Nie przepłacaj za artykuły szkolne

Nie przepłacaj za artykuły szkolne

Dzieci Poradnik ZAKUPY

Każdy rodzic wyczekuje pierwszych chwil swojego dziecka w szkole. Nie dziwne, w końcu wszyscy chcemy, by nasze dzieci były wykształcone i zdobywały jak największe doświadczenie – zarówno edukacyjne, jak i życiowe. Radość z pierwszych, szkolnych kroków dziecka gaśnie, gdy rodzice stają przed niemałymi kosztami, powiązanymi z edukacją…

Podręczniki, zeszyty i przybory szkolne – to wszystko kosztuje. Niestety, nie da się tego obejść. To wyposażenie każdego ucznia, który rozpoczyna lub kontynuuje edukację w szkole. Zakup wspomnianych przedmiotów potrafi mocno nadwyrężyć domowy budżet. Przede wszystkim, gdy wszystko trzeba kupić niemal w tym samym czasie.

Szukaj i redukuj koszty

Nie rób niczego pochopnie. Nie musisz kupować w danym punkcie, jeżeli cena wydaje Ci się zbyt wysoka. Sprawdzenie cen artykułów szkolnych np. skorzystanie z internetowych porównywarek lub wizyta na lokalnych kiermaszach książek – to zaledwie dwa ze sposobów na to, by nie przepłacać za szkolną wyprawkę. Co jeszcze można zrobić, by zmniejszyć koszty wyprawki szkolnej?

Dofinansowanie na zakup podręczników

Niektórych to zdziwi – Państwo pomaga. Z myślą o rodzinach, którym nie wiedzie się zbyt dobrze i które mają duży problem z zakupem podręczników dla swoich dzieci, rząd postanowił stworzyć program „Wyprawka szkolna”. Jeżeli miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł, to ustawa przewiduje wsparcie finansowe na zakup podręczników dla uczniów zaczynających naukę:

• w klasie od I-III i w klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
• w klasie II zasadniczej szkoły zawodowej, technikum i liceum ogólnokształcącego,
• w klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,
• w klasie II liceum plastycznego i w klasie II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Złożenie wniosku nic nie kosztuje

Stosowne pismo o dofinansowanie na zakup podręczników należy złożyć u dyrektora szkoły w której dziecko rozpoczyna edukację. Wniosek powinien zawierać także następujące dokumenty: zaświadczenie o zarobkach rodziców, zaświadczenie o okresowym lub stałym zasiłku oraz kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia, która wydana zostanie przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Kwota dofinansowania oscyluje w kwotach od 175 zł do 445 zł, przy czym najwyższy próg dofinansowania dotyczy dzieci niepełnosprawnych, które zmuszone są do korzystania z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego. Należy pamiętać, że zakup podręczników musi zostać odpowiednio udokumentowany, dlatego nie zapominajmy o dowodzie zakupu tj. paragon lub faktura vat.

Jeżeli nie dostałeś dofinansowania, zaplanuj zakup

Nie każdy spełnia warunki programu i zapewne, mimo realiów, niewielu rodzinom uda się otrzymać dofinansowanie i problem wygenerowania odpowiedniej sumy na zakup podręczników i artykułów szkolnych nie zniknie. Dlatego warto robić to z głową. Nikt nie każe Wam kupować wszystkiego jednocześnie. Zakup wyprawki szkolnej najlepiej rozłożyć w czasie. Na początek kupić artykuły, których mamy pewność, że są potrzebne, a następnie pozostałe. Pozwoli to uniknąć zbyt dużego obciążenia budżetu.

Ponadto pamiętajmy, że czasami warto śledzić promocje, które nieraz pojawiają się z dnia na dzień. Pośpiech kosztuje. Lepiej zwolnić, zastanowić się, porównać ceny i poszukać promocji lub kodów rabatowych. Zdecydowanie wyjdziemy na tym lepiej.

Artykuł powstał dzięki portalowi laleczki lol

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments