Padaczka, choroba neurologiczna.

Padaczka, choroba neurologiczna.

Zdowie Zdrowie Zdrowie i medycyna

Co to jest padaczka, czyli epilepsja? Niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy i nie potrafią nawet pomóc, kiedy osoba chora na padaczkę dostaje ataku. Często krzyczą, wołają o pomoc, stoją jak osłupieni i nie wiedzą co zrobić.

Padaczka jest chorobą neurologiczną, często może stanowić zagrożenie życia dla człowieka, ponieważ nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy osoba może dostać napadu epilepsji. I właśnie, to, że jest to choroba, z którą jest ryzyko. Padaczka, głównie charakteryzuje się, że chory ma napady z drgawkami, których jest kilka oto kilka z nich: napady toniczno — kloniczne (grand mal), stanowią utratę świadomości czy też przytomności, dochodzi do tego skurcz mięśni całego ciała, ślinotok, a czasami nawet oddanie moczu.

Kolejny, czyli napad toniczny charakteryzuje się skurczem całego ciała bądź też grupy mięśni towarzyszy im również utrata przytomności i upadek.

Są jeszcze napady z objawami psychicznymi (omamami), czyli chory ma zwidy podczas, takowego napadu.

Najczęściej, żeby leczyć padaczkę, wykonuje się badanie EEG, i polega ono na sprawdzeniu czynności bioelektrycznej mózgu. Po wykonaniu takiego badania, w zapisie elektroencefalograficznym, można wnioskować, czy napady są uogólnione, czy ogniskowe, a jeśli okażą, się ogniskowe będzie można się dowiedzieć, w której części mózgu się zaczynają.

Najczęściej chorzy na epilepsje są leczeni farmakologicznie. Zazwyczaj decyzję o podaniu leków, lekarz podejmuję tuż po drugim ataku, jednak w skrajnych przypadkach czasem już po pierwszym.
Kolejną metodą leczenia jest wszczepienie neurosymulatora. Co to jest? Jest to wszczepienie stymulatora nerwu błędnego. Stosuje się to w leczeniu padaczki lekoopornej. Stymulator nerwu błędnego eliminuje drgawki bądź też częściowo je ogranicza. Często jest on ostatecznym ratunkiem dla chorych, u których leki przeciwpadaczkowe nie przynosiły odpowiednich efektów.
W niektórych przypadkach, kiedy leczenie nie przynosi efektów, jest potrzebna też specjalna dieta, czyli dieta ketogenna. Dieta ta polega na tym, aby swoje posiłki układać tak, by wprowadzić organizm w stan ketozy. Polega na tym, że zawartość cukrów wszelkiego rodzaju w tej diecie jest niezwykle niska natomiast wysoka ilość tłuszczy szczególnie białka.

Ostatnią rzeczą w padaczce lekoopornej jest przeprowadzenie zabiegu neurochirurgicznego.

Padaczka jest chorobą dość ciężką i cierpią na nią nie tylko dorośli, a również dzieci. Niestety nie da się jej wyleczyć, da się wyciszyć ataki, jeśli będzie się przyjmować leki, oraz najważniejsze będzie się spokojnie żyć.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments