Stan zapalny w jamie ustnej – co zrobić?

Stan zapalny w jamie ustnej – co zrobić?

Warto przeczytać

Zapalenie jamy ustnej to problem, z którym niestety spotyka się coraz więcej osób. Choroba ta znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie – głównie ze względu na uciążliwy ból spowodowany zmianami chorobowymi, przez co zwykle pojawiają się trudności z mówieniem i spożywaniem pokarmów oraz dyskomfort przy codziennych czynnościach higienicznych. Co więc warto wiedzieć, aby uchronić się przed takimi dolegliwościami?

 

Jama ustna – skąd się bierze zapalenie?

Jama ustna to pierwszy fragment przewodu pokarmowego. Wyścielająca jamę ustną błona śluzowa oraz ślina i wytwarzane w niej substancje, takie, jak np. płyn dziąsłowy pełnią funkcję ochronną dla organizmu, zabezpieczając przed wnikaniem drobnoustrojów. Jednak ze względu na fakt, iż jest ona swoistą bramą pomiędzy wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym, ryzyko związane z występowaniem stanów chorobowych, zarówno błony śluzowej, jak i zębów oraz przyzębia jest ogromne. Ich przyczyną mogą być różne czynniki, takie, jak np.:

  • Infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
  • Alergie (pokarmy, związki chemiczne, itp.)
  • Choroby ogólnoustrojowe
  • Nikotyna
  • Nieodpowiednia higiena

Objawy związane z zapaleniem jamy ustnej to przede wszystkim owrzodzenia, pęcherzyki, zaczerwienienia bądź nadżerki, którym może towarzyszyć pieczenie i świąd. Często pojawia się również nieprzyjemny zapach, który jest konsekwencją nagromadzenia bakterii. Oprócz tego, zaburzony może zostać także proces wydzielania śliny, przez co dochodzi do wysuszenia błony śluzowej i uczucia suchości w ustach.

Leczenie zapalenia jamy ustnej

Ze względu na mnogość przyczyn zapalenia jamy ustnej, po zaobserwowaniu alarmujących objawów konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze leczenie tak, aby zwalczyć czynnik wywołujący chorobę. Przedtem warto jednak skorzystać z preparatów o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i odkażających, które złagodzą dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że jeśli leczenie „domowym sposobem” nie przyniesie skutku, należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą, gdyż zaniedbanie takiego stanu może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o