Niezastąpiona woda. Nic tak nie jest tak dobrego dla naszego organizmu. Nie można o niej zapomnieć.

Niezastąpiona woda. Nic tak nie jest tak dobrego dla naszego organizmu. Nie można o niej zapomnieć.

Dzieci Poradnik Pordnik Prasówki

Najważniejsza rzecz dla organizmu, bez niej nie przeżyjesz nawet kilku dni. Dlaczego jest tak ważna, na co wpływa pozytywnie, czym się wody różnią, jaką wybrać dla siebie.

Wszędzie słychać, że powinno się pić minimum 1,5l wody dziennie. Ale co tak naprawdę daje jej picie?

Jakie korzyści niesie ona dla naszego organizmu?

Woda daje nam życie. Wspomaga wszystkie procesy w naszym organizmie. W ciągu dnia tracimy około 2,5l wody z naszego organizmu, dlatego ważne jest aby regularnie uzupełniać płyny. Właściwą ilość wody do spożycia w ciągu dnia można obliczyć przez dodanie do 1,5l 0,05l intra na każdy kilogram masy ciała powyżej 20kg. Ważne jest też jaki tryb życia prowadzi dana osoba np sportowcy powinni dostarczyć minimum 4 litry wody, gdyż przez zwiększony wysiłek fizyczny tracą jej więcej niż osoba pracująca w klimatyzacyjnym biurze. W okresie letnim każdy powinien zwiększyć ilość spożywanej wody. W wodzie najczęściej możemy znaleźć takie składniki jak wapń, potas, sód oraz magnez. Na półkach sklepowych możemy znaleźć wody mineralne, źródlane i lecznicze.

Woda źródlana od wody mineralnym różni się nie stabilnym składem. Może to być różnica nawet wynoszącą 20%, od tego co napisane jest na etykiecie. Zazwyczaj i tak ma większą zawartość minerałów niż mineralna. Na co dzień odpowiednią będzie woda stołowa lub średniozmineralizowana, dla kobiet w ciąży średniozmineralizowana, dla dzieci i niemowląt najodpowiedniejsza będzie woda niskozmineralizowana, natomiast wody lecznicze będą idealny dla osób z cukrzycą, mających problemy z nerkami lub żołądkiem. Regularne picie wody wspomaga ustabilizować problemy z żołądkiem, wzdęcia, rozstroje żołądka, zaparcia. Osoby którym doskwierają częste zgagi, bóle brzucha, niestrawności powinni zrezygnować z wód gazowanych. Woda z kranu wbrew panującej powszechnie opinii wcale nie jest gorsza niż ta kupowana.

Zawiera podobna ilość minerałów co woda źródlana, ponadto jest regularnie kontrolowana. Jeśli mamy pewność, że instalacja wodociągowa w naszym domu nie jest zanieczyszczone nie ma potrzeby gotowania wody z kranu. Podczas gotowania występuje proces parowania i w tym momencie stężenie substancji chemicznych zwiększa się. Człowiekowi wcale nie szkodzi woda twarda. Woda miękka o mineralizacji mniejszej niż 50 mg/l częściowo wypłukuje minerały z organizmu.

Regularne picie wody wspomaga odchudzanie osobom na diecie, jednak nie powinno wybierać się wód smakowych, butelka takiej wody może zawierać nawet 400 kcal w butelce. Najlepszym rozwiązaniem jest jest czysta woda, 0 kcal, szybko ugasi pragnienie i wspomoże działanie organizmu.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments