Toksyczne relacje rodziców z dziećmi

Toksyczne relacje rodziców z dziećmi

Warto przeczytać

Chcę opowiedzieć o toksycznej relacji niektórych rodziców do ich dzieci. Rodzice często nie chcą aby ich dorosłe już dzieci żyły własnym życiem tylko ciągle starają się im narzucać swoje decyzje. Dzieci często zamiast iść za własnym głosem serca decydują się zrobić coś zgodnie z wolą rodziców, tylko i wyłącznie dlatego aby nie sprawić im przykrości.

Toksyczne relacje rodziców z dziećmi

Niektórzy po prostu mają nie spełnione cele i ambicje ze swojej przeszłości i starają się to za wszelką cenę przenieść na dziecko. Jeśli rodzice widza, że ich dziecko jest szczęśliwe kiedy robi coś co sprawia mu przyjemność i spełnia się w tym starają się przerwać to. Znam kilka sytuacji, gdzie rodzice wybierali nawet partnerów dla swoich dzieci tylko i wyłącznie dlatego, że wybór dziecka im się nie spodobał. Dzieci chcą aby rodzice byli z nich dumni dlatego robią wszystko aby ich zadowolić, jednak niestety tym samym raniąc siebie.

NA dłuższą metę niestety nie jest to dobrym rozwiązaniem gdyż dziecko już nie myśli racjonalnie a ciągle o tym czy rodzic będzie z niego dumny. Najlepsze w tej sytuacji jest odbycie terapii rodzinnej, która może nam pomóc. Terapia pod okiem fachowca może bardzo dużo zdziałać, chociaż nasi rodzice mogą być do niej sceptycznie nastawieni .Najważniejsza jest rozmowa, która może w porę zatrzymać to błędne koło. Na początek możemy się sprzeciwić rodzicom, chociaż wiemy, że będzie tego skutkiem kłótnia i będziemy mieli wyrzuty sumienia, że nasze relacje z rodzicami uległy pogorszeniu z naszej winy.

Niestety należy pamiętać o tym, że to nasze życie i mamy prawo je przeżyć tak jak chcemy. Rodzice mogą udzielać nam rad ale nigdy nie będą żyć za nas, choćby nie wiadomo jak się starali. To nasze życie, nasze decyzje i wybory wszystko zależy od nas samych. Rodzice mogą nas wspierać i w końcu kiedyś zrozumieją, że tylko w taki sposób mogą nam pomóc cokolwiek osiągnąć. Kiedyś to my sami będziemy rodzicami i musimy się przygotować na to, że nasze dziecko będzie chciało uczyć się na własnych błędach i pokonywać własne ścieżki życiowe. W takich sytuacjach na pewno pomoże nam asertywność, której uczymy się całe życie ale jednak jest ważnym ogniwem w tej sytuacji.

zobacz również cellactiv

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments