Jakie puzzle dla dziecka wybrać? Sprawdź nasze propozycje

Jakie puzzle dla dziecka wybrać? Sprawdź nasze propozycje

Warto przeczytać

Puzzle to jedna z ulubionych zabawek maluchów. Ich bardziej skomplikowane wersje wciągają także dorosłych. Jednak aby układać kiedyś układanki złożone z tysięcy części trzeba zacząć od rzeczy prostszych. A im wcześniej – tym lepiej. Właśnie dlatego warto rozejrzeć się na rynku puzzli dla maluchów.

Puzzle to zabawka niezwykle rozwijająca kreatywność, analityczne myślenie oraz tak zwane poczucie sprawczości – kiedy już uda się złożyć je w całość. To tylko kilka z ich niekwestionowanych zalet, jednak już te trzy czynniki sprawiają, że obok klocków to jeden z najlepszych typów zabawek na prezent dla dziecka. Przede wszystkim jest ich mnóstwo rodzajów i wzorów, dlatego trudno taką zabawkę zdublować i podarować dziecku coś, co już posiada. Każdy pojedynczy zestaw wciąga od nowa i stanowi niepowtarzalną przygodę. Puzzle dla najmłodszych dzieci składają się z zaledwie kilku części. Jednak bardzo szybko sięgają one po bardziej rozbudowane układanki. Im więcej układają na początku tych prostych – tym chętniej i szybciej zainteresują się czymś bardziej skomplikowanym. I o to chodzi!

Puzzli nigdy dość

Jest ich wiele typów. Począwszy od klasycznych puzzli wykonanych z mocnej, lakierowanej tektury poprzez puzzle drewniane, interaktywne, puzzle magnetyczne, trójwymiarowe po plastikową wersję puzzli. Zazwyczaj jako pierwsze puzzle ofiarowywane naszemu dziecku wybieramy te o niewielkiej liczbie elementów, wykonane z bezpiecznego, atestowanego drewna lub z plastiku. Wiadomo, że szczególnie małe dzieci mają tendencję do niszczenia niektórych zabawek. Robią to bardziej lub mniej świadomie. Puzzle dla dzieci w wieku 1-3 lat najczęściej występują zatem w takiej właśnie formie. Puzzle magnetyczne można zabrać ze sobą nawet w podróż. Dzieci chętnie bawią się tablicami, na których można nie tylko układać gotowy wzór ale także komponować własne motywy z dostępnych magnetycznych elementów. W przypadku najmniejszych dzieci, właśnie tych w wieku podanym powyżej, warto jednak zwrócić uwagę chociażby na ciekawe puzzle dla dzieci wykonane z plastiku.

Są one lekkie, niedrogie i przypominają nieco znane już zapewne dziecku kolorowe klocki. To także dobry wstęp do tego, aby mogło poznać możliwości łączenia ze sobą poszczególnych fragmentów układanek. Ten model spodoba się także starszym dzieciom, ponieważ można je łączyć w różnych układach kolorystycznych tworząc tym samym niesamowite wzory.

Puzzle dziecięce to sama radość!

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments