Nietrzymanie moczu w ciąży – Problem nietrzymania moczu zdecydowanie kojarzy się z dziećmi oraz osobami w podeszłym wieku, jednak nie tylko oni cierpią na tego typu przypadłość. Do nietrzymania moczu przyznaje się bowiem ponad połowa kobiet w ciąży! Przypadłość ta zazwyczaj mija po porodzie, więc jeśli i Ty masz ten problem nie masz się co martwić.
Nietrzymanie moczu w ciąży
Nietrzymanie moczu w ciąży w żaden sposób nie zagraża życiu matki ani dziecka jest jednak dosyć kłopotliwa. Popuszczanie moczu następuje najczęściej podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Spowodowane jest przez ucisk powiększonej macicy na pęcherz moczowy powodując jego opróżnianie, a rozluźnione przez hormony i rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego zatrzymać.
Nietrzymanie moczu w ciąży – jak sobie z tym radzić?
Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży, jednym z nich są niezastąpione ćwiczenia Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Ich wykonywanie polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających cewkę moczową, pochwę i odbyt. Mogą być wykonywane praktycznie wszędzie, ponieważ napinanie tych mięśni jest niezauważalne. Najskuteczniejszy efekt daje systematyczne wykonywanie ćwiczeń Kegla w początkowych seriach po 5 lub 10 sekund. Stopniowo możesz zwiększać czas zaciskania mięśni nawet do minuty. Według lekarzy systematyczne i regularne wykonywanie tego ćwiczenia skutecznie pozwala pozbyć się problemu jakim jest nietrzymanie moczu w ciąży oraz ułatwia urodzenie dziecka – Twoja faza parcia jest wówczas krótsza i mniej bolesna.
Jeśli borykasz się z problemem nietrzymania moczu powinnaś również szczególnie zadbać o swoją higienę intymną. Nietrzymanie moczu powoduje duży dyskomfort i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie – jeśli chcesz uniknąć przemoczonej bielizny i niemiłego zapachu moczu powinnaś zabezpieczyć się we wkładki higieniczne i mieć je zawsze przy sobie nosząc na przykład kilka w torebce. Niestety nieodpowiednia higiena intymna podczas tego schorzenia może spowodować większe kłopoty, jakimi są infekcje okolic intymnych. Aby im zapobiec po każdej wizycie w toalecie starannie myj miejsca, które miały kontakt z moczem lub używaj do tego chusteczek do higieny intymnej – wiele znanych firm je produkuje. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed infekcjami dróg moczowych pij dużo płynów – zwłaszcza wody – aby regularnie ”przepłukiwać” drogi moczowe, w których mogą zalegać bakterie. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie pęcherza może doprowadzić do poważnych komplikacji dlatego jeśli przy oddawaniu moczu towarzyszy Ci swędzenie, pieczenie lub ból podbrzusza skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.
Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży będą częste wizyty w toalecie, opróżniaj pęcherz jak najczęściej, nie dopuszczaj do jego wypełnienia. Profilaktyczne chodzenie do toalety zapobiegnie uczuciu nagłego, silnego parcia i niekontrolowanym wyciekom moczu, które mogą pojawić się również podczas stosunku płciowego. Popuszczanie moczu podczas stosunku lub tego perspektywa skutecznie odstrasza wiele kobiet przed jego odbywaniem podczas ciąży, aby tego uniknąć odwiedź toaletę przed stosunkiem, a z pewnością Cię to ominie.
Przy zapobieganiu nietrzymaniu moczu ważne jest także co jesz i pijesz, ponieważ niektóre składniki negatywnie wpływają na pęcherz. Chodzi przede wszystkim o napoje takie jak: kawa i herbata, które działają moczopędnie i mogą podrażniać pęcherz moczowy. Aby ich składniki nie miały na Ciebie zbyt wielkiego wpływu ogranicz ich picie do 2-3 szklanek dziennie. Napoje gazowane także mają negatywny wpływ na pęcherz dlatego najlepiej zupełnie z nich zrezygnuj lub pij sporadycznie. Potrawy, które mają negatywny wpływ na pęcherz moczowy to dania ostro przyprawione, cytrusy i pomidory.
Jeśli nietrzymanie moczu po porodzie nie minie w ciągu sześciu miesięcy powinnaś zdecydować się na skonsultowanie tego problemu z lekarzem ginekologiem lub urologiem, ponieważ problem może mieć podłoże związane z powikłaniami po ciąży.
ja miałam pessar, pomagał. swój kupiłam akurat na NaturalnaPlodnosc.
Co za bzdury! Mięśnie Kegla to nie „mięśnie okalające pochwę, odbyt i cewkę”, czyli zwieracze zewnętrzne !!! Ćwiczenie mm.dna miednicy nie polega na napinaniu zwieraczy…a „profilaktyczne chodzenie do toalety” to najprostsza droga do zafundowania sobie nadreaktywnego pęcherza.