Otyłość u dzieci – porady dla rodziców, jak jej uniknąć

Otyłość u dzieci – porady dla rodziców, jak jej uniknąć

Artykuł Miesiąca

Otyłość to tzw. choroba cywilizacyjna, która jest niezwykle powszechna na całym świecie. Problem ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci, co często jest konsekwencją niewłaściwych nawyków żywieniowych wprowadzanych przez rodziców czy też braku świadomości konsekwencji tego zjawiska. Jeśli niedawno zostałeś rodzicem bądź po prostu przygotowujesz się na przyjście na świat pierwszej pociechy, warto się dowiedzieć, jak uniknąć otyłości u dziecka.

Otyłość dzieci i młodzieży – narastający problem

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat znacząco zmieniło się ogólne postrzeganie otyłości przez społeczeństwo – również jeśli chodzi u dzieci. Niegdyś nadwaga była oznaką wysokiego statusu materialnego, a otyłe dziecko z natury było uznawane za zdrowe[1]. Dopiero z czasem zaczęto mówić o powikłaniach otyłości pośród najmłodszych, w tym o długotrwałych konsekwencjach zdrowotnych, którym można zapobiec prostymi, jednak sprawdzonymi metodami.

Skutkami otyłości mogą być m.in.:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • choroba stłuszczeniowa wątroby;
 • astma oskrzelowa;
 • choroby układu kostno-stawowego;
 • cukrzyca;
 • problemy emocjonalne.

W opublikowanych już w 2005 roku badaniach wskazano, że nadwaga lub otyłość dotyczy 10% osób do 18. roku życia[2]. Problem ten znacznie się pogłębił na przestrzeni kilku następnych lat, wobec tego warto odpowiednio wcześniej podjąć stosowne kroki profilaktyczne.

Cholesterol – normy wiekowe

By kontrolować nie tylko prawidłową masę ciała, ale też ogólny stan zdrowia dziecka, konieczne są regularne, kontrole wizyty u lekarza. Choć znacząco pogłębia się świadomość potrzeby badań cholesterolu wśród dorosłych, to jednak wciąż wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że podobnym testom należy także poddawać najmłodszych. Otyłość to jeden z czynników, który może podwyższyć cholesterol – normy wiekowe są więc bardzo ważne, ponieważ ich nieprzekraczanie może zapobiec poważniejszym chorobom.

Jaki poziom powinien mieć cholesterol? Normy wiekowe wskazują na następujące wyniki i ich zależności:

 • u zdrowego malca cholesterol nie powinien przekraczać 190 mg/dl;
 • u dziecka chorującego na cukrzycę maksymalny poziom to 130 mg/dl;
 • u dziecka z chorobami metabolicznymi lub z genetycznymi predyspozycjami do choroby sercowo-naczyniowej – nie więcej niż 160 mg/dl.

Jak zapobiec otyłości u dziecka?

By zredukować ryzyko otyłości i nadwagi u pociechy, warto wprowadzić konkretne zmiany już w okresie ciąży oraz w pierwszych miesiącach życia. Zalecane jest – jeżeli istnieje taka możliwość – karmienie piersią przez pierwsze pół roku, dodatkowo kobieta spodziewająca się dziecka powinna rozważyć odstawienie wysoko przetworzonych produktów na rzecz świeżych owoców i warzyw.

Później, kiedy maluch staje się starszy, najlepiej zastosować kilka zasad. Dziecko powinno jeść wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym – najlepiej, by posiłki spożywała wspólnie cała rodzina. Należy ograniczać spożycie słodyczy i słodzonych napojów, dodatkowo malca nie należy przekarmiać.

Równie istotne jest samo edukowanie dziecka na temat zdrowego odżywiania, a także dbanie o to, by w jego życiu nie zabrakło aktywności fizycznej.

[1] A. Gawlik, A. Zachurzok-Buczyńska, E. Małecka-Tendera, Powikłania otyłości u dzieci i młodzieży, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2009, t. 5, nr 1.

[2] G. Sikorska-Wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2007, t. 6, nr 55.

Bibliografia

 1. Gawlik A., Zachurzok-Buczyńska A., Małecka-Tendera E., Powikłania otyłości u dzieci i młodzieży, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2009, t. 5, nr 1.
 2. Grabiński M., Hiperlipidemie u dzieci, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2007, t. 16, nr 1.
 3. Obuchowicz A., Epidemiologia nadwagi i otyłości – narastającego problemu zdrowotnego w populacji dzieci i młodzieży, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2005, t. 1, nr 3.
 4. Sikorska-Wiśniewska G., Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2007, t. 6, nr 55.
0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments