Z chwilą, kiedy dziewczyna potwierdzi u ginekologa swoją ciąże, ma możliwość wejść pod jego opiekę. Monitorowanie przebiegu całej ciąży gwarantuje bezpieczeństwo matce i nienarodzonemu jeszcze dziecku.
W jaki sposób ginekolog sprawdza u kobiet ciążę?
Czym szybciej będziesz pod opieką ginekologa tym dla Ciebie lepiej. Dlatego, jeżeli przypuszczasz, że jesteś w ciąży absolutnie nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Po potwierdzeniu ciąży – przez USG – lekarz kieruje pacjentkę na dodatkowe badania. Wśród nich znajdują się:
* oznaczenie czynnika Rh, które pozwala wykluczyć u kobiety konflikt serologiczny,
* badanie krwi i badanie moczu,
* stężenie glukozy we krwi,
* przeciwciała odpornościowe,
* cytologia,
* badanie czystości pochwy,
* badanie w kierunku toksoplazmozy,
* badanie w kierunku różyczki,
* badanie HIV i HCV,
* określenie czynnika WR.
W pierwszym trymestrze ciąży bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa i wszystkie badania, które pozwalają nam sprawdzić, czy zarodek rozwija się w sposób prawidłowy. Pośród tych badań, które przyszła mama musi wykonać znajdują się:
* badanie krwi,
* badanie moczu,
* cytologia i badanie bakteriologiczne,
* badanie na przeciwciała anty-D.
Po 20 tygodniu ciąży należy wykonać testy na cukrzycę ciążową, która nieleczona może prowadzić do uszkodzenia płodu. W sytuacji kiedy zostanie ona stwierdzona matka obowiązkowo musi być pod opieką lekarza i diabetologa. Po 40 tygodniu ciąży przyszła mama musi dodatkowo zrobić badanie KTG. Przed planowanym terminem porodu robi się również jednorazowo badanie USG. Po 41 tygodniu ciąży matka może otrzymać skierowanie od ginekologa do pozostania w szpitalu do rozwiązania.
zobacz koniecznie temat tabletki na powiększenie biustu