Jak radzić sobie z obrzękami nóg?

Jak radzić sobie z obrzękami nóg?

Artykuł Miesiąca

Po całym dniu Twoje nogi są obolałe i obrzęknięte? W takim przypadku sprawdź, jak może poradzić sobie z takimi dolegliwościami, by znów poczuć się lekko.

Obrzęki nóg – przyczyny

Pod pojęciem obrzęku rozumie się nadmierne nagromadzenie się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych oraz w jamach ciała. Dochodzi wtedy do zwiększenia objętości tkanek.

Obrzęki nóg najczęściej pojawiają się po długotrwałym staniu i siedzeniu na skutek niewydolności żylnej. Problem ten bardzo często dotyka kobiet, u których powiązany jest także z działaniem układu hormonalnego. Sprzyjają im też stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, ciąża, nadwaga i otyłość, brak ruchu.

Jak zmniejszyć obrzęki nóg?

Istnieją skuteczne sposoby, aby zredukować obrzęki nóg. W tym celu przede wszystkim należy zredukować przyczynę dolegliwości, a następnie zapobiegać jej nawrotom.

Domowe sposoby na zmniejszenie obrzęków nóg:
– często się przechadzaj podczas pracy siedzącej lub stojącej
– regularnie uprawiaj sport
– wypoczywaj z nogami ułożonymi powyżej poziomu tułowia
– wykonaj wodny masaż nóg z użyciem chłodnej wody
– nakładaj na nogi preparaty zmniejszające obrzęki – można kupić je w aptekach bez recepty
– pij dużo płynów – możesz stosować też herbatki przeciwko obrzękom
– stosuj wyroby uciskowe, jak pończochy, rajstopy, podkolanówki

Wyroby uciskowe na obrzęki nóg

W terapii obrzęków bardzo dobre efekty przynoszą wyroby uciskowe, na przykład rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe Veera i innych marek.

Podkolanówki, rajstopy, pończochy przeciwżylakowe jak dobrać? Gdy objawy nie są nasilone, można wybrać wyroby określane jako profilaktyczne. Gdy pojawiają się żylaki, warto udać się do specjalisty, który dobierze właściwy stopień kompresji wyrobów uciskowych.

Podobnie działa rękaw przeciwobrzękowy po mastektomii, który ze względu na nacisk na tkanki wspomaga prawidłowe krążenie krwi i limfy. Warto też wskazać, że wyroby uciskowe używane są z powodzeniem przez sportowców – zwiększają wydolność mięśni i zmniejszają dolegliwości po treningach.

Wysokiej jakości wyroby uciskowe można kupić w dobrych sklepach medycznych.