Karmiąc piersią malucha możesz napotkać wiele problemów z laktacją. Możesz mieć brak pokarmu albo wręcz przeciwnie – nawał pokarmu lub nawet jego zastój. W związku z tym może zaistnieć sytuacja, kiedy będziesz musiała walczyć z kryzysem laktacyjnym lub innymi dolegliwościami, z którymi będzie trzeba sobie poradzić. Jak sobie poradzić z zapaleniem piersi? Co jeszcze może Cię zaskoczyć podczas karmienia malucha piersią?
Nawał pokarmu
Nawał pokarmu i zapalenie piersi to nieprzyjemne dolegliwości. Mogą one spotkać każdą kobietę. Niestety w internecie znajdziemy wiele informacji na temat ciąży, a o karmieniu piersią tylko tyle, że to wspaniałe uczucie, że ssanie piersi buduje więź dziecko – matka oraz że to bardzo zdrowe dla malucha i to, że kobieta karmiąca piersią szybciej dochodzi do siebie po porodzie. To wszystko niezaprzeczalna prawda. Brak jednak informacji strikte technicznych jak karmić piersią oraz jak radzić sobie z dolegliwościami z tym związanymi.
Zapalenie piersi jest to powikłanie występujące w skutek zastoju pokarmu. Ta sytuacja pojawia się w przypadku nawału pokarmu. Obrzęk piersi jest zawsze wynikiem błędu. Najczęściej jest to zła technika karmienia piersią albo zbyt małym opróżnianiem piersi. Zapalenie piersi objawia się tym, że piersi są obrzmiałe, twarde, ciepłe, bolesne, zaczerwienione. W niektórych przypadkach może nastąpić podwyższenie temperatury – około 38,5 stopnia Celsiusza. Dodatkowo obrzęk blokuje lub utrudnia przepływ pokarmu tak więc mleko słabo wypływa lub w ogóle. Aby uniknąć lub przeciwdziałać zapaleniu piersi zastosuj się do następujących porad:
Upewnij się czy dziecko prawidłowo chwyta i ssie pierś.
Podgrzewaj piersi przed karmieniem w ciepłej wodzie lub rób ciepłe okłady na pierś, delikatnie gładź piersi, ale nie masuj ich oraz odciągnij trochę pokarmu laktatorem tuż przed przystawieniem malucha do piersi.
Po karmieniu rób chłodne okłady lub przykładaj stłuczone liście białej kapusty schłodzone uprzednio w lodówce.
Jeżeli ból jest dokuczliwy weź ibuprofen tuż po karmieniu.
Karmienie piersią w pierwszych dniach życia Twojego malucha może być nieprzyjemne. Jeśli Twoje brodawki sutkowe są wrażliwe i mogą boleć. Dodatkowo, jeżeli popełniasz błędy w technice przystawiania malucha do piersi to uczucie dyskomfortu może się potęgować. Twoje brodawki są nieprzyzwyczajone do ssania i ściskania, a takie ruchy wykonują dziąsła dziecka. Niestety, ale pomimo bólu musisz dalej karmić, by laktacja nie ustała. Radą na taką sytuację jest zastosowanie się do następujących porad:
Często wietrz brodawki oraz smaruj je własnym mlekiem. Możesz do tego celu użyć specjalnego kremu. Nie myj piersi mydłem.
Zwracaj uwagę na prawidłowe przystawianie dziecka do piersi i czy maluch prawidłowo ssie. Maluch prawidłowo ssie tylko wtedy, gdy chwyta duża część brodawki wraz z otoczką, ma wargi rozwarte, a nie zaciśnięte, dotyka piersi nosem i brodą. Jeżeli tak jest usłyszysz wyraźny odgłos połykania.
Chroń brodawki. Stosuj muszle laktacyjne zamiast jednorazowych wkładek lub osłonki silikonowe na brodawki.
Przed karmieniem przyłóż do brodawki kostkę lodu lub schłodzony kompres.
Zacznij karmienie od mniej bolesnej piersi. Głodne dziecko mocniej ssie, gdy maluch się trochę naje przyłóż go do drugiej piersi.
Nawał pokarmu jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Może być ono jednak zaskakujące. Piersi są wypełnione do takiego stopnia, że sprawiają wrażenie, jakby miały za chwilę wybuchnąć. Są wtedy bardzo duże i napięte. Nawał pokarmu z reguły pojawia się u każdej kobiety od drugiej do szóstej doby po porodzie. Co robić, gdy masz nawał pokarmu? Zastosuj się do następujących porad:
Opróżniaj piersi, karmiąc dziecko minimum osiem razy na dobę. Jeżeli dziecko nie chce tak często jeść to odciągaj pokarm laktatorem i przechowuj w zamrażalce. Przyda się później.
Przed karmieniem odciągnij laktatorem około 10 militrów mleka tuż przed przystawieniem dziecka do piersi. To ułatwi maluchowi chwycić pierś.
Stosuj zimne okłady po karmieniu.
Co kilka dni możesz pić napar z szałwii, lecz uważaj bo zmniejsza on ilość pokarmu.
Jeżeli dziecko opróżnia wystarczająco Twoje piersi nie używaj laktatora, gdyż jeszcze bardziej pobudzisz laktację.
Zastój pokarmu. Jest to najostrzejsza forma obrzęku piersi. Prowadzi najczęściej do zapalenia piersi. Do objawów zastoju należą:
Uczucie przepełnienia piersi.
Uczucie napęczniałych piersi.
Bolesność piersi.
Pomimo tych dolegliwości mleko nie chce z nich płynąć. Może się zdarzyć, że fragment piersi będzie bardziej twardy i cieplejszy niż pozostała jej część. W tym miejscu może pojawić się czerwona plama lub guzek. Może również dojść do zatkania jednego przewodu mlecznego. Wtedy mleko płynie, gdyż dolegliwość ta dotyczy tylko pewnej części piersi. Zastój jest powikłaniem pojawiającym się po nawale. Występuje w okresie odstawiania od piersi malucha lub w przypadku za dużych odstępów pomiędzy karmieniami. Zatkanie przewodu mlecznego może się pojawić w każdej chwili podczas laktacji. Jego powodem może być stres, zmiana trybu życia lub ucisk piersi. W przypadku zastoju pokarmu zastosuj następujące kroki:
Ogrzej piersi przed karmieniem, bo wtedy pokarm łatwiej wypływa.
Gładź piersi przed i w trakcie karmienia, ale nie masuj, bo tego nie wolno robić.
Odciągnij niewielką ilość mleka przed karmieniem to ułatwi dziecku ssanie.
Zaczynaj karmić od chorej piersi. Co trzecie, czwarte karmienie przystawiaj najpierw zdrową pierś.
Stosuj zimne okłady po karmieniu, możesz zastosować też schłodzone liście kapusty lub wkłady żelowe.
Jeżeli po tych zabiegach nie odczuwasz ulgi zgłoś się do poradni laktacyjnej lub lekarza.
Kryzys laktacyjny. Tak zwane puste piersi pojawiają się zwykle po 6-8 tygodniach od porodu. Zaskakuje Cię fakt, że duże i nabrzmiałe piersi, które sprawiały wrażenie pełnych nagle stają się miękkie i sprawiają wrażenie pustych. Wiele osób zaczyna się niepokoić i nie wie co z tym zrobić. Tymczasem jest to zjawisko zupełnie typowe i normalne. Piersi sprawiają wrażenie dużych, twardych i pełnych pokarmu tylko na początku laktacji. Wtedy mamy do czynienia z nadprodukcją pokarmu. Po kilku tygodniach laktacja ulega stabilizacji i Twoje piersi zaczynają produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. W tym okresie piersi są miękkie niezależnie czy jesteś przed czy po karmieniu malucha. Pamiętaj i tak w nich jest mleko. Podejmij następujące kroki:
Co najważniejsze – Nie przejmuj się. Karm dziecko tak, jak do tej pory. Pobudź bardziej laktacje tylko w przypadku, gdy maluch nie przybywa na wadze.
Absolutnie nie dokarmiaj dziecka sztucznym mlekiem z powodu takiego, że wydaje Ci się, że masz mało pokarmu.
Seks w okresie karmienia piersią. Współżycie intymne jest możliwe po okresie połogu, czyli po sześciu tygodniach od porodu. Młode mamy nie mają jednak wtedy ochoty na seks. To fizjologia. Organizm chroni matkę przed kolejnym zajściem w ciążę, co by było wyczerpujące dla organizmu. Nie jest więc to tylko efekt zmęczenia w wyniku całodobowej opieki nad dzieckiem. Dzieje się tak dlatego, że prolaktyna, która jest hormonem odpowiedzialnym za wytwarzanie pokarmu, hamuje produkcje estrogenów oraz dopaminy odpowiadających za odpowiedni poziom libido. Mała ilość estrogenów powoduje, że nabłonek wyściełający pochwę staje się cienki i suchy. To sprawia, że stosunki stają się dla kobiety bolesne, a co za tym idzie zniechęca ją do aktywności płciowej. Co robić w takim przypadku?
Niewiele się da. Poprawa nastąpi po zakończeniu okresu karmienia.
Stosuj żele intymne do nawilżenia pochwy.
Idź do ginekologa. Może on przepisać Ci żel z lignokainą, który znieczuli podczas stosunku.
Karmienie piersią podczas przeziębienia. Cały czas istnieje przekonanie, że choroba matki, a tym bardziej przyjmowanie leków oznacza przerwę w karmieniu. Otóż nie jest to prawda. W tym przypadku nie słuchaj mamy czy babci. Infekcje, przeziębienia i choroby infekcyjne nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. W tym okresie w mleku pojawiają się przeciwciała, które chronią malucha, by się nie zaraził od Ciebie. Dodatkowo podczas karmienia piersią można przyjmować większość leków w tym antybiotyków. Poinformuj swojego internistę, że jesteś mamą karmiącą. On na pewno przepisze Ci dobry, bezpieczny i skuteczny lek. Tak więc w czasie przeziębienia karm dopóki lekarz lub doradca laktacyjny Ci tego nie zabroni i nie słuchaj porad mam, babć i cioć.
Artykuł powstał dzięki portalowi Tabletki powiększające piersi