Trzeci miesiąc dziecka to kolejny ważny etap w jego dotychczasowo jeszcze krótkim życiu. Maluch staje się coraz bardziej świadomy tego, co wokół niego się dzieje. Bardzo interesuje go otaczający w około świat. Obserwuje nasze zachowania.
Trzeci miesiąc życia dziecka
Trzy miesięczne niemowlę pozostawione w pozycji żabki (na brzuszku z podparciem w kolanach i łokciach) potrafi zadrzeć głowę tak wysoko, że patrzy na wprost. Pozostaje w tej pozycji nawet do minuty czasu. To świadczy o sile malucha i prawidłowym rozwoju. Poza tym nasza pociecha potrafi wodzić oczami i poruszać głową obserwując Ciebie chodzącą po pokoju. Maluch potrafi obserwować przedmiot, który znajduje się w odległości 15 cm od jego główki i porusza w ruchu okrężnym. Mięśnie szyi są coraz mocniejsze. Bobas podniesiony do pozycji siedzącej lepiej utrzymuje głowę, a wzięty pod pachy z oparciem stóp na podłożu i ugiętych kolanach opiera się na podłodze. Twoja pociecha pozostawiona w pozycji leżącej na plecach usilnie próbuje obrócić się na bok i coraz częściej jej to będzie wychodzić. Tak więc nie pozostawiaj swojego dziecka na wersalce czy przewijaku bez kontroli. Lekarze ten moment nazywają początkiem okresu guzów i siniaków.
Spróbuj podciągnąć malucha za nadgarstki do pozycji siedzącej. Maluch powinien z uporem dźwigać głowę i ramiona. Nie martw się niepowodzeniami swojego bobasa, bo za kilka tygodni na pewno mu się uda. Na pewno zaś maluch ćwiczy sięganie i chwytanie. Nie jest to tylko odruch bezwarunkowy, ale bardzo świadome zachowanie. Najlepsza do tej zabawy jest grzechotka. Dziecko będzie po nią sięgało, chwytało i potrząsało w rączce. Twój maluch zaczyna widzieć coraz dalej oddalone przedmioty i zauważa, że świat jest trójwymiarowy.
Trzymiesięczne dzieciątko ma odruch, który fachowcy nazywają natężoną reakcją orientacyjną. Jest to reakcja na interesujący dziecko bodziec poprzez skierowanie oczu w kierunku, z którego nadszedł bodziec, jednocześnie maluch otwiera buzię i zaprzestaje pozostałych ruchów. Jest to bardzo śmieszny widok. W tym samym czasie może wystąpić również reakcja strachu. Różnica jest taka, że usta wygięte są w podkówkę. Dziecko wydaje coraz więcej rodzajów dźwięków. Może to być wzdychanie czy popiskiwanie z radości. W następnym okresie dźwięki te w większości zanikną, a tylko część z nich zamieni się w gaworzenie i słowa. Zanikają ruchy noworodkowe. Zarasta też tylne ciemiączko. Na koniec trzeciego miesiąca życia dziecka przychodzi czas na następne szczepienia obowiązkowe. Zapytaj o to swojego pediatrę. W tym okresie ćwicz z dzieckiem w następujący sposób:
·Kładź dziecko na brzuszku kilka razy dziennie.
·W zasięgu rączek malucha powieś jakieś przedmioty.
·Tańcz z dzieckiem trzymając je na rękach, bo to wzmacnia jego mięśnie.
·Zabierz malucha na basen.
Trzymiesięczny maluch z ożywieniem reaguje na kontakt z ludźmi. Jest ono coraz bardziej towarzyskie i pogodne. Po pochyleniu się nad nim uśmiecha się i radośnie grucha. Malucha rozśmieszyć może dosłownie wszystko. Jednak, gdy maluch się rozzłości to głośno płacze, a na jego policzkach pojawiają się prawdziwe łzy. Twój mały terrorysta nauczył się właśnie, że płaczem i łzami zwiększy Twoje serce i wpłynie na to, byś poświęciła mu więcej uwagi. Pojawia się pewnego rodzaju harmonia, która pozwala rodzicom po mimice i ruchach dziecka odczytać na co dziecko ma ochotę. To łączy nieprzerwalną więzią dziecko z rodzicami.
Ćwierćroczny maluch coraz częściej i chętniej korzysta ze swoich zmysłów. Na widok kolorowych zabawek interesuje się nimi i wyciąga do nich rączki. Bierze również rączki do buzi. To ćwiczy smak u dziecka. Pewnego dnia możesz zauważyć zdumienie w oczach dziecka, gdy spojrzy na Twoje dłonie. To właśnie dłonie dziecka będą teraz ulubioną zabawką dziecka. Twoja pociecha będzie obserwowała przedmiot oddalający się z jego pola widzenia oraz reagowało na dźwięki to znaczy szukało wzrokiem jego źródła.
Większość trzymiesięcznych dzieci trzymanych w pozycji pionowej rozgląda się wokół z zaciekawieniem. To etap, gdy dziecko nie chce całymi dniami leżeć w łóżeczku i głośnio domaga się wzięcia na ręce lub przełożenia do bujaczka czy na matę edukacyjną. Możesz spróbować zatańczyć z maluchem w rytm jakiejś w miarę spokojnej muzyki. Maluch lubi przyglądać się temu, co Ty robisz. Wykorzystaj to i pozwól podglądać Cię w kuchni, robiącej pranie czy podlewającej ogródek. To rozwija dziecko.
Bobas coraz częściej odpowiada uśmiechem na Twój uśmiech. Krzyczy z radości. Powtarza usłyszane odgłosy. Odpowiada ciągiem dźwięków na Twoje zdanie, a czasem przesuwa ślinę do tyłu gardła wydając bulgoty. W tym okresie baw się z dzieckiem, podawaj różnego rodzaju materiały oraz mów do swojej pociechy jak najwięcej i jak najczęściej. Dziecko może chcieć jeszcze zjeść w nocy mleko. Jeśli chcesz odzwyczaić dziecko od tego nawyku dawaj mu większą dawkę pokarmu przed snem i nie dawaj mu od razu, kiedy przebudzi się w nocy. U niemowlęcia w tym wieku może pojawić się bezdech. To normalne, jeśli trwa do 20 sekund. Jeżeli zaobserwujesz dłuższe skonsultuj się z lekarzem.
Artykuł powstał dzięki portalowi Tabletki na odchudzanie