W jaki sposób zajęcia plastyczne wpływają na rozwój dziecka?

W jaki sposób zajęcia plastyczne wpływają na rozwój dziecka?

Polecne i promocje

Twoje dziecko uwielbia rysować, malować, szkicować lub po prostu kolorować? To bardzo dobrze, nawet jeśli nie do końca mu to jeszcze wychodzi. Plastyczne zajęcia pozwalają pobudzić jego kreatywność, co przydaje się w różnych życiowych sytuacjach. W rozwijaniu tej kreatywności pomagają zorganizowane przez ekspertów lekcje i warsztaty plastyczne. Jak jeszcze wpływają one na rozwój dziecka?

Swoboda tworzenia

Nie należy ograniczać dziecka w jego twórczych zapędach. Psycholodzy podkreślają, że dzieci mają artystyczną duszę i otwartość na świat. Są ciekawe tego, co je otacza. Chcą eksperymentować i tworzyć na wiele różnych sposobów. Do tego wszystkiego potrzebne jest wsparcie rodziców i stworzenie dziecku odpowiednich warunków do kreatywnego wyrażania własnych emocji.

Maluch może uczestniczyć na przykład w zajęciach plastycznych, podczas których będzie mieć pełną swobodę twórczego wyrażania siebie. W ten sposób rodzic inwestuje w kreatywność swojej pociechy. Warto zwrócić przy tym uwagę na fakt, że takie zajęcia są wspaniałym treningiem umiejętności motorycznych. Maluszek ćwiczy tzw. małą motorykę, sprawność manipulowania różnymi narzędziami plastycznymi – pędzlem, ołówkiem, kredkami czy nożyczkami. Przyda się to bez wątpienia na etapie nauki pisania, ale zajęcia plastyczne korzystnie wpływają też na rozwój wrażliwości artystycznej naszych pociech.

Gdzie szukać zajęć dla dzieci i od jakiego wieku?

W przedszkolach, klubach malucha, jak i w wielu innych miejscach prowadzone są cykliczne zajęcia plastyczne dla dzieci. Organizują je również klubokawiarnie i instytucje kulturalne. Przykładem niech będzie oferta na warsztaty plastyczne dla dzieci w Warszawie organizowane przez Teatr Małego Widza (https://www.teatrmalegowidza.pl/pl/spektakle/category/warsztaty). Nawet dzieci, które nie są jeszcze w stanie trzymać pewnie kredki, mogą zacząć swoją przygodę ze sztuką, ponieważ są to zajęcia kierowane do maluszków od pierwszego roku życia.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments