Jak wybrać odpowiedniego psychiatrę dziecięcego?

Jak wybrać odpowiedniego psychiatrę dziecięcego?

Artykuł Miesiąca

Nie da się ukryć, że obecnie żyjemy w niezwykle szybkim tempie i obarczeni jesteśmy ogromną ilością stresu. Okazuje się, że bardzo się to uwidacznia się w sposobie, jaki rodzice podchodzą do wychowania swoich pociech. Niestety, rzadko kiedy najmłodsi mogą cieszyć się 100% uwagą ze strony rodziców, a także tym, że w porę zareagują oni na ewentualne nieprawidłowości w ich rozwoju. Warto sobie uświadomić fakt, że dzieci najczęściej za swój wzór biorą właśnie rodziców. Stanowią oni dla nich swojego rodzaju idealny przykład do naśladowania. Niemniej jednak często w wieku dziecięcym ujawniają się także różnego rodzaju zaburzenia i nieprawidłowości. Często rodzice wskazują na to, że dzieci sprawiają im problemy wychowawcze lub po prostu się ich nie słuchają.

Okazuje się, że nie zawsze jest to wynikiem po prostu kilku gorszych dni czy chwili buntu. Dzieci często mogą cierpieć bowiem na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, które z czasem mogą się pogłębiać. Tak więc jak wybrać dobrego psychiatrę dziecięcego?

Kiedy psychiatra dziecięcy okaże się niezbędny?

Psychiatra dziecięcy, a także rola jaką on spełnia, bardzo często jest przez rodziców niewłaściwie odbierana. Okazuje się, że mimo znaczącego rozwoju i postępu w praktycznie każdej dziedzinie życia, do tej pory zawód psychiatry nie kojarzy się nam najlepiej. Zwykle rzadko kiedy mówi się głośno o ewentualnych problemach ze zdrowiem psychicznym, a rodzice w szczególności tego tematu unikają. Niemniej jednak często zdarza się, że wychowanie pociechy staje się niezwykle trudnym zadaniem. Dziecko nie chce słuchać, a co gorsza nie respektuje zasad i norm obowiązujących w społeczeństwie, a także zasad i norm, które są narzucone w domu przez rodziców. W takiej sytuacji jednak najczęściej tłumaczą oni zaistniałą sytuację po prostu tym, że dziecko jest „trudne” i trzeba „doprowadzić je do porządku” dzięki odpowiedniemu systemowi kar. Dając dziecku szlaban lub delikatnego klapsa z pewnością nie możemy liczyć na to, że wszystkie problemy wychowawcze znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Okazuje się bowiem, że ich przyczyną mogą być zaburzenia psychiczne, a dziecko tak naprawdę cierpi i nie znajduje zrozumienia u najbliższych mu osób, czyli u własnych rodziców. Wobec tego, zamiast stosować system wysokich i surowych kar, warto w pierwszej kolejności skonsultować stan dziecka z psychiatrą dziecięcym. W wielu wypadkach okazuje się, że takie, a nie inne zachowanie dziecka wcale nie było spowodowane jego złą wolą, a jedynie rozwijającymi się zaburzeniami psychicznymi. Wówczas zamiast kar niezbędne staje się wdrożenie odpowiedniej terapii, często nawet i farmakologicznej, która ma za zadanie przede wszystkim ulżyć dziecku. Zaburzenia psychiczne nie są czym nowym w naszej społeczności. Borykają się z nimi zarówno dorośli jak i dzieci. Psychiatra dziecięcy stoi więc na straży tego, by zostały one odpowiednio wcześnie rozpoznane i by dziecku udzielona została niezbędna pomoc.

Jak wybrać odpowiedniego psychiatrę dziecięcego?

Wybór odpowiedniego psychiatry dziecięcego z pewnością nie będzie należał do najtrudniejszych zadań. Wynika to przede wszystkim z prostego faktu- każdy psychiatra dziecięcy, jaki oferuje swoje usługi jest osobą przede wszystkim doświadczoną i wykształconą. Przy wyborze odpowiedniego psychiatry dziecięcego oczywiście możemy poprosić o jego referencje i zapoznać się ze sposobem w jaki prowadzi on odpowiednią terapię. Niemniej jednak koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na jego gabinet. Psychiatra dziecięcy powinien wykreować bowiem przestrzeń, w której nawet jego najmłodsi pacjenci będą się świetnie czuć i przede wszystkim będą bezpieczni. Gabinet psychiatry dziecięcego, powinien nieco przypominać pokój dla najmłodszych z dużą ilością kolorów, a także i dodatkowych ozdób. Zapisując dziecko do psychiatry, może okazać się, że wyświadczamy mu największą przysługę w życiu, a także możemy doprowadzić do tego, że nasza pociecha zostanie uwolniona od problemów, z którymi się boryka.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments