sekund. Poza tym może się wydarzyć wiele nieprzewidzianych i niespodziewanych sytuacji chociażby takich, jak zatrzaśnięcie drzwi. Gwarantuję, że właśnie wtedy jak na złość nie będziesz miała pomocy znikąd.
Nie zostawiaj dziecka na przewijaku. To najczęstszy przypadek urazów niemowląt. Dziecko pozostawione na przewijaku potrafi z niego spaść nawet wtedy, gdy obrotów wokół własnej osi nauczy się za jakiś czas. Pamiętaj, że upadek z nawet małej wysokości może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli zapomniałaś wziąć pieluchy albo kremu, który leży w drugim kącie pokoju to nie ma innej opcji tylko bierzesz malucha na ręce i idziesz z nim.
Nie zostawiaj dziecka w wózku pod sklepem. To zupełny absurd, ale wiele mam praktykuje takie zachowanie. Zostawiają dzieci pod warzywniakami z ciasnym wejściem i zagraconym wnętrzem. Nie zostawiaj nigdy małego dziecka w wózku. Tyle się mówi o porwaniach czy pedofilach. Najmniejszym zagrożeniem w tym przypadku jest zakatarzona sąsiadka, która stwierdzi, że musi dotknąć dziecka. Jeżeli musisz zrobić zakupy w takim sklepiku nie ma rady albo bierzesz malca na ręce albo prosisz, by zrobił je partner.
Nie przewoź malca samochodem bez fotelika. To jest zdaniem policji zachowanie nagminne. Dziecko podróżuje na kolanach u cioci albo z niezapiętymi pasami (starsze dzieci). Niestety w takich przypadkach, nawet podczas ostrego hamowania bez wypadku, dziecko może wylecieć przez szybę lub uderzyć się o fotel kierowcy lub pasażera albo inny element wyposażenia auta. To może przynieść skutki śmiertelne. Nigdy też nie wyjmuj dziecka z fotelika podczas jazdy nawet, gdy ono krzyczy i protestuje w niebogłosy. W takim przypadku zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu, uspokój dziecko i ponownie zapnij w pasy lub do fotelika. Pamiętaj, że nawet podczas stłuczki przy małych prędkościach niezapięty maluch wylatuje z siedzenia jak z katapulty.
Nie podrzucaj maleństwa. Podrzucanie dziecka do góry może spowodować mikrourazy neurologiczne. Poza tym może się maluch nam wyśliznąć z rąk i wtedy dojdzie do większej tragedii. Możesz robić inne rzeczy z dzieckiem, jak tulenie czy czytanie.
Nie zostawiaj dziecka pod opieką kilkulatka. Dzieci starsze mają różne ciekawe pomysły na życie. Na przykład schować malca do wersalki. To prowadzi do uduszenia. Nie zostawiaj dziecka ze starszym, nawet odpowiedzialnym dzieckiem, bo może każdemu przyjść dziwny pomysł. Starsze dziecko nie czuje i nie ponosi odpowiedzialności za malucha. Według prawa masz ją Ty. I to Ciebie będzie ścigać policja czy prokuratura w razie wypadku.