Jak zawiązać chustę by niemowlę czuło się bezpiecznie?

Jak zawiązać chustę by niemowlę czuło się bezpiecznie?

Dzieci Poradnik

Brak ci rąk by wykonać najprostsze czynności życiowe bo maluch wisi Ci na rękach? Z pomocą przyjdzie ci chusta. Naucz się ją wiązać i dowidz się czy jest bezpieczna z tego artykułu. Na rynku dostępne są do kupienia różne akcesoria i urządzenia do przenoszenia naszych kochanych maluchów. Możemy kupić wszystko od wózka przez różnego rodzaju nosidełka, aż po chustę. Tą ostatnią zajmiemy się w dzisiejszym artykule. W jakim wieku dziecko można w niej transportować? Czy jest bezpieczna? Jak ją wiązać? Wszystkie te informacje znajdziesz poniżej.

Jak zawiązać chustę by niemowlę czuło się bezpiecznie?

Jeżeli umiesz wiązać chustę możesz w niej nosić nawet noworodka. Polecamy filmy instruktażowe dostępne w internecie. Warto je obejrzeć, by wiedzieć jak prawidłowo zawiązać te metry materiału. Dzieci, które nie umieją trzymać główki sztywno można nosić w pozycji zwanej kołyską. Przeciwwskazaniem w tej sytuacji jest stwierdzenie wiodkich mięśni u malucha lub dysplazji bioder.

Noworodki można nosić pionowo. W tej pozycji brzuszek malucha przylega do brzucha mamy. To umożliwia chusta wiązana. Gdy jest dobrze owinięta wokół ciała dziecka i mamy, sprawia maluchowi wrażenie wygody. Dodatkowo nóżki są delikatnie odwiedzione i ugięte. To ułożenie zapobiega właśnie powstawaniu dysplazji. Ta pozycja również pozwala leczyć to schorzenie.

Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście mogą mieć obawy czy nie wypadnie ono z materiału. Chusta przecież nie ma żadnego zapięcia ani klamry. Połączeniem końców materiału jest przecież supeł, który może się rozwiązać. Spokojnie, w dobrze zawiązanej chuście dziecko jest całkowicie bezpieczne. Ma się wrażenie, że dziecko leży na Tobie i nie odstaje. Gdy się pochylasz, nie może się ono przechylić na boki. Dziecko jest trzymane przez więcej niż jedną warstwę materiału, który rozkłada się równo na jego ciele. Materiał się krzyżuje pod dziecka pośladkami i udami. To sprawia, że dziecko jest w bezpiecznej pozycji.

Ważną rolę odgrywa materiał z którego zrobiona jest chusta. Powinien być tkany skośno-krzyżowym splotem. Zapewnia to elastyczność, właściwe podtrzymanie dziecka oraz rozłożenie ciężaru. Pamiętaj, by nie nosić swojego malucha dłużej niż 2-3 godziny. Poniżej prezentujemy sposób wiązania zwany podwójnym X. Aby zawiązać chustę w ten sposób postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Chustę umieść na plecach poniżej pasa.
Chwyć obiema rękami końce. Upewnij się czy po obu stronach jest po równo materiału.
Jeden koniec chusty zarzucić na ramię. Wykonaj to tak, aby materiał krzyżował się na Twoich piersiach.
Z drugim końcem chusty postąp analogicznie.
Oba końce chusty skrzyżuj na plecach.
Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musi być on mocny
Rozluźnij trochę skrzyżowane pasy materiału.
Wsuń tu dziecko. Uprzednio sprawdzając czy są równo i symetrycznie rozłożone.
Lekko rozluźnij węzeł jednocześnie utrzymując naprężenie materiału.
Dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty.
Zaciśnij pierwszy supeł.
Upewnij się, że środek każdej poły chusty jest na środku pleców dziecka oraz czy poły sięgają do zgięć pod kolankami dziecka.
Zawiąż drugi węzeł.

Artykuł powstał dzięki portalowi Zdrowi Polacy

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments