Jesteś świeżo upieczoną mamą. Nie rozumiesz jeszcze wszystkich sygnałów jakie daje Ci twoja pociecha. Nie wiesz czy płacz oznacza brudną pieluchę czy głód. W tym artykule poradzimy jak karmić piersią. Właśnie zostałaś mamą. To najpiękniejszy okres w Twoim życiu, ukoronowanie dziewięciu miesięcy życia z dzieckiem w brzuchu. Przed Tobą kolejne zadania. Jako świeżo upieczona mama musisz nauczyć się karmić dziecko piersią. Nie jest to wbrew pozorom takie łatwe. Jedne maluchy ssą pierś z uśmiechem, inne się krzywią, a wręcz odpychają od niej rękoma.
Kłopoty z karmieniem piersią
Co zrobić w takiej sytuacji? Takimi problemami zajmiemy się w tym artykule.
Warto powalczyć, by przekonać malucha do jedzenia pokarmu z piersi. Wszystko zależy od Ciebie czy się poddasz i podasz butelkę czy powalczysz i będziesz się cieszyć pełnią macierzyństwa karmiąc malucha piersią kiedy tylko on zgłodnieje. To duża wygoda, bo pokarm masz zawsze przy sobie i nigdy go nie zapomnisz jak to może mieć miejsce w przypadku karmienia mieszanką z butelki. Poniżej podajemy rozwiązań kilku podstawowych problemów związanych z karmieniem piersią.
Mam mało mleka. Dziecko ciągle płacze, może podać mieszankę? To ostatnie zawsze zdążysz zrobić. Na początek proponujemy wzmóc laktację. Podawaj pierś maluchowi, kiedy tylko jej zażąda. Powinno to być minimum osiem razy na dobę. Pamiętaj o piciu częstym dużych ilości płynów – minimum 2-3 litry na dobę. Trzy razy dziennie wypij filiżankę herbatki wspomagającej laktację lub sama zrób taką mieszankę. Musi ona zawierać anyż, koper włoski i czarnuszkę. Dodatkowo musisz dużo odpoczywać i porządnie się wysypiać. Myśl pozytywnie, słuchaj ulubionej muzyki. Psychika w tym wypadku gra bardzo ważną rolę.
Ciągle ssie. Ja już nie mam siły. Sprawdź czy dziecko nie przysypia przy piersi zamiast jeść. Łatwo to sprawdzić – jeżeli dziecko ssie to słychać charakterystyczne przełykanie. Poruszanie buzią przez malucha co jakiś czas oznacza, że dziecko śpi. Twoja pierś jest dla niego tylko smoczkiem. W takim przypadku spróbuj odciągnąć delikatnie malca od piersi. Włóż mały palec w kącik jego ust. Gdy puści pierś podnieś dziecko do pozycji pionowej i przytul. Poczekaj, aż dziecku się odbije. Jeżeli dziecko się obudzi zaproponuj mu ponownie ssanie. Nie pozwól mu jednak zasnąć. Łaskocz swojego malucha po policzku lub stópce.
Odpycha się od piersi i płacze. To klasyczny przypadek, gdy noworodek ma problem skoordynowania ssania z oddychaniem. W takim przypadku malec połyka za dużo powietrza, które zalega w jego brzuszku. To powoduje bóle. Aby temu zaradzić uspokój dziecko, poczekaj, aż mu się odbije, a następnie przystaw malucha z powrotem do piersi. Spróbuj tym razem pozycji na wznak. Połóż się na plecach, a malucha na sobie na brzuszku. Mleko w tej pozycji wolniej leci, co spowoduje nadążenie malucha z połykaniem pokarmu.
Poranione brodawki. Gdy dziecko skończy ssać posmaruj brodawki swoim mlekiem lub maścią kojącą np. Bepanthenem. Często je wietrz. Jeżeli pojawiły się ranki przerwij karmienie piersią na około dwa dni. Podczas przerwy odsysaj pokarm laktatorem minimum osiem razy dziennie. Podawaj pokarm odciągnięty przy pomocy specjalnego kubeczka, który jest we właściwy sposób wyprofilowany. Absolutnie nie karm maluch butelką ze smoczkiem. Smoczek wymaga innego rodzaju ssania, a dziecko przyzwyczaja się do niego i będzie potem źle ssało pierś. A to nieprawidłowe ssanie powoduje właśnie gryzienie brodawki.
Zastój pokarmu. W przypadku kiedy czujesz, że masz pełną pierś, a nawet Cię ona boli. Przystaw dziecko do piersi lub odciągnij pokarm, jeżeli maluch jadł. Odciągaj rozsądnie to znaczy aż do momentu, kiedy poczujesz ulgę, a pierś stanie się miękka. Nie odciągaj do końca, bo zwiększysz nawał. Po odessaniu nadmiaru połóż na pierś okład lub stłuczony schłodzony liść kapusty. Sok z kapusty działa przeciwzapalnie oraz hamuje laktację.
Artykuł powstał dzięki portalowi tabletki na powiększenie biustu