Okulista dziecięcy – kiedy powinien zbadać dziecko

Okulista dziecięcy – kiedy powinien zbadać dziecko

Warto przeczytać

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy po raz pierwszy winni wybrać się z własną pociechą do okulisty. Niestety niejednokrotnie jest tak, iż rodzice zgłaszają się do specjalisty niewątpliwie zbyt późno, gdy wada rozpoczęła już postępować. Należy bacznie obserwować własną pociechą już od wczesnych miesięcy życia. Gdy dziecko zezuje, któreś oczko uchodzi w jedną stronę, zaobserwujemy podrygiwanie gałek ocznych lub jakieś pozostałe wady, natychmiast należy udać się do okulisty. Gdy, któreś z rodziców bądź członków bliskiej rodziny choruje na zaburzenia wzroku, należałoby wybrać się do okulisty już z niemowlęciem.

Kiedy z dzieckiem należy iść do okulisty?

Widzenie dziecka rozwija się od narodzenia do blisko 8 roku życia, więc zadbajmy, aby nieskorygowane wady wzroku, natomiast zwłaszcza astygmatyzm lub różnowzroczność, nie zaburzały owego mechanizmu. Niezależnie od wieku dziecka każda wada wzroku potrzebuje korekcji natomiast badanie profesjonalne winno obejmować analizę widzenia obuocznego.

Jeśli rodzice bądź specjalista stwierdzą jakieś wady w budowie, wielkości lub także wyglądzie obu oczu. Nierównoległe położenie oczu, więc naprzemienne bądź jednostronne składanie się oczu w zezie, niewielkie drżenia bądź natychmiastowe ruchy wahadłowe gałek ocznych mogą wskazywać na występowanie oczopląsu. Brak czerwonego odblasku z jednego bądź obu oczu podczas światła oczu zogniskowanym światłem (np. przy wykonywaniu zdjęć) może wyglądać na chorobę oczu, taką jak zaćma wrodzona czy nowotwór wewnątrzgałkowy. Natychmiast po narodzeniu dziecka rodzice winni również zwrócić uwagę na stan oczu oraz bliskich tkanek.

Zadbaj o odpowiednią dietę oraz odpowiednią czystość oczu dziecka

Poza badaniami kontrolnymi, jakie wykrywają już będące choroby oraz przeciwdziałają dalszemu ich postępowi, możemy wykorzystywać różnorodne typy prewencji. U dzieci w wieku rozwojowym niezwykle istotna jest dieta. Oddziałuje ona na odpowiedni rozwój pełnego organizmu, w tymże narządu wzroku. Należy jeść posiłki, jakie są możne w witaminę A.

Pamiętajmy też o wzbogaceniu swej diety. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na odpowiednią czystość narządu wzroku. Rodzice winni uczyć własne dzieci, iż nie należy przecierać oczu dłońmi. Należy również sprawdzać, w jakich warunkach dziecko odrabia lekcje, rysuje lub czyta. Istotne jest właściwe światło miejsca pracy, kierunek, z jakiego pada światło, ułożenie biurka w stosunku do okna. Bardzo ważny jest też czas, jaki spędza dziecko przed ekranem laptopa lub ekranem telewizora.

Na koniec należałoby zaznaczyć, iż zapobiegawcze konsultacje u okulisty dziecięcego powinny mieć miejsce podwójnie. Po raz pierwszy – przed pójściem do przedszkola oraz po raz kolejny – przed rozpoczęciem szkoły. Dla dziecka może stanowić to ogromne udogodnienie w mierzeniu się z kolejnymi obowiązkami.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments