Pierwsze klocki dla dziecka - jak je wybrać

Pierwsze klocki dla dziecka – jak je wybrać

Warto przeczytać

Klocki to jedna z najpopularniejszych dziecięcych zabawek wszech czasów. Nic w tym dziwnego – są niezwykle uniwersalne oraz pozwalają maluchowi na nieskrępowaną zabawę. Budując z nich, może on puścić wodze wyobraźni i stworzyć to, na co ma ochotę. Zabawka ta jest wyjątkowa także z wielu innych względów. Jak wybrać pierwsze klocki dla dziecka tak, by jak najlepiej spełniały one swoją funkcję?

Czy warto kupić dziecku klocki?

Niewiele jest dzieci, które nie lubią bawić się klockami. Zabawa ta, choć pozornie bardzo prosta, stanowi jednocześnie doskonałe pole do popisu dla wyobraźni malców. Na układaniu klocków nierzadko potrafią one spędzić długie godziny, nieustannie zmieniając i rozbudowując swoje konstrukcje. Zalety tej zabawy docenią nie tylko dzieci, lecz także ich rodzice – klocki pozwalają maluchom rozwijać motorykę małą. Chwytanie, obracanie i innego typu manipulowanie klockami to doskonały sposób na oswajanie się dziecka z trzymaniem przedmiotów i operowaniem nimi. Pomagają one także ćwiczyć koordynację oraz wyobraźnię przestrzenną. Klocki stanowić mogą jedno z pierwszych zetknięć malucha z działaniem praw fizyki – niestabilnie zbudowane konstrukcje upadają, zaś w utrzymanie ich w pionie należy włożyć wiele wysiłku.

Pierwsze klocki dla dziecka – czym warto się sugerować w wyborze?

Podstawowym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając pierwsze klocki, jest wiek dziecka. Klocki dla rocznego dziecka powinny być dość duże – to zapobiegnie ryzyku zadławienia. Nie mogą one posiadać ostrych krawędzi, powinny za to być zrobione z mocnego materiału, który wytrzyma nawet bardzo intensywną zabawę. Dobrym wyborem mogą okazać się klocki plastikowe lub gumowe. Warte rozważenia są także modele zrobione ze specjalnej, atestowanej pianki. Kształt klocków powinien być na tyle funkcjonalny, by można było za ich pomocą tworzyć jak najbardziej różnorodne budowle. Warto wybrać takie klocki, które najlepiej będą pasować do stylu zabawy dziecka – jeśli lubi ono wyłącznie konstruowanie, dobrym wyborem będą modele o różnorodnych możliwościach łączenia. W przypadku, gdy maluch preferuje zabawę, w której przeważają elementy narracji, lepszym pomysłem okażą się te klocki, które swoją formą nawiązują do konkretnych obiektów, takich jak pojazdy, budynki czy postaci.

Bezpieczeństwo to podstawa – na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze klocków?

Wybierając klocki dla naszej pociechy, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić ich pochodzeniu. Niestety, nie wszystkie dostępne na rynku modele nadają się do użytku przez malucha. Współczesny rynek pełen jest tanich, niskiej jakości zabawek – jest tak za sprawą upowszechniania się importu masowo produkowanych w Chinach przedmiotów. I choć te mogą prezentować się atrakcyjnie, powinniśmy w ich przypadku zachować wyjątkową ostrożność przed zakupem. Klocki z Chin często nie posiadają odpowiednich atestów, w związku z czym mogą być toksyczne dla dziecka. Brak rygorystycznych norm produkcji nie tylko wpływa na niską jakość produktu, lecz także czyni go stwarzającym potencjalne niebezpieczeństwo dla swoich użytkowników. Lepszą decyzję podejmą więc ci z rodziców, którzy zdecydują się na skorzystanie z usług polskich producentów. Więcej na temat klocków dla rocznego dziecka można przeczytać na https://misioohandmade.pl/blog/porady/klocki-dla-rocznego-dziecka-jakie-kupic/

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments