Naturalnie cy przez cesarskie cięcie jak rodzić? Sprawdź wady i zalety obu metod porodowych.
Czy oczekując dziecka zastanawiałaś się nad rodzajem porodu? Na pewno i to pewnie nie jeden raz! A czy zastanawiałaś się nad tym jak rodzaj porodu wpływa na Twoje dziecko w bliższej lub dalszej przyszłości?
Zarówno cesarskie cięcie jak i poród naturalny prowadzą do rozwiązania jakim są narodziny dziecka. Czy sposób w jaki przyjdzie ono na świat ma znaczenie? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Poród poprzez cesarskie cięcie jest jedynym dobrym rozwiązaniem w przypadku zagrożenia życia matki i/lub dziecka. Niestety w obecnych czasach ten rodzaj porodu jest często wybierany z powodu strachu przed bólem lub innych lęków związanych z porodem. Ostatnio cesarka również stała się „modna”.
Niestety wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że rodzaj porodu ma bardzo duży wpływ na ich dziecko. Najgorszą sytuacją jest planowane cesarskie cięcie w sytuacji, gdy u kobiety nie rozpoczęły się skurcze. W takiej sytuacji maluszek znajdujący się w brzuszku nie jest świadomy tego, że ma się urodzić. Nieprzygotowany maluszek odpoczywa w najlepsze w brzuszku, kiedy zaczynają go wyjmować z niego poprzez cesarkę. W takiej sytuacji może dojść na przykład do zakrztuszenia się dziecka wodami płodowymi. Z punktu widzenia lekarzy neonatologów cesarka jest mniejszym szokiem dla dziecka, jeśli jest przeprowadzona po rozpoczęciu się skurczy porodowych. Wtedy dziecko dostaje sygnał, że to już czas na opuszczenie brzuszka mamy.
Dla dziecka, które przychodzi na świat nie jest obojętny sposób w jaki się ono tu znajdzie. Podczas cesarskiego cięcia może dojść do zachłystnięcia się dziecka wodami płodowymi, może okazać się, że płyn płucny się nie wchłonął albo że doszło do zaburzeń oddychania. W takich przypadkach dziecko zamiast pierwsze godziny spędzać przytulone do mamy to leży w inkubatorze, by „dojść do siebie”. W przyszłości to może spowodować utrudnienia w adaptacji do nowego środowiska.
Kolejnym aspektem branym pod uwagę jest zachorowalność dzieci. Mianowicie dzieci urodzone drogą cesarskiego cięcia częściej chorują oraz częściej miewają alergię. Wynika to z odmiennego zasiedlania bakteriami skóry i przewodu pokarmowego. Dziecko, które musiało przejść przez kanał rodny, kangurowało i ssało pierś zaraz po porodzie ma dużo lepszą odporność niż dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarkę.
Według statystyk w obecnej chwili na świat drogą cesarskiego cięcia przychodzi ponad 35 procent dzieci. Około 25 lat temu było to maksymalnie 20 procent. Jeśli tendencja się utrzyma to za kolejne 25 lat poród siłami natury będzie nie lada wyczynem.
Cesarskie cięcie jest swego rodzaju operacją i tylko wskazania medyczne powinny być uwzględniane przy jej wykonywaniu. Do takich wskazań medycznych należy ratowanie życia lub zdrowia dziecka lub mamy.