Czy okres zmienia smak i jakość mleka matczynego? Kiedy kobieta dostaje okresu po połogu? Czy możliwy jest okres podczas karmienia piersią? Na te i wiele innych pytań odpowie Wam artykuł.
Dziś się zajmiemy się tematem karmienia piersią podczas okresu. Czy karmienie piersią uniemożliwia powrót cyklów menstruacyjnych?
Spis Treści
Czy mleko matczyne zmienia swój smak podczas okresu?
Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule starając się wyjaśnić zależności między okresem, a karmieniem piersią.
Zgodnie ze zbiorową opinią karmienie piersią zapobiega powrotowi miesiączki. W większości przypadków to prawda, ale nie zawsze jest to regułą. Kiedy tak nie jest? Organizm kobiety oraz jej system hormonalny broni ją samą przed zajściem w kolejną ciąże tuż po porodzie. Dlatego laktacja blokuje cykl miesiączkowy na jakiś czas, by nie pojawiła się owulacja, a bez niej co jasne, niemożliwe jest zajście w kolejną ciąże przez kobietę. Jednakże powrót okresu u młodej mamy zależy od wielu rzeczy. Jedne kobiety dostają pierwszego okresu kilka tygodni po porodzie, a inne mogą nie kupować podpasek i tamponów przez wiele miesięcy. Oto najbardziej popularne pytania, jakie zadają sobie młode mamy tuż po tym jak dostaną pierwszej od czasu porodu miesiączki.
Czy pojawienie się okresu podczas karmienia piersią ma wpływ na laktację?
O tym, czy kobieta jest płodna, czy ma regularne cykle miesiączkowe i kiedy one następują zależy od hormonów. Po porodzie gospodarka hormonalna w ciele kobiety jest dalece różna od tej, która była przed zapłodnieniem. W tym czasie produkowane są hormony, które mają na celu stymulację produkcji pokarmu. Głównie produkowany jest hormon, zwany prolaktyną. Odpowiada ona za pobudzanie gruczołów mlekowych w piersiach młodej mamy do pracy, ale też hamuje produkcję hormonów płciowych. W ten sposób zatrzymywany jest cykl menstruacyjny.
Tworzona jest naturalna bariera, która nie pozwala na powstanie nowego życia w macicy kobiety, zanim nie wykarmi ona dopiero co narodzonego dziecka. Tak więc teoretycznie im dłużej kobieta karmi dziecko, tym dłużej pozostaje bezpłodna. Miesiączki pojawiają się dopiero pod koniec okresu karmienia. Wtedy to dziecko zaczyna rzadziej ssać pierś, co automatycznie zmniejsza poziom prolaktyny w organizmie młodej mamy. Dzieje się to też wtedy, gdy dziecko zaczyna jeść pokarmy stałe lub mleko modyfikowane i pokarm z piersi mamy nie jest jedynym pokarmem, które przyjmuje maluch i potrzeba go mniej. Wracają cykle miesiączkowe i kobieta, jeśli chce, może zacząć starać się o kolejną pociechę. Okres bez cyklów miesiączkowych (karmienie piersią) ma jeszcze jedno zadanie. Pozwala młodej mamie odpocząć po trudach dziewięciu miesięcy ciąży i porodu. Kobieta musi być wypoczęta, by zajść i utrzymać kolejną ciążę.
Czy okres podczas karmienia piersią ma wpływ na płodność?
Najnowsze badania naukowe pokazują, że karmienie piersią nie daje 100% pewności, że kobieta w tym okresie jest bezpłodna. Zahamowanie procesów owulacyjnych zaobserwowano u kobiet, które podawały pierś swoim pociechom regularnie co cztery do sześciu godzin, a sumaryczny czas wszystkich karmień w przeciągu doby nie może być mniejszy niż 100 minut. Zatem, jeżeli zdarzy nam się miłosne uniesienie bez zabezpieczenia w okresie karmienia piersią, a powyższe dwa warunki nie będą spełnione to mogą nas zaskoczyć dwie kreski na teście ciążowym. Zdaniem specjalistów wystarczy brak karmienia w ciągu całej nocy, by cykl rozrodczy wrócił. Tak więc, kiedy malec nie obudził się głodny albo mama odessała pokarm do butelki, by bliska osoba nakarmiła w nocy pociechę, by ona sama mogła odpocząć to owulacja może wrócić. Nie jest to jednak regułą, a sprawą indywidualną każdej kobiety. Niektóre panie karmią regularnie i często, a szybko dostają okresu, ale też są takie kobiety, które karmią sporadycznie i długo miesiączki im nie wracają.
Zależy to też od tego, czy dana kobieta wypoczęła po ciąży, porodzie i trudach pierwszych dni macierzyństwa i jej organizm jest już zdolny do ponownego wysiłku jakim jest ciąża, czy jeszcze nie. Dlatego odradzamy laktację traktować jak metodę antykoncepcji. Warto również wiedzieć, że pierwsza miesiączka pojawia się po owulacji. Ta ostatnia często nie daje typowych oznak, jakimi są obfity, przezroczysty i lepki śluz lub podwyższenie temperatury tuż przed owulacją. Może również się zmienić charakter i przebieg PMS, czas trwania i obfitość miesiączek. Często panie są zaskoczone, że ich miesiączki przestały dawać dokuczliwe objawy. Zatem, jeżeli dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia podczas pierwszej owulacji (tej przed pierwszą miesiączką po porodzie) to świeżo upieczona mama może zajść w kolejną ciąże bez powrotu menstruacji. Jedno jest pewne: powrót miesiączek oznacza powrót płodności i należy zacząć się zabezpieczać, jeżeli nie chce się kolejnej ciąży.
Czy okres w czasie karmienia piersią ma wpływ na jakość pokarmu?
Pierwszą najważniejszą informacją w tym akapicie jest to, że pojawienie się cyklów miesiączkowych nie oznacza zakończenia laktacji, ani też tego, że należy zakończyć karmienia piersią. Miesiączka nie ma negatywnego działania na skład i jakość pokarmu kobiecego. Niektóre mamy zauważyły, że podczas okresu w piersiach zbiera się mniej pokarmu, a dzieci ssą go mniej chętnie. Tłumaczą to tym, że mleko ma inny smak i dziecku pewnie nie smakuje. To chwilowe zachwianie laktacji i smaku mleka obserwuje tylko niewielka część mam i mija to po 2-3 dniach. Za taki stan rzeczy odpowiada pojawienie się hormonów płciowych w organizmie kobiety podczas okresu. Większość mam i dzieci nie zauważa różnicy w ilości pokarmu i jego smaku.