Turystyka rowerowa z każdym rokiem zyskuje na popularności. Wpływ na to ma regularnie rozbudowywana infrastruktura drogowa. Inwestycje w ścieżki rowerowe w miastach, coraz lepsze drogi powiatowe, czy wreszcie nowo otwarty szlak Green Velo – to powody, dla których miłośnicy dwóch kółek coraz chętniej przesiadają się na rowery szosowe i trekkingowe.
Spis Treści
Rowery trekkingowe
Pierwszą grupą rowerów turystycznych są rowery trekkingowe. Najlepiej sprawdzają się w warunkach miejskich. Dopasowane są do jazdy po ścieżkach rowerowych, ale w innych warunkach również radzą sobie poprawnie. Rowery trekkingowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że posiadają duże koła, najczęściej 28 lub 29 calowe. Sam rozmiar to jednak nie wszystko. Ważne, by obręcz była wyposażona w oponę o gładkim i węższym bieżniku. Rama jest stworzona tak, by pozycja podczas jazdy po prostym odcinku była wygodna, czyli pozwalała użytkownikowi poruszać się w pozycji wyprostowanej.
Warto pamiętać również, że istotne jest dodatkowe wyposażenie takiego roweru, np. błotniki i bagażnik. Te z pozoru drugorzędne akcesoria rowerowe są w przypadku trekkingów niezwykle istotne, co wynika ze specyfiki ich przeznaczenia. Błotniki pozwolą się poruszać po ścieżkach nawet w deszczu, natomiast bagażnik sprawi, że transport bagażu podręcznego stanie się niezwykle prosty. W bagażniku zmieści się przecież znacznie więcej rzeczy niż w sakwie, nawet jeśli będzie ona pojemna.
Rowery szosowe
Jeżeli nasze preferencje turystyczne sięgają znacznie dalej niż tylko najbliższa okolica, to warto zakupić rower szosowy, nazywany też potocznie „kolarką”. To rowerami tego typu poruszają się zawodowi kolarze, co pobudza marzenia wszystkich użytkowników, którzy chcą spróbować swoich sił na profesjonalnym sprzęcie. Rower szosowy musi być lekki, dlatego aluminiowa rama to podstawowa pozycja w specyfikacji. Aby móc wygodnie spędzać czas na dwóch kółkach należy skrupulatnie dobrać rozmiar ramy.
W rowerach szosowych regulacja kierownicy i siodła nie wystarczy, aby przyjąć komfortową pozycję podczas jazdy. Warto więc przed zakupem przymierzyć się do roweru, pamiętając jednocześnie, że geometria u każdego producenta nieco się różni. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na koła, które powinny być w przypadku rowerów szosowych sztywne i wytrzymałe. Wybór osprzętu zależy od tego, jak dalekie wycieczki planujemy. Nie warto jednak przywiązywać do tego tak szczególnej wagi, jak choćby do doboru ramy czy rozmiaru.
Na koniec wypada zaznaczyć, że wybór zarówno rowerów trekkingowych, jak i szosowych jest dosyć spory. Można się o tym przekonać na podstawie ofert poszczególnych sklepów rowerowych online, gdzie znajdziemy szeroki wachlarz sprzętu niemal na każdą kieszeń. Najważniejsze jest jednak to, by rower był dopasowany do naszych potrzeb i zapewniał wygodę oraz bezpieczeństwo podczas jazdy – i to nie tylko przez jeden, lecz nawet przez kilka sezonów.