Jaką zmywarkę wybrać? Wielkość, zabudowa, klasa energetyczna, funkcje.

Jaką zmywarkę wybrać? Wielkość, zabudowa, klasa energetyczna, funkcje.

Polecne i promocje

Jeśli nienawidzisz ręcznego zmywania talerzy lub Twoja zmywarka jest już przestarzała, najwyższy czas na inwestycję w nowy sprzęt! Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki? Jaka powinna być jej optymalna wielkość? Czy klasa energetyczna ma znaczenie? Jakie funkcje są przydatne w tego typu urządzeniu?

Wielkość zmywarki do domu

Zmywarki do mieszkania są zazwyczaj dostępne w dwóch podstawowych szerokościach: 45 oraz 60 cm. Mniejsze urządzenia świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które rzadko spożywają posiłki w domu lub mieszkają maksymalnie w dwie osoby. Zmywarka do mieszkania o szerokości 60 cm to z kolei dobry wybór w przypadku wielodzietnych rodzin oraz mieszkań, w których często pojawiają się goście.

Wielkość zmywarki musi być także dopasowana do metrażu kuchni. Wybierając konkretny model warto również zwrócić uwagę na wysokość urządzenia. Czasami zmywarki rożnych producentów mogą delikatnie różnić się tym wymiarem, co może być kłopotliwe w przypadku wstawienia zmywarki do wcześniej zaaranżowanej kuchni.

Zmywarka tradycyjna czy do zabudowy?

Jeżeli przy okazji wymiany sprzętu planujemy również remont kuchni, ciekawym rozwiązaniem może okazać się zmywarka do zabudowy. Taki model z przodu nie ma przycisków ani wyświetlacza, dzięki czemu bez problemu możemy przykleić do niego front w takim samym stylu jak meble. To rozwiązanie jest niezwykle estetyczne i praktyczne. Zmywarka nie rzuca się w oczy i jest ukryta.

Jeśli jednak nie posiadamy frontu do zabudowy, możemy postawić na jeden z bardziej tradycyjnych modeli. Zaletą tego rodzaju sprzętu jest łatwiejsza obsługa. Wszystkie przyciski oraz wyświetlacz znajdują się z przodu, dzięki czemu łatwo nimi operować. Montaż zmywarki jest prostszy – wystarczy podłączenie jej do źródła wody oraz odpływu.

Klasa energetyczna zmywarki

Dostępne obecnie na rynku zmywarki do domu charakteryzują się wysoką wydajnością oraz bezawaryjnością. Warto zatem zakupem założyć, że jest to inwestycja na lata. Wyższa klasa energetyczna sprzętu wiąże się z oszczędnościami na rachunkach za prąd. Zwykle różnica w cenie zakupu zwraca się już po kilku latach. Zakładając więc, że zmywarka może posłużyć nam 10 lat lub więcej, zawsze warto wybrać wyższą klasę energetyczną, najlepiej przynajmniej A. Wyższa klasa to również mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeżeli jednak potrzeba Ci zmywarki na już lub planujesz korzystać z niej tylko okazjonalnie, niższa klasa energetyczna również sprawdzi się dobrze.

Jakie funkcje są ważne w zmywarce do domu?

Jeszcze przed wyborem i montażem zmywarki powinniśmy porównać kilka modeli, które nas interesują i sprawdzić, jakie mają funkcje. Oprócz zmywania w wysokiej temperaturze oraz trybu ekologicznego, często przydaje się tryb przyspieszony. Jest on znacznie efektywniejszy niż zmywanie wstępne i pozwala na idealne wymycie lekko zabrudzonych naczyń w bardzo krótkim czasie.

Poza trybami pracy przydatną funkcją jest również światło w środku zmywarki, a także opcja automatycznego otwierania drzwiczek po zakończeniu zmywania. W wielu nowoczesnych zmywarkach do mieszkania znajdziemy również wysuwaną tacę na sztućce, która zajmuje bardzo mało miejsca.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments