Doborowi właściwego proszku warto poświęcić trochę czasu i przeanalizować jego skład oraz właściwości, ponieważ. Nie każdy proszek nadaje się do prania ubranek niemowlaka.
Spis Treści
Jak wygląda uczulenie na proszek do prania u niemowlaka?
Proszek do prania, zwłaszcza dla niemowlęcia, należy dobrać bardzo uważnie. Powinien on być bezpieczny dla skóry maleństwa, testowany dermatologicznie, hipoalergiczny oraz nie obciążać środowiska.
Skutki doboru niewłaściwego proszku do prania
Zwykły proszek do prania może być przyczyną zmian skórnych, swędzenia oraz wysypki na skórze niemowlęcia. W ten sposób układ odpornościowy odpowiada na kontakt z alergenem, jakim jest proszek. Objawy występują za każdym razem. Im dziecko jest młodsze, tym bardziej wrażliwą ma skórę.
Przyczyn zmian skórnych zazwyczaj szuka się w diecie matki karmiącej. Bardzo często jednak uczulenie na proszek do prania u niemowlaka wywołują produkty do higieny i pielęgnacji. Zadbaj o zdrowie swojego dziecka i kupuj bezpieczne środki do prania na stronie https://sklep.jelp.pl/.
Objawy alergii na proszek do prania
W miejscu kontaktu z proszkiem występuje u dziecka wysypka oraz zaczerwieniona skóra, która uporczywie swędzi. Towarzyszą temu zazwyczaj pęcherzyki z przezroczystym płynem. Skóra jest przesuszona, stąd łatwo o drobne skaleczenia i otarcia. Objawy występują w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej delikatna, czyli pod kolanami i w zgięciach łokci.
Na podłożu zmienionej chorobowo skóry mogą rozwinąć się infekcje bakteryjne i grzybicze.
Miejscowym objawom towarzyszą też: nadmierna pobudliwość, zaburzenia snu, rozdrażnienie, a także trudności z oddychaniem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.
Jakie cechy powinien mieć proszek dla niemowlaka?
Dobierając środek do prania dla niemowlęcia, należy zwrócić uwagę, by był to jak najbardziej delikatny hipoalergiczny proszek do prania, bez dodatkowych barwników, substancji zapachowych czy drażniących. Najlepiej sięgać po proszki posiadające rekomendację uznanych instytucji (np. Instytut Matki i Dziecka) oraz poddane testom dermatologicznym.
Odzież maleństwa powinno się prać oddzielnie.
Zasadą jest, że pierze się nie tylko odzież już użytą, ale też i nową, by usunąć zanieczyszczenia, zniszczyć drobnoustroje i roztocza. Kupując ubranka, nigdy nie wiadomo bowiem, kto ich wcześniej dotykał. Proszek hipoalergiczny przeznaczony jest do prania ręcznego i w pralce. Ma on bardzo dobre właściwości wypłukujące oraz jest skuteczny w szerokim zakresie temperatur (30-95 stopni). Pranie ubranek niemowlęcych nie wymaga używania środków zmiękczających, czy płynów do płukania.
Mogą one tylko zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Poza tym niezależnie od tego, czy pranie odbywa się w pralce, czy ręcznie, konieczne jest dodatkowe płukanie odzieży, jako profilaktyka przeciwalergiczna. Zastosowanie hipoalergicznego proszku do prania oraz kilku prostych zasad jest elementem dbania o zdrowie rodziny, oraz uchroni małych jej członków przed problemami skórnymi.