Stomatologia estetyczna a dzieci - czy to bezpieczne?

Stomatologia estetyczna a dzieci – czy to bezpieczne?

Polecne i promocje

Coraz więcej osób korzysta z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, by cieszyć się pięknym wyglądem swoich zębów. Ale czy są one bezpieczne dla dzieci? Warto zapoznać się z najbardziej popularnymi zabiegami i sprawdzić czy są one zalecane dzieciom.

Stomatologia estetyczna – najpopularniejsze zabiegi

Stomatologia estetyczna łączy w sobie wiele dziedzin stomatologii (np. profilaktykę, stomatologię zachowawczą, protetykę, ortodoncję), a jej głównym celem jest poprawa estetyki uzębienia. Do najczęściej wybieranych zabiegów w ramach stomatologii estetycznej zalicza się wybielanie, piaskowanie, skaling, licówki i korony protetyczne.

Wybielanie zębów

Zabieg ten wykonuje się zwykle przy użyciu specjalnej ochrony na uzębienie i zastosowanie preparatu żelowego, którego aktywny składnik reaguje z płytką zęba dzięki takim bodźcom jak światło lub związki chemiczne, a uzyskany efekt jest od razu widoczny.

Profesjonalne wybielanie zębów nie powoduje uszkodzeń w tkance szkliwa, niemniej jednak po zabiegu może pojawić się czasowa nadwrażliwość szkliwa (głównie na zimno). Wybielanie może również skutkować podrażnieniami i uszkodzeniami dziąseł lub błony śluzowej. Warto podkreślić, że nieprawidłowo wykonywany zabieg może spowodować nierównomierne lub nadmierne wybielenie oraz może być przyczyną mikrouszkodzeń i zwiększonej porowatości szkliwa i zębiny.

Według unijnej dyrektywy z 2012 roku, a także Rozporządzenia Ministra Zdrowia profesjonalne wybielanie zębów z zastosowaniem określonych środków chemicznych w odpowiednim stężeniu jest wprawdzie bezpieczne dla zdrowia, ale może być stosowane wyłącznie u osób pełnoletnich (powyżej 18 r. życia). Nie zaleca się również wybielania osobom z nadwrażliwością zębów i dziąseł, kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Piaskowanie i skaling

Zabieg piaskowania polega na usuwaniu różnego typu osadów (powstających z kawy, herbaty, papierosów i innych używek lub barwiącego jedzenia), przebarwień oraz płytki nazębnej za pomocą specjalnego urządzenia kierującego strumień piasku stomatologicznego na zęby. U dzieci nie powinno być problemu z tego typu osadami. Sam zabieg jest bezpieczny, choć wywołuje pewien dyskomfort, a po jego zakończeniu możliwa jest nadwrażliwość zębów i dziąseł. Przeciwwskazaniem do wykonywania piaskowania u dzieci jest sam jego efekt – odsłonięte i oczyszczone bruzdy zębowe. U dzieci są one zabezpieczane poprzez lakowanie.

Skaling z kolei polega na usuwaniu kamień nazębnego gromadzącego się w obrębie szyjek zębowych – z powierzchni korony (najczęściej stosowany) lub spod powierzchni dziąseł. W przypadku skalingu w zasadzie nie ma przeciwwskazań do wykonywania go u dzieci. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to można go wykonać i będzie on dla dziecka bezpieczny.

Licówki i korony

Licówka to cienka płytka kompozytowa lub wykonana z ceramiki (bądź porcelany), przytwierdzana do powierzchni zęba od jego przedniej (wargowej) strony. Z kolei korony protetyczne są ceramicznymi nakładkami w całości zakrywającymi zęby. Licówki i korony pełnią rolę estetyczną i ochronną. Niekiedy licówki wykorzystywane są do korygowania wad zgryzu, ale większość stomatologów nie zaleca tego typu praktyk. Podobnie jak zakładanie licówek na zęby mleczne.

Licówki są zaliczane do wypełnień mało inwazyjnych, ale nie są pozbawione ingerencji w uzębienie. Wymagają usunięcia od 3 do 30% tkanki zęba. Z kolei w przypadku koron ząb musi być oszlifowany w znacznie większym stopniu. W związku z czym, jeśli nie zachodzi taka konieczność lepiej nie ingerować w strukturę uzębienia dziecka.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments