Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w istocie zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje zatem „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są wtedy jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najogromniejszym wpływie – szokujące dla świata – to te chwila spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem ważnym będzie ważna zmiana status quo. Rok bieżący prawdopodobnie być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki fizycznej i finansowej, a dodatkowo – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki mogłoby zatem nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w obszarze wydatków związanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istocie zielonej i czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Zjednoczonych w stosunku z brakiem zwrotu z lokat w obecnym sektorze, wezmą z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się toż w czasie z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to popularnym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, lecz też dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. budował się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Również w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wysokiego szumu medialnego i prostych zwrotów z lokat. Zawsze w ilość kolejnych słów w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najszerszy na świecie dostawca wykorzystywanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego drinki z najodpowiedniejszych efektów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w sum rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w wyniku zwiększonego popytu i większych cen i również kiedy w sukcesie Rosnieftu ceny jego treści wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie lecz w Kształtach Zjednoczonych, ale również na wszystkim świecie przedstawiono na zbyt biliony USD w strukturze kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z rady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Kształtach Zjednoczonych są wysokie i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną gwałtownie występować w ilość, jak projekty będą dochodzić do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup oraz na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wypowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia żyć i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od obecnego etapu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące siły. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i szybkie wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w dziale produkcji ropy z łupków, w zysku której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był rosnący kapitał delikatny i społeczny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych wartości i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – a będzie zatem jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną informacją była informację rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt tego roku, że w stosunku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego stopnia z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w procesie ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w niniejszym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne być nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w stopniu uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także oraz własne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą daleko zróżnicowane z lat. RPA prowadzi w obrotu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w ilość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do porozumienia w myśli co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i bzu handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny podanej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na rynku amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Sprawi to głośne protesty ze karty partnerów handlowych, gdyż będą wtedy w postaci stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Twórz Zjednoczonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w ilość żyć na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do wdrożenia istotnego wpływu finansowego i stałego umocnienia SEK. Jak często traktowało to znaczenie w sukcesie szwedzkiej polityki, podobnie kiedy na startu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za zdecydowanie w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do celu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje mocną i jeszcze rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jednym wybierając ich z pełnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy i ich misje były doskonałe: otwartość i równość dla całych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, i całe rodzaje wymagają być modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły dobrze być. Inne kraje nordyckie będą opowiadać o „warunkach dominujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze względu na swój status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno wrażliwa na pełne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również ekonomicznego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Kształtach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest pierwotny i biały, czyli chodzi do szkoły demograficznej, która przechodzi w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a osoby w wieku 20-40 lat, jakie są wiele dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi składają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego stopnia przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na zlecane przez Węgry – zaś w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin robiących na kwestię praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do jedzenia status quo, a obie ściany będą tworzyły trudności z dojściem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w porządku UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest istotną zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w procesie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na ceny, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą dodatkowo rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek ceny dolara o 30 proc. w stosunku do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze karty Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opieki nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą firmę walutową na świecie. Projektem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w istocie prowadzenia całego handlu w obecnym sektorze tylko w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej części światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W procesie tylko kilku miesięcy USD straci na ceny 20 proc. w stosunku do ADR i 30 proc. w stosunku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments