Profilaktyka u dzieci, ważniejsza niż u dorosłych!

Profilaktyka u dzieci, ważniejsza niż u dorosłych!

Warto przeczytać

Dzieci bardzo szybko nabierają nowych przyzwyczajeń i nawyków, często podpatrując ich u dorosłych i biorąc z nich przykład. Jest to istotne o tyle, że wdrażając już dziecku odpowiednie nawyki, możemy mieć pewność, że dzięki temu wyrobią sobie odpowiednie odruchy i reakcje, które pomogą ustrzec je przed nieprzyjemnymi konsekwencjami braku odpowiedniej higieny w późniejszych latach.

Niestety w Polsce nie działa żaden międzynarodowy program profilaktyczny, który pomógłby ustrzec dzieci przed problemami z zębami, które skończą się wizytą w gabinecie dentystycznym, a warto zaznaczyć, że nie każdy stomatolog jest gotowy na przyjęcie małego pacjenta, zwłaszcza takiego, który obawia się każdej wizyty. Warto rozeznać się na rynku i wiedzieć, który dentysta ma odpowiednie materiały stomatologiczne, pozwalające na szybką i skuteczną pracę z dziećmi.

 

Programy profilaktyczne, które kiedyś miały szansę wystartować, niestety ich czas szybko się skończył, miały na celu przede wszystkich fluoryzację zębów oraz naukę prawidłowego ich szczotkowania, które pomoże usunąć maksimum płytki nazębnej z zębów, a włosie szczoteczki dotrze w każde miejsce. Jest to wyjątkowo istotna kwestia właśnie ze względu na dobre nawyki, wprowadzane do codziennego życia dziecka. Dzięki umiejętności prawidłowego szczotkowania zębów i dodatkowej fluoryzacji, istnieje bardzo duża szansa, że zęby będą zdrowe tak długo, jak będzie się o nie prawidłowo dbało, a także nie zostaną osłabione i nadwyrężone w trakcie dorastania.

 

Programy profilaktyczne są także w stanie zaowocować znacznie większą skłonnością do dbałość o zęby. Dzięki temu istnieje bardzo duża szansa, że dziecko w przyszłości będzie regularnie odwiedzało stomatologa na wizyty kontrolne i nie będzie w dorosłym życiu odczuwało lęku przy każdej wizycie, będzie także obyte ze sprzętem dentystycznym, a asortyment stomatologiczny nie będzie żadną zagadką. Warto zainwestować w profilaktykę również z tego względu, że dziecko, które od najmłodszych lat będzie skazane na wizyty, które będą wiązał się z bardzo nieprzyjemnymi doznaniami, bardzo szybko zrażą się do stomatologów i wizyt w gabinecie. Dzięki bardzo zniechęcają się do wszelkich czynności, jeśli wiążą się one bezpośrednio z negatywnymi doznaniami. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie z dzieckiem tzw. Wizyty adaptacyjnej w gabinecie, która pozwoli bez barier i bez stresu na początkowe zapoznanie się dziecka z otoczeniem gabinetu stomatologicznego, pozwoli także zadać kilka pytań, które będą nurtowały twoją pociechę.

 

Dopóki w naszym kraju nie ruszą programy profilaktycznie z prawdziwego zdarzenia, cała odpowiedzialność za wiedzę, jaką posiadają dzieci spada na rodziców i to w ich najlepszym interesie jest zadbać o wiedzę i wykształcenie swojej pociechy. Kiedy sytuacja się zmieni i programy te wejdą w życie, wskazane jest, aby z nich korzystać – profesjonalna higienistka z doświadczeniem w pracy z dziećmi znacznie lepiej niż rodzic.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dentalzz
dentalzz
2 lat temu

muszę kupić fotel dentystyczny, czy możecie dostarczyć?