Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Dzieci

Ciemieniucha dopada 70% maluchów. Czy jest groźna? Jak się jej pozbyć? Czy trzeba z jej powodu iść do lekarza? Wszystko to w artykule. Pojawienie się ciemieniuchy na główce dziecka jest sytuacją, w której wielu świeżo upieczonych rodziców nie wie co robić i skąd to się wzięło. Nie jest ona ani groźna ani zakaźna. Ma ją każdy noworodek, gdyż jest jednym z elementów przyswajania się dziecka do nowego środowiska.

Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Nie wolno jednak pozwolić, by się zadomowiła i rozwinęła na główce Twojego malucha. W tym artykule znajdziesz kilka porad jak pokonać ciemieniuchę.

Ciemieniucha to żółte,  tłuste łuski, które pojawiają się na skórze główki niemowlaka. Miewa ją nawet 70% dzieci. Główka dziecka wygląda jakby była pokryta skorupą. Żeby zwalczyć ciemieniuchę musimy wiedzieć skąd ona się bierze. Pojawia się ona w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jest efektem nadprodukcji łoju w gruczołach łojowych główki malucha. Łój łączy się ze złuszczającym naskórkiem. Ciemieniucha u noworodka jest efektem działania hormonów matki. U starszych dzieci mogą ją powodować niewłaściwie dobrane kosmetyki. Żółte łuski to nie efekt alergii, ale zauważono w badaniach klinicznych iż mali alergicy borykają się z ciemieniuchą częściej od innych dzieci. Musimy pamiętać też, że może być ona efektem również genetycznej skłonności.

Ciemieniucha wygląda jak tłuste łuski pomiędzy włoskami dziecka. Jest to mało estetyczny widok. Jeżeli pozwolisz rozwijać się ciemieniusze to zmieniona skóra będzie bardziej podatna na infekcje. Jak się pozbyć problemu? Wypróbuj poniższe metody.

Natłuszczaj główkę dziecka oliwką – zabieg ten należy wykonywać na godzinę przed kąpielą.
Umyj główkę dziecka płynem do mycia ciała dziecka, a najlepiej emolientem. Pomóc może również dziecięcy szampon. Przed użyciem kosmetyku sprawdź, czy można go stosować od pierwszych dni życia dziecka. Zastosowanie niewłaściwego kosmetyku może spowodować podrażnienie skóry dziecka.

Wyczesz włoski miękką szczotką. Absolutnie nie rób tego grzebieniem, gdyż podrażni on bardziej skórę malucha. Uszkodzenie naskórka to otwarcie drogi dla bakterii do wnętrza ciała dziecka.

Nie przegrzewaj dziecka. Skóra malucha musi oddychać. Należy zdejmować czapkę niemowlakowi zaraz po wejściu do pomieszczenia, np. sklepu.
Utrzymuj skórę odpowiednio nawilżoną. Najlepiej robić to lekkim kosmetykiem przeznaczonym dla noworodków lub niemowlaków. Dobrze jest, gdy ma on w składzie emolienty. Skórę warto nawilżać tuż po kąpieli malucha.

Jeżeli zmiany nie chcą znikać zrób dziecku kompers. Wystarczy gazik nasączony oliwką. Umieść go pod bawełnianą czapeczką. Taką kurację wykonuj przez co najmniej kilka godzin. Po niej umyj dziecku główkę i wyczesz włoski.

Zastosuj jeden z dostępnych w drogeriach preparatów na ciemieniuchę. Zawiera on kwas salicylowy. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Warto kontrolować stan główki malucha. Często rodzice cieszą się, że szybko pokonali problem, a ciemieniucha wraca po kilku dniach, gdy uwaga rodziców jest uśpiona.

 

Jeżeli powyżej podane sposoby nie pomogły idź z dzieckiem do pediatry. Szczególnie zrób to jeżeli:

Zmiany zaczynają schodzić spod włosów dziecka na twarz, tułów oraz pojawiają się w okolicach krocza dziecka. Ciemieniucha może pojawić się również na brwiach.
Jeżeli ciemieniusze towarzyszy biegunka, bóle brzucha. Może to oznaczać alergię.
Doszło do zakażenia bakteryjnego. Skóra takiego malucha jest zaczerwieniona.
Nie możesz pozbyć się łusek, a w momencie, gdy je zwalczysz następuje nawrót ciemieniuchy. Nawet przy prawidłowej pielęgnacji.

Artykuł powstał dzięki portalowi abc Apteka

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments