Co zrobić jak nasz maluch nie chce zasnąć? Czy wpływ na to ma dieta? Jakie czynniki decydują?
Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko dobrze spało. Niestety zdarza się dosyć często, że tak nie jest. W dzisiejszym artykule poszukamy przyczyn problemów ze snem u dzieci. Sprawdzimy co wpływa na sen i czy jesteśmy w stanie zapobiegać niewyspaniu.
Jeśli Twoje dziecko ma problem z wieczornym zaśnięciem to przyczyną może być zbyt duża liczba drzemek w ciągu dnia lub zbyt długi czas ich trwania. W takim przypadku warto spróbować zmniejszyć ilość czasu, jaka jest wykorzystywana w ciągu dnia na drzemkę. Ponadto, aby dziecko dobrze spało w nocy musi mieć zapewnione do tego jak najlepsze warunki. Noworodki z powodu małych brzuszków nie są w stanie najeść się na całą noc. Tego nie da się przeskoczyć i takie maleństwo będzie się budziło w nocy na mleko. Pamiętaj jednak, żeby nie mówić do dziecka i nie rozbawiać go, a karmienie przeprowadzać po ciemku. Jeśli problem dotyczy starszego dziecka to pomyśl o bardziej sytych kolacjach. Niektóre dzieci lubią się przytulać do piersi w nocy i wynika to bardziej z przyzwyczajenia niż z samej potrzeby jedzenia.
Najlepiej wtedy podawać im butelkę z wodą. Jeśli rzeczywiście nie były głodne to wystarczy im ona i pójdą dalej spać. W ten sposób odzwyczają się od nocnych pobudek, które nie wynikają z głodu. Kolejna sprawa to miejsce, w którym śpi dziecko. Jeśli pozwalasz mu na spanie w swoim łóżku to maluch czuje Ciebie i mleko blisko przez co może częściej się budzić skuszone możliwością napicia się ciepłego mleka. Lepiej będzie dla Ciebie i dziecka, jeśli będzie spało ono w swoim łóżeczku. Jeśli zasypia w waszym łóżku to postarajcie się z partnerem odłożyć malucha do jego wyrka. Dzieci uwielbiają porządek.
Dla nich porządek to nie tylko czystość ich otoczenia, ale przede wszystkim stały harmonogram dnia i powtarzalność czynności o stałych porach. Dlatego staraj się kąpać malucha o jednej godzinie i kłaść go również o wyznaczonej porze. Dobrze jest również, aby cała otoczka związana z przygotowaniem do snu przebiegała codziennie tak samo. Jest to bardzo istotna sprawa, gdyż daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa. Wtedy dzieciątko szybciej zasypia i mniej się budzi w nocy (albo i wcale).
Skoro już mowa o przygotowaniach do snu to warto również pamiętać, żeby przed samym snem zmniejszać aktywność dziecka. Należy wesołe i głośne zabawy zostawić na następny dzień, a skupić się na opowiadaniu lub czytaniu bajek, słuchaniu kołysanek. Wyciszone w ten sposób dziecko łatwiej zaśnie. Kolejną kwestią są emocje. Nie tylko dziecka, ale i rodziców. Ono czuje nasze zdenerwowanie przez co i w nim wzbudza się niepokój. Jeśli nie masz danego dnia cierpliwości do usypiania swojego maluszka to lepiej oddaj tą czynność komuś innemu obecnemu w domu. Wtedy nie przekażesz swoich negatywnych emocji dziecku i będzie mogło spokojnie zasnąć. Na koniec jeszcze takie techniczne porady dotyczące temperatury i pieluchy nocnej. Dziecku najlepiej śpi się w temperaturze około 18-20 stopni Celsjusza.
Zbyt gorące i nazbyt suche powietrze będzie powodowało częstsze pobudki. Dobrze jest również wywietrzyć pomieszczenie przed snem. Ubranko do snu powinno być luźne, nie krępujące ruchów. Piżamka, która jest wygodna zapewnia również dobry sen. Ostatnią kwestią jaką poruszymy to pieluszka. Mniejsze dzieciątko zazwyczaj przewijamy także nocą, gdyż częściej robi ono kupki. Starszym dzieciom należy założyć świeżą pieluszkę przed samym snem i powinna ona wystarczyć do rana. Zwróć uwagę, żeby pieluszka była miękka, dobrze chłonęła wilgoć i w żaden sposób nie uwierała, bo tylko wtedy dziecko będzie mogło spać spokojnie.
Na dziś już koniec podpowiedzi z naszej strony dotyczących snu dziecka. Mamy nadzieję, że się przydadzą i pomogą w osiągnięciu spokojnych nocy.