Rodzaje prezerwatyw – jak dobrze dobrać prezerwatywę? Prezerwatywy są używane przez mężczyzn od setek lat. Ich użycie wydaje się proste. Są też łatwo dostępne. Ale czy na pewno? W tym artykule zajmiemy się tym jak dobrać prezerwatywę, omówimy ich rodzaje. Czy wiecie że są prezerwatywy dla kobiet. O tym też wspomnimy.
Dziś zajmiemy się z całą pewnością najważniejszym przedmiotem, który używamy podczas współżycia intymnego. Są nim prezerwatywy. Do tej pory kojarzyły się z antykoncepcją męską. Panowie zakładają je na penisa od stuleci. Okazuje się, że rynek idąc do przodu wytworzył femidom, czyli prezerwatywę dla kobiet. W dzisiejszym artykule powiemy o rodzajach prezerwatyw, ich rozmiarach oraz udzielimy małego instruktażu jak je zakładać.
Antykoncepcja poprzez stosowanie prezerwatyw jest wciąż najpopularniejszą metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Za tą metodą przemawia przede wszystkim niska cena prezerwatyw w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, wysoki procent skuteczności zapobiegania niechcianej ciąży oraz duży wybór rodzajów i rozmiarów prezerwatyw. Wszystko to sprawia, że kondony urozmaicają pozycie seksualne, a na dodatek rozwiązują problemy łóżkowe takie jak przedwczesny wytrysk i suchość pochwy.
Najpopularniejszym rozmiarem prezerwatywy dostępnym w sklepach są te o długości 180 mm i szerokości 53 mm. Zalecamy jednak panom dopasować prezerwatywę do rozmiarów swojej męskości. Zbyt wąski kondon może pęknąć, a za duży zsunąć się podczas stosunku z członka. W takich wypadkach antykoncepcja będzie po prostu nieskuteczna. Prezerwatywę dobieramy według obwodu penisa znajdującego się w zwodzie. Prezerwatywy różnią się miedzy sobą materiałem z którego są zrobione, kształtem, kolorem, smakiem. Producenci wyposażają je w różne właściwości, jak nawilżanie czy rozgrzewanie.
Najczęściej do produkcji kondomów producenci wykorzystują lateks, czyli naturalny kauczuk. Prezerwatywy wykonane z tego materiału są rozciągliwe oraz mają właściwości nieprzepuszczające. Do wad tego rozwiązania należy to, iż materiał ten jest gruby i panowie się skarżą, że doznania są zmniejszone do minimum. Po za tym niektórzy mężczyźni są uczuleni na lateks. Dlatego na rynku dostępne są również prezerwatywy nielateksowe. Są one wykonane z syntetycznej żywicy AT-10 oraz polizoprenu. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są o wiele cieńsze od ich lateksowych odpowiedników. Dodatkową zaletą jest to, że w dotyku AT-10 przypomina ludzką skórę. Tak więc podczas stosunku nie mamy wrażenia sztuczności, a współżycie staje się naturalne i przyjemne. Jeżeli dodatkowo wybierzemy model nawilżany możemy wtedy w ogóle nie czuć, że mamy na sobie kondon. Na rynku dostępne są również prezerwatywy z wypustkami. Mają one karbowaną prążkowaną strukturę, która zwiększa doznania obojga partnerów, co sprawia, że panie łatwiej szczytują. Niektóre modele są tak zbudowane, by podczas stosunku stymulować łechtaczkę. Jeżeli Twoja partnerka ma problemy z suchością pochwy z pomocą przyjdą Ci kondomy nawilżane lubrykantem. Ułatwiają one penetrację. Niektóre prezerwatywy są nawilżone benzokainą. Substancja umieszczana jest w zbiorniczku na jej końcu po to, by opóźnić wytrysk. Dla mocniejszych doznań gumki wyposażane są również w substancje rozgrzewające lub chłodzące. Dodatkowo mają też różne smaki i zapachy dla amatorów seksu oralnego. Dla lubiących eksperymentować i poszukujących ciągle czegoś nowego prezerwatywy produkowane są w różnych kolorach, a także kształtach. Mają głębsze prążkowanie lub włoski drażniące łechtaczkę. Dostępne są nawet kondony świecące w ciemności.
Poznaliśmy już rodzaje prezerwatyw. Tak więc przyszła pora na omówienie tego, jak je używać. Wiem, że większość facetów pominie ten akapit, bo po prostu nie jest to dla nich tajemnica, ale są tacy panowie, którzy przystępują dopiero do życia seksualnego i tą część kieruję właśnie do nich. Korzystając z prezerwatywy jako metody antykoncepcji podczas współżycia musisz pamiętać o:
Nie podejmowaniu współżycia dopóki nie założysz prezerwatywy.
Wyjęciu przezerwatywy z foliowego opakowania.
Sprawdzeniu, która strona jest zewnętrzna, a która wewnętrzna. Prezerwatywy zrolowane są po zewnętrznej stronie, czyli tej, która ma kontakt z ciałem partnerki
Przerwatywę zakładaj tylko przy pełnym wzwodzie.
Czubek prezerwatywy przyłóż do żołędzi członka i podtrzymując go w tej pozycji jedną ręką, rozwiń rulonik drugą wzdłuż członka.
Sprawdzeniu, czy kondon dobrze przylega do penisa i czy na jego czubku jest wolna przestrzeń, w której zgromadzi się nasienie po wytrysku.
Podczas stosunku należy sprawdzać czy prezerwatywa się nie zsunęła albo nie uszkodziła. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, rób to na przykład przy zmianie pozycji.
Po wytrysku przytrzymaj kondom ręką tak, by się nie zsunął podczas wyjmowania z pochwy.
Przezerwatywę należy zdejmować ostrożnie, gdy członek jest jeszcze w stanie wzwodu.
Prezerwatywy na rynku są dostępne w różnorodnych cenach. W zależności od producenta, miejsca zakupu oraz dodatkowych właściwości kondomu możemy zapłacić od kilkudziesięciu groszy za sztukę do kilkunastu złotych za sztukę. Najtańsze prezerwatywy kupisz na aukcjach internetowych. Sprzedawane są one w dużych pakietach. Niestety są one produkcji nieznanych firm i ich jakość może być niska. Na polskim rynku najbardziej renomowane marki to Durex i Unimil. Ich cena to około 3-4 złote za sztukę. Na aukcjach internetowych możesz kupić nawet taniej. Dodatkowe właściwości takie jak ekstracienkie, prążkowane czy przedłużające stosunek podwyższają cenę.
Skuteczność antykoncepcji określana jest przez wskaźnik Pearla. Dla prezerwatyw wynosi on 2 do 15. Oznacza to, że właśnie tyle kobiet na 100 zaszło w ciążę przy regularnym współżyciu z ich użyciem. Dla porównania dla tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik wynosi 0,2 -1,4, a przy współżyciu bez zabezpieczenia 85.
Przez wiele lat prezerwatywa była zabezpieczeniem antykoncepcyjnym stosowanym wyłącznie przez mężczyzn. Panowie dbali, żeby kondon był pod ręką, gdy zajdzie potrzeba jego użycia. Te przekonania się trochę zmieniły, gdy w połowie lat dziewięćdziesiątych, powstały prezerwatywy dla kobiet. Jest ona wykonana z folii poliuretanowej, a nie z lateksu, jak to mam miejsce w męskim rozwiązaniu. Damski kondon jest w kształcie walca, który na końcach ma pierścienie usztywniające. Ten zamknięty umieszcza się w pochwie tak, aby pokrywało szyjkę macicy, te otwarte zostaje na zewnątrz. Prezerwatywę kobiecą można zakładać przed rozpoczęciem gry wstepnej. Należy zadbać o to, by folia dobrze przylegała do ścianek pochwy. Niestety to rozwiązanie może wywoływać uczulenia.
Zaleta używania tak zwanych potocznie gumek jest nie tylko skuteczną antykoncepcją, ale również ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takich jak:
AIDS.
Kiła.
Rzeżączka.
Rzęsistkowica.
Chlamydoza.
Żółtaczka.
Opryszcza narządów płciowych.
Prezerwatyw jest mnóstwo rodzajów. Niektóre są oznakowane atestem. A to oznacza, że ochronią nas przed niechcianą ciążą i uporczywymi chorobami. Zaopatrzyć się w nie najlepiej w aptekach, ale są również dostępne w zwykłych sklepach, na stacjach benzynowych, marketach, a także w seks shopach. Pomysłowość producentów nie zna granic. Tak więc istnieją modele, które mają uprzyjemnić współżycie. I tak oprócz zwykłej gumki możemy kupić taką, która ma jakiś smak, zapach, wypustki, kuleczki, piórka czy wibratorki. Można doprowadzić swoje zmysły przez nie do szaleństwa. Najczęściej dzieje się tak, gdy jest niewłaściwie użytkowana lub przechowywana. Kondony z dodatkami mogą też być przebadane, ale warto pamiętać, że producent stawiał w tym przypadku na bajery i może ona nas nie ochronić przed ciążą czy chorobą.
Do zalet prezerwatyw należą:
Cena.
Prostota użycia.
Dostępność powszechna bez recepty lekarskiej.
Oprócz funkcji antykoncepcyjnej i zdrowotnej mogą zwiękaszać doznania kochanków.
Mogą opóźniać wytrysk, co zwalcza przedwczesny finał, który jest problemem coraz większej liczby par.
Nie wywołują skutków ubocznych.
Do ich wad zaliczamy:
Ich skuteczność antykoncepcyjna zależy od staranności ich użycia.
Mogą się zsunąć lub pęknąć podczas stosunku.
Mogą powodować dyskomfort, zmniejszyć odczucia lub uczulić.
Niektórym paniom podrażniają ścianki pochwy.
Artykuł powstał dzięki portalowi Seks telefon