Zapalenie jamy ustnej to problem, z którym niestety spotyka się coraz więcej osób. Choroba ta znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie – głównie ze względu na uciążliwy ból spowodowany zmianami chorobowymi, przez co zwykle pojawiają się trudności z mówieniem i spożywaniem pokarmów oraz dyskomfort przy codziennych czynnościach higienicznych. Co więc warto wiedzieć, aby uchronić się przed takimi dolegliwościami?
Spis Treści
Jama ustna – skąd się bierze zapalenie?
Jama ustna to pierwszy fragment przewodu pokarmowego. Wyścielająca jamę ustną błona śluzowa oraz ślina i wytwarzane w niej substancje, takie, jak np. płyn dziąsłowy pełnią funkcję ochronną dla organizmu, zabezpieczając przed wnikaniem drobnoustrojów. Jednak ze względu na fakt, iż jest ona swoistą bramą pomiędzy wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym, ryzyko związane z występowaniem stanów chorobowych, zarówno błony śluzowej, jak i zębów oraz przyzębia jest ogromne. Ich przyczyną mogą być różne czynniki, takie, jak np.:
- Infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
- Alergie (pokarmy, związki chemiczne, itp.)
- Choroby ogólnoustrojowe
- Nikotyna
- Nieodpowiednia higiena
Objawy związane z zapaleniem jamy ustnej to przede wszystkim owrzodzenia, pęcherzyki, zaczerwienienia bądź nadżerki, którym może towarzyszyć pieczenie i świąd. Często pojawia się również nieprzyjemny zapach, który jest konsekwencją nagromadzenia bakterii. Oprócz tego, zaburzony może zostać także proces wydzielania śliny, przez co dochodzi do wysuszenia błony śluzowej i uczucia suchości w ustach.
Leczenie zapalenia jamy ustnej
Ze względu na mnogość przyczyn zapalenia jamy ustnej, po zaobserwowaniu alarmujących objawów konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze leczenie tak, aby zwalczyć czynnik wywołujący chorobę. Przedtem warto jednak skorzystać z preparatów o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i odkażających, które złagodzą dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że jeśli leczenie „domowym sposobem” nie przyniesie skutku, należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą, gdyż zaniedbanie takiego stanu może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.