Odejście czopu śluzowego

Odejście czopu śluzowego

Pordnik Poród

Co oznacza zejście czopu śluzowego? Czy to poród? Zobacz jakie jest zdanie specjalistów na ten temat.

Każda ciężarna wie, że w trakcie ciąży obecny jest czop śluzowy znajdujący się w szyjce macicy. Jest to korek z bardzo gęstego śluzu. Jego najważniejszą funkcją jest ochrona dziecka przed infekcjami. Kiedy szyjka zaczyna się skracać i mięknie to owy czop zostaje wydalony. Oznacza to, że poród zbliża się dużymi krokami. Czy należy jechać bezzwłocznie do szpitala? O tym w dzisiejszym artykule.

Czop śluzowy, gdy zostanie wydalony może zostać zauważony jako galaretowata, bezzapachowa kulka lub maź, będąca przezroczysta lub o delikatnym zabarwieniu różu. Odejście czopu oznacza otwieranie się szyjki macicy i przygotowanie drogi wyjścia dla dziecka. Jednakże u każdej kobiety może to wyglądać inaczej i w innym czasie może czop odejść. Czas od odejścia czopu do porodu to mogą być godziny, dni, a u niektórych kobiet nawet tygodnie. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie otwiera się szyjka macicy. Należy jednak pamiętać, że po odejściu korka śluzowego współżycie jest niewskazane, gdyż możemy zainfekować dziecko.

Czop śluzowy jak sama nazwa wskazuje jest to korek ze śluzu. Może on być jasnoróżowy, przejrzysty, a niekiedy bywa zabarwiony krwią. W przypadku, gdy poród jest bardzo blisko to może przybierać czerwone, brązowe lub różowe zabarwienie. W końcowej fazie ciąży zwiększa się ilość wydzieliny wydalanej z pochwy, dlatego zdarza się niekiedy, że kobieta przegapi odejście czopu. Ponadto u wielu kobiet czop wydalany jest stopniowo, a nie w całości, co tym bardziej może powodować jego przegapienie.

Skoro już wiemy jak wygląda czop i jego odejście to nasuwa się pytanie, czy należy informować o tym fakcie lekarza. Przy najbliższej wizycie tak, dobrze jest powiedzieć o tym fakcie lekarzowi, jednakże nie trzeba lecieć tego samego dnia, co czop odszedł. Niektórym kobietom czop odchodzi nawet kilka tygodni przed akcją porodową, więc czasu na dotarcie do lekarza i szpitala jest sporo. Są jednak przypadki uwolnienia korka, w których trzeba zgłosić się do lekarza. Do takich sytuacji należy wydalenie czopu przed 36 tygodniem ciąży, ponadto jeśli odejściu czopu towarzyszyła krew i nasiliły się skurcze. Dodatkowo kobieta, która już ma za sobą przedwczesny poród to tym bardziej powinna zgłosić się do lekarza.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments