Jak zapłacić mandat przez internet - co grozi za nie opłacony mandat?

Jak zapłacić mandat przez internet – co grozi za nie opłacony mandat?

Artykuł Miesiąca

Zapłacenie mandatu przez internet to rzecz jasna dość prosta sprawa, czyli w większości przypadków te niewielkie mandaty i grzywny płaci się tak jak rachunek za prąd lub za gaz. Wykonuje się standardowy przelew internetowy, czyli wpisuje się numer rachunku podany na mandacie, oraz wszystkie najistotniejsze dane dotyczące konkretnego mandatu w tytule przelewu. Teraz jest to raczej jakieś oznaczenie cyfrowe, które może zawierać też litery. Na sam koniec drukuje się potwierdzenie przelewu, które wysyła się na komendę pocztą lub dostarcza osobiście w ciągu siedmiu dni od momentu popełnienia wykroczenia. Tak to rzecz jasna wygląda w pojmowaniu urzędowym i co równie istotne wielu obywateli tak właśnie podchodzi do tego płacenia mandatów za wykroczenia. Można takie typowe mandaty opłacać też za pomocą poczty lub w placówce banku, ale wielu z nas preferuje własne urządzenie elektroniczne.

 

Konieczność płacenia

 

Pewnego typu grzywny lub mandaty, czyli te zaliczane do dość niskich mogą zostać umorzone, jeśli dana osoba przekona kogoś wyżej w służbach porządkowych co do tego, że jest w skrajnie złej sytuacji materialnej. Bywa też i tak, że dość niskie mandaty zaliczane do tych związanych z fotoradarami nie trafiają do nas, bo urządzenie zarejestruje nasze wykroczenie, ale sam dokument rzecz jasna do nas nie trafi, bo dane z fotoradarów ktoś sprawdza i musi na ich podstawie identyfikować w terminie osoby popełniające wykroczenia. Brak tej terminowości oznacza przedawnienie sprawy. Inna przyczyna tego nie zapłacenia mandatu wynika z tego, że tych drobnych mandatów nie opłacono, ale osoba, która popełniła konkretne wykroczenia nie otrzymała zwrotu podatku lub części tego zwrotu o równowartości kwot z kilku skromnych mandatów. Nie opłaca się też takowych ze względu na to, że osoba, która nie opłaciła ich w porę została jakoś pominięta w samym sądzie. Coś w tym stylu ma miejsce, bo w sądach pracują także ludzie, a im raz na jakiś czas przytrafia się to przeoczenie jakiś kilku detali. Jeśli zaś takiego przeoczenia nikt w porę nie wykryje, to właśnie dzięki temu działaniu lub brakach w działaniach pewna ilość osób z wykroczeniami nie ponosi konsekwencji finansowych.

 

Typy mandatów

 

Wydaje się dla dość wielu z nas, że mandaty są wystawianymi tylko za wykroczenia drogowe, ale te kary mają szerszy zakres, bo takowe nakłada też inspekcja pracy, inspekcja ochrony środowiska i straż miejska. Podział ich na kategorie jest znacznym i co równie istotne za nie zapłacenie pewnych z nich w ciągu tygodnia po trzech miesiącach możemy dostać pismo jasno stwierdzające to, że ta kwota mandatu wzrasta nam dwukrotnie lub trzykrotnie. Za tego typu wykroczenia możemy też dostać ten nadzór kuratora, czy też nawet pewną ilość dni spędzonych w areszcie. Dodatkowo możemy nawet trafić do więzienia zaliczanego do tych lekkich, jeśli chodzi o rygor. Nie da się też ukryć tego, że pewne przypadki ludzi nie płacących mandatów i grzywn muszą być traktowane indywidualnie, czyli to sąd musi orzec jaka karę powinna dostać osoba popełniająca wykroczenia regularnie. Jakaś część tych konkretnych osób dostaje regularnie drobne mandaty i nic sobie z tego nie robi.

 

Miejsca pracy

 

Inspekcje pracy regularnie dają mandaty za to, że pracownicy na budowach w sporych miastach nie noszą kasków, a rusztowania nie są dość dobrze zabezpieczonymi przed dość porywistym wiatrem. Na opłacanie tych mandatów przedsiębiorcy także maja te sztywno określone terminy, ale też mogą się od takich odwołać z pomocą prawników i toczyć walkę z urzędami. Działanie to może nie mieć sensu, ale pewna część osób i tak walczy o swoje.

 

Inne ważne wzmianki

 

Prawdą jest też i to, że osoby wręczające mandaty też czasami nie są bez kary. Mowa tu dokładnie o tym, że raz na jakiś czas mandat wystawi policjant przeciwko któremu to toczy się postępowanie dyscyplinarne i co równie złe wystawił takowy kierowcy, który nie popełnił wykroczenia. W tego typu przypadkach taki policjant może zasugerować kierowcy pewna sumę za to, że zapomni o sprawie, a kierowca płaci policjantowi gotówką, o ile może. Tak się dzieje głównie ze względu na to, że policjant chce mieć dodatkowe pieniądze, a sam kierowca spokój i brak tego chodzenia po sądach i adwokatach.

Zobacz również pożyczki 15 minut

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments