Zapraszam do przeczytania kolejnej części opowieści o rozwoju malucha. Tym razem znajdziecie w artykule informacje o piątym miesiącu zycia dziecka.
Piąty miesiąc życia Twojego maluszka to kolejne kroki postępu w jego rozwoju. Sprawdź, czego możesz spodziewać się u swojego niemowlęcia na tym etapie życia oraz na co niepokojącego warto zwrócić uwagę.
Dziecko rozwija się pod każdym aspektem – fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym. Zaczniemy od rozwoju fizycznego. Twój maluch przybrał około pół kilograma na wadze i urósł 2-3 centymetry. Dziecko leżąc na brzuszku prostuje nóżki, a klatkę piersiową unosi wysoko, co jest przygotowaniem do następnych etapów rozwoju, czyli do raczkowania. Na razie jednak potrafi ono unieść przednią część ciała na dłoniach. Taka pozycja nazywana jest pozycją foki. Możesz zauważyć, że Twój maluszek przesunął się o kilka centymetrów do tyłu lub do przodu. Machając rączkami i nóżkami potrafi się przemieścić. Są to na razie tylko centymetry, ale uważaj – nim się obejrzysz, a będzie już równo raczkować. Teraz jego umiejętności ograniczają się do pozycji foki i przekręcania się z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecy. Ponadto leżąc na pleckach potrafi przyciągnąć swoją nóżkę do siebie i duży palec u stopy wziąć do buzi. Rączka dziecka też jest coraz sprawniejsza i umie już uchwycić grzechotkę – robi to za pomocą całej dłoni, jedynie kciuk pozostaje jeszcze wyprostowany. Przekładanie przedmiotów z rączki do rączki to kolejna umiejętność. To początek do samodzielnego picia i jedzenia.
Prowadzenie przez dziecko kubeczka i pokarmów samodzielnie do buzi będzie krokiem milowym w jego rozwoju. Ponadto nadgarstek niemowlęcia jest coraz sprawniejszy, dzięki czemu może ono trzymany w rączce przedmiot oglądać z każdej strony. Dzieciątko umie już utrzymać pozycję siedzącą z podparciem. Nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego siedzenia, ale przy podpartych pleckach potrafi wytrzymać już całkiem sporo w tej pozycji. Zauważyłaś już pierwsze ząbki? U niektórych niemowląt mogą się zacząć wyrzynać na tym etapie. Może to skutkować stanami podgorączkowymi oraz luźniejszymi kupkami. Może, ale nie musi. Każde dziecko bowiem na swój sposób przechodzi ząbkowanie. Jeśli jednak maluszek stał się bardziej marudny, a ponadto pojawiły się wyżej wymienione objawy to możesz złagodzić mu ból dając schłodzony gryzak (gryzak z wodą, schłodzony uprzednio w lodówce), masowanie żelem na ząbkowanie również powinno przynieść ulgę. Możesz także masować dziąsła specjalną silikonową szczoteczką do zębów. Jeśli gorączka lub ból będzie zbyt duży to podaj dziecku środki na przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla niemowląt. Pamiętaj, że muszą to być specjalne preparaty dla maluszków i podane w odpowiedniej dawce!
Niektórzy mogą Cię namawiać, byś odstawiła dziecię od piersi kiedy pojawią się pierwsze ząbki. Nie daj sobie wmówić, że dziecko musi przestać pić Twoje mleko. Odpowiednio przystawiane do piersi nie będzie Cię gryzło – nawet specjalnie nie poczujesz różnicy.
Dla wspomagania rozwoju fizycznego możesz włączyć do codziennego planu dnia kilka prostych czynności i zabaw. Po pierwsze, jeśli dziecko wykazuje chęć samodzielnego picia z kubka niekapka lub butelki to pozwól mu na to. Będzie mogło w ten sposób ćwiczyć rączki i doskonalić swoje umiejętności. Ponadto, gdy dziecko leży na pleckach podaj mu swoje dłonie – jeśli będzie miało ochotę to chwyci je i będzie próbowało się podciągnąć do pozycji siedzącej – w ten sposób ćwiczy mięśnie. Nadgarstki możesz pomagać dziecku ćwiczyć poprzez zabawę papa – dziecko próbując pomachać ćwiczy je. Gdy dziecko leży na brzuszku to w niedalekiej odległości w zasięgu jego wzroku połóż jego zabawkę. Będzie próbowało się do niej dostać. Taka zabawa wzbudzi w nim chęć pełzania i późniejszego raczkowania.
Rozwój fizyczny mamy już omówiony. Jak widzisz trochę tego jest. Przyjrzyjmy się teraz jak wygląda rozwój emocjonalny u pięciomiesięcznego maluszka.
Na tym etapie dziecko reaguje już na ton głosu, melodie i nastroje innych. Jeśli wyczuwa u Ciebie zadowolenie to będzie się uśmiechało, jeśli będziesz rozdrażniona lub zaczniesz płakać to spodziewaj się u dziecka również płaczu. Na tym etapie potrafi mieć już swoją ulubioną zabawkę, do której jest przywiązane. To tworzenie więzi emocjonalnych i nauka umiejętności radzenia sobie z emocjami (smutkiem, samotnością, poczuciem niebezpieczeństwa). Na nieznane osoby może reagować śmiechem, piskiem, a nawet machając rączkami. Nie przejmuj się tym, bo przywiązane jest do Ciebie i swojego taty.
Dla wspomagania rozwoju możesz pobawić się z dzieckiem kukiełką. Załóż ją na rękę, zacznij rozmowę, śpiew poruszając przy tym kukiełką. Nie odmawiaj dziecku swojej obecności i zabawy z nim. Twórz więź poprzez spędzanie z nim czasu. I jeszcze jedna rada to nie przenoś swych złych emocji na dziecko. Jeśli jesteś rozdrażniona, zdenerwowana to mimo wszystko staraj się być jak najmilsza dla swojego maluszka. Złe emocje mogą odbić się na jego usposobieniu.
Kolejny rozwój, który omówimy to intelektualny. Dziecko jako pięciomiesięczny człowiek rozpoznaje siebie w odbiciu lustra. Potrafi odróżnić znajome twarze, reaguje na mimikę i ton głosu. Jego słuch się wyostrza, potrafi kierować głowę w stronę dobiegającego go dźwięku. To jest czas, kiedy dziecko coraz chętniej robi się gadatliwe. Wymawia spółgłoski i samogłoski. Przedmiotami manipuluje i je poznaje poprzez macanie, wkładanie do buzi lub oglądanie. Paluszki stanowią dla niego również ciekawą zabawkę. Potrafi używać obydwu rączek jednocześnie. Jest to zasługą koordynacji wzrokowo-ruchowej, która bardzo intensywnie się rozwija. To również czas, gdy umie już myśleć prostymi schematami przyczynowo-skutkowymi.
Jeśli zacznie płakać to ktoś się nim zainteresuje. Również koncentracja dziecka jest coraz lepsza. Dłużej umie skupić swoją uwagę na danym przedmiocie. W tym okresie zabawki grające, kolorowe i z ruchomymi elementami są najciekawszymi do zabawy, gdyż oddziałują na kilka zmysłów w tym samym czasie. Spostrzegawczość również się rozwija i uwaga dziecka potrafi skupiać się dosłownie na detalach. Dlatego zanim położysz dziecko na macie lub podłodze to sprawdź, czy nie ma na nim drobnych elementów (np. guzików), którego połknięcie mogłoby się dla dziecka źle skończyć. Również rozwój intelektualny możesz u swojego dziecka wspomagać poprzez zabawy, śpiewanie czy inne czynności. Możesz bawić się w ćwiczenie paluszków, możesz dziecku pośpiewać, możesz z dzieckiem pobawić się przed lustrem. Nie zabraniaj dziecku przyglądać się własnemu odbiciu. I przede wszystkim prowadź z dzieckiem dialog. Może on mieć formę pytań i odpowiedzi. Ważne jest, żeby do dziecka mówić jak najwięcej. Dzięki temu będzie ono więcej rozumiało.
Na koniec już wspomnimy o tym, co może być niepokojące u takiego maluszka. W czasie ząbkowania normalne jest, kiedy dziecko wkłada do buzi rączkę i dużo się ślini. Natomiast, jeśli pojawi się kaszel, biegunka i utrata apetytu to są to już objawy niepokojące, które warto skonsultować z lekarzem dziecka.