Jak zatrzymać laktację?

Jak zatrzymać laktację?

Ciężarne Pordnik

W tym krótkim poradniku znajdziesz sposoby jak naturalnie zatrzymać laktację. Zapraszam do lektury.

Laktacja jest to proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne. Rozpoczyna się on tuż po porodzie, a kończy wtedy, kiedy dziecko nie potrzebuje już matczynego pokarmu. Całym procesem steruje hormon prolaktyna, od którego stężenia zależy bezpośrednio ilość produkowanego pokarmu w piersiach kobiety. Ilość hormonu zależna jest od tego, ile dziecko ssie pierś. Jeżeli będzie maluch jadł dużo, piersi zawsze będą pełne i analogicznie – małe spożycie spowoduje zmniejszenie produkcji, a nawet jej zatrzymanie. Wtedy mówimy o wygaszeniu laktacji. W tym artykule zajmiemy się sposobami na wygaszenie laktacji.

Niezależnie od tego czy kobieta zdecyduje się na karmienie piersią czy nie produkcja mleka zacznie się automatycznie tuż po porodzie. Proces ten zanika, ale nie z dnia na dzień. Trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Laktacja zaniknie w momencie braku zapotrzebowania dziecka na pokarm. Tak więc, aby zahamować proces laktacji wystarczy nie przystawiać dziecka do piersi i nie odciągać pokarmu laktatorem.

Jak zahamować laktację? O to kilka sposobów jej wygaszenia:

Jeżeli Twoje piersi produkują duże ilości mleka, a chcesz zahamować laktację nie przystawiaj dziecka do piersi. Oczywiście piersi napełnią się pokarmem i zaczną boleć. Wtedy to odciągnij laktatorem niewielką ilość mleka tylko do uczucia ulgi. Na ból pomogą też okłady z liści białej kapusty, ciepły, lecz nie za gorący prysznic lub głaskanie piersi dłonią. Takie czynności spowodują, że laktacja się zmniejszy, a następnie zatrzyma.

Nie stosuj babcinych metod typu zakładanie ciasnej bielizny, krępowanie piersi. Są to stare metody, które są nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. Ściskanie piersi może doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych, a co za tym idzie do zapalenia piersi.

Laktację pomoże zatrzymać herbatka z szałwi. Pij do czterech saszetek dziennie. Nie ograniczaj spożycia płynów nie ma ono żadnego znaczenia na ilość mleka produkowanego, a nie możesz się odwodnić jako świeżo upieczona mama jesteś potrzebna dziecku.

Są też przypadki, w których lekarz przepisze Ci tabletki na zatrzymanie laktacji. Bromegon hamuje wydzielanie prolaktyny, co hamuje laktację. Naukowcy jednak twierdzą, że nie ma jednak 100% pewności skuteczności jego działania. Może on też działać depresyjnie. Dlatego stosowany jest tylko w wyjątkowych przypadkach, a większość lekarzy odradza jego stosowanie.

 

Odstawienie dziecka od piersi to ważny moment. Czasami malec akceptuje nową sytuację i proces przebiega bezboleśnie dla obojga. Dzieje się tak, jak dziecko ma wprowadzone już normalne pożywienie, którym się najada. Niestety często odstawienie od piersi i zatrzymanie laktacji jest procesem, w którym mama i jej dziecko bardzo cierpią. Nie da się uniknąć tych emocji. Pozwól sobie na nie nawet, jak są one bolesne. Dziecko ssąc pierś nie tylko dostaje pokarm, ale też przytulenie, uspokojenie, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych. Z tego nie rezygnujcie. Karmienie piersią dla Was obojga to niesamowicie mocna więź emocjonalna. Tak więc proces odstawienia od piersi trzeba przeprowadzić tak, aby dziecko nie czuło się odrzucone. Malucha można, a nawet trzeba przytulać, głaskać itp. Takie zachowanie spowoduje, że nie pojawi się zazdrość w dziecku, kiedy do domu sprowadzi się kolejny mały lokator.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments