Efekt jojo to zjawisko objawiające się wahaniami masy ciała, występujące u osób naprzemiennie chudnących i przybierających na wadze. Proces ten następuje wówczas, gdy w ciągu kilku miesięcy od zakończenia terapii odchudzającej dochodzi do wzrostu wagi o przynajmniej 10 proc. względem osiągniętego wcześniej poziomu. Efekt jojo często występuje u osób, które po szybkim schudnięciu powróciły do wcześniejszego stylu życia. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie tego zjawiska.
Spis Treści
Przyczyny efektu jojo
Efekt jojo jest tak naprawdę obronną reakcją organizmu na restrykcyjne diety, które nie spełniają jego zapotrzebowania kalorycznego. Zjawisko to często występuje u osób, które chcą schudnąć jak najszybciej i za wszelką cenę. W rezultacie decydują się na głodówki i znacząco obniżają podaż kalorii, co prowadzi do stosunkowo szybkiego schudnięcia. Efekt jojo pojawia się wówczas, gdy dostarczana z dietą ilość energii zwiększa się względem restrykcyjnego wcześniej planu żywieniowego. Potęguje to fakt, że wysokość kilokalorii przyjmowanych na redukcji jest niższa niż wynika to z potrzeb przemiany materii. Ze względu na niedostateczną ilość białka i węglowodanów, pojawiają się zaburzenia metaboliczne i organizm zaczyna spalać tkankę mięśniową. Tłuszcz również wykorzystywany jest na cele energetyczne, co zapewnia efekt chudnięcia. Po zakończeniu głodówkowej diety ilość dostarczanej energii wzrasta nawet kilkukrotnie, przez co organizm jest zmuszony do jej gromadzenia. W rezultacie następuje ponowny wzrost masy ciała, czyli efekt jojo.
miejsce na foto1
Objawy efektu jojo
Podstawowym objawem efektu jojo jest nagły przyrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha, ud i pośladków. U wielu osób wzrost wagi jest większy niż jej wcześniejszy spadek. Ponowne zwiększenie masy ciała nie jest jedynym objawem efektu jojo, który może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, chorób wątroby, nadciśnienia czy cukrzycy typu 2. Naprzemienne chudnięcie i tycie odbija się także na psychice, ponieważ prowadzi do niezadowolenia z wyglądu, nieakceptowania własnego ciała oraz spadku motywacji. W rezultacie nietrudno o zaniżoną samoocenę i rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. U kobiet efekt jojo często skutkuje zaburzeniami cyklu miesiączkowego i rozstępami, a także rozregulowaniem pracy hormonów głodu i sytości.
Sposoby na pozbycie się efektu jojo
Aby raz na zawsze pozbyć się efektu jojo, należy przystosować organizm do stopniowych, ale trwałych w czasie zmian nawyków żywieniowych. Dieta nie powinna być wyczerpująca, tylko racjonalna i dobrze zbilansowana. Bezpieczny cykl utraty masy ciała wynosi ok. 0,5-1 kg tygodniowo. Przy takim tempie odchudzania organizm jest w stanie przystosować się do nowego systemu żywienia, bez ryzyka rozregulowania metabolizmu. Prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo można też obniżyć, uwzględniając w codziennym harmonogramie aktywność fizyczną – np. ćwiczenia na siłowni, bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze. Organizm powinien otrzymywać wystarczającą ilość składników odżywczych, które muszą pochodzić z produktów wartościowych i nieprzetworzonych.
miejsce na foto2
Uniknięcie efektu jojo
Najlepszym sposobem na uniknięcie efektu jojo jest stopniowe zmniejszanie dostarczanej ilości kalorii. W diecie należy uwzględnić nie mniej kilokalorii niż wynosi 80 proc. dziennego zapotrzebowania. W przypadku organizmu wymagającego dostarczenia np. 2200 kcal na dobę, podczas odchudzania powinno się spożywać nie mniej niż 1760 kcal. Nie bez znaczenia pozostają odpowiednie proporcje makroskładników. Ilość białka musi wynieść ok. 1 g na kilogram masy ciała, a ilość tłuszczu stanowić ok. 25-30 proc. podaży energetycznej. Kompletny bilans powinny dopełniać węglowodany złożone. Pomoc w dostarczeniu niezbędnych mikroskładników mogą zapewnić plastry Sliminazer, których opis znajduje się w tym miejscu. Plastry Sliminazer dostarczają składniki aktywne przez skórę, z pominięciem przewodu pokarmowego.