Seks w ciąży

Seks w ciąży

Ciężarne Dzieci Poradnik seks Warto przeczytać

Seks w ciąży – Wiele par zastanawia się, czy seks w ciąży zagraża ich rozwijającemu się w brzuszku maleństwu. Otóż, jeżeli kobieta jest zdrowa, a ciąża nie jest zagrożona w dodatku oboje macie ochotę na współżycie to nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu w okresie ciąży. Pamiętajcie jednak, że nie każda pozycja jest dozwolona, gdyż niektóre mogą uciskać jamę brzuszną kobiety tworząc zagrożenie dla dziecka. Najlepiej skonsultować pozycje z lekarzem prowadzącym ciążę.

Seks w ciąży – kiedy można, zalety i zagrożenia z nim związane?

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta może mieć obniżone libido. W jej organizmie zachodzą spore zmiany hormonalne. Dodatkowo cierpi ona na dolegliwości. takie jak nudności, wymioty oraz wrażliwe piersi. Zdarza się też, że wymienione dolegliwości nie dokuczają tak bardzo i kobieta ma większą ochotę na seks. Odpowiadają za ten stan rzeczy hormony, większe ukrwienie narządów płciowych oraz bardziej wrażliwe piersi. Przez pierwszy trymestr możesz uprawiać seks w każdej z pozycji. Zaleca się zwrócenie uwagi na to, by penetracja nie była głęboka oraz by partner nie ugniatał brzucha partnerki.

W drugim trymestrze ciąży dolegliwości z pierwszego trymestru zaczynają ustępować. To sprzyja zwiększeniu popędu seksualnego. Należy pamiętać, że w drugim i trzecim trymestrze ciąży partnerka nie powinna przyjmować pozycji leżącej płasko na plecach. W takiej pozycji powiększająca się macica uciska na aortę i żyły zmniejszając przepływ krwi do serca i pogarsza jego pracę. Może doprowadzić to do zawrotów głowy i omdlenia. Ciężarna powinna obserwować na tym etapie ciąży swój organizm po stosunku. Chodzi tu o pojawianie się dolegliwości bólowych w podbrzuszu, regularnych skurczy macicy i czy nie ma plamień z dróg rodnych. Nasienie partnera zawiera prostagladyny, które mogą wpłynąć na wywołanie czynności skurczowej. Jeżeli pojawią się te objawy należy odłożyć współżycie na jakiś czas, a jeżeli stan się utrzyma skontaktować się z lekarzem.

W ostatnim trymestrze ciąży Twój brzuszek jest coraz większy. W głowie masz myśli o nadchodzącym porodzie i zastanawiasz się nad bezpieczeństwem dziecka. Wszystko to sprawia, że współżycie schodzi na drugi plan. Jeżeli nadal macie ochotę i nie ma przeciwwskazań to najlepsze jest współżycie w pozycjach na łyżeczkę (kobieta leży bokiem), kobieta jest na górze oraz większość pozycji tylnych. W ostatnim miesiącu ciąży seks może wywołać skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa. Mogą się one utrzymywać przez 30 minut. Nie są one w stanie wywołać porodu. Wpływają jednak korzystnie na zmianę konsystencji i długości szyjki macicy.

Współżycie płciowe jest zalecane w dziewiątym miesiącu ciąży. Satysfakcja kobiety oraz prostagladyny zawarte w nasieniu partnera prowadzą do powstania skurczów macicy. Przygotowują one kobietę do porodu. Skraca się szyjka macicy, a sama macica staje się miękka i podatna. Stosowanie prezerwatywy na tym etapie ciąży nie jest konieczne.

Pamiętaj, aby będąc w ciąży zapytać się lekarza prowadzącego czy wskazane jest współżycie. Lekarz może zabronić w kilku przypadkach:

ciąża zagrożona poronieniem
ciąża zagrożona porodem przedwczesnym,
ciąża mnoga,
powtarzające się plamienia
krwawienia na każdym etapie ciąży,
przebyte poronienie,
przedwczesne odpływanie płynu owodniowego
łożysko przodujące,
infekcja w drogach rodnych.

Większość przyszłych mam może współżyć podczas ciąży. Należy pamiętać o tym, by skonsultować to z lekarzem prowadzącym oraz wybrać odpowiednie pozycje nie zagrażające maluchowi. Seks jest i powinien być przyjemnością dla obojga partnerów, a przyszłe mamy nie powinny z niej rezygnować

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments