Jak przygotować imprezę mikołajkową dla dzieci

Jak przygotować imprezę mikołajkową dla dzieci

Polecne i promocje

Okres świąteczny jest szczególny dla dzieci. Zaczyna pojawiać się ekscytacja związana z magią świąt, a zwłaszcza dotycząca oczekiwania na Św. Mikołaja. Ten wyjątkowy czas jest znakomitą okazją na spotkanie maluchów podczas wspólnej zabawy gwiazdkowej. Imprezy mikołajkowe mogą być wyjątkowe, oczywiście pod warunkiem umiejętnej ich organizacji. Jak przygotować udaną imprezę mikołajkową dla najmłodszych? Czego nie powinno na nich zabraknąć? Dlaczego każdy, nawet najdrobniejszy element takiej imprezy ma kolosalne znaczenie dla jej powodzenia?

Motyw imprezy mikołajkowej

Może się wydawać, że skoro mowa o imprezie świątecznej dla dzieci, to wszelkie aspekty związane z jej motywem głównym są jasne. Jest świątecznie, zimowo, nie potrzeba zbyt wiele robić. Jest to jednak nie do końca rozsądne podejście do tematu. Dobrze, aby uczestnicy znakomicie „wtopili” się w tematykę imprezy mikołajkowej. Jak to zrobić? Proponuje się np. imprezy kostiumowe, gdzie trzeba przebrać się za znane postacie z bajek. Oczywiście mowa o bajkach związanych ze świętami, zimą. To propozycja, która spotka się z ogromnym entuzjazmem dzieciaków, wszak uwielbiają one wszelkiego rodzaju przebieranki. Cieszy ich myśl, że będą mogły wcielić się w postacie, które znają. Niezbyt dobrym pomysłem jest postawienie na dowolność w tej właśnie kwestii.

Przygotowanie sali na mikołajki, czyli stworzenie odpowiedniego klimatu

Miejsce, w którym odbywa się impreza mikołajkowa, musi być perfekcyjnie zaaranżowane, każdy element scenografii powinien gwarantować świąteczny klimat. Jak to wykonać? Jakie są najlepsze sposoby na przygotowanie sali do świątecznej imprezy dla dzieci?

Zacząć można od zaangażowania dzieci do prac nad odpowiednim wystrojem sali. Któż z dorosłych nie pamięta, jak na lekcjach plastyki lub ZPT przygotowywano stroiki świąteczne, łańcuchy, dekoracje świąteczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dziś uczestnicy spotkań ze Św. Mikołajem przygotowali niektóre elementy wystroju sali. Oczywiście oprócz tego, istotna będzie choinka. Jeżeli jest odpowiednio dużo miejsca, to powinna mieć spory rozmiar. Najlepiej jednak pozostawić ją nieubraną do czasu imprezy. Dlaczego? Niech dzieci, w ramach zabawy świąteczne zajmą się przystrojeniem drzewka. Gdy brakuje miejsca na choinkę, doskonale sprawdzą się ciekawie i estetycznie przygotowane stroiki. Zapewne na sali znajdować będą się okna. Żeby wzmocnić efekt świąteczny, doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie sztucznego śniegu i stworzenie na szybach najróżniejszych rysunków.

W trakcie przygotowań wystroju sali na imprezę mikołajkową nie można zapominać o bezpieczeństwie. Ważnym elementem są lampki wszelkiego rodzaju. Powinny być rozwieszone wysoko, tak aby nie znajdowały się w zasięgu dzieci. Dobrze jest zrezygnować z takich elementów jak świeczki. Mogą one powodować zagrożenie pożarowe.

Co do jedzenia na imprezach mikołajkowych?

Mimo że ma się do czynienia z imprezą świąteczną, nie ma sensu serwować dań, które będą gościły na wigilijnych stołach. Ryby, pierogi, bigos lepiej pozostawić sobie na spotkanie rodzinne w trakcie świąt. Menu na mikołajki powinno być lekkie, oczywiście akceptowalne przez dzieci. Nie powinno zabraknąć różnego rodzaju przekąsek, które nawiązują do okresu świątecznego. Pierniczki, czekoladowe mikołaje, owoce takie jak mandarynki są doskonałym wyborem. Jeżeli rodzice, opiekunowie nie są w stanie przygotować wyżywienia na ten dzień, to warto skorzystać z doświadczonych firm cateringowych.

Atrakcje na imprezie mikołajkowej

Jakich atrakcji nie powinno zabraknąć podczas spotkania dzieci ze Św. Mikołajem? Możliwości jest bardzo dużo. Na pewno dobrym pomysłem jest przygotowanie dyskoteki, gdzie królować będą przeboje o tematyce świątecznej oraz zimowej. Organizacja konkursów, takich jak np. quiz o Św. Mikołaju, świętach. Zabawa w pomocników Św. Mikołaja. Niezwykle popularnym jest wspólne robienie pierniczków, malowanie bombek, czy też przygotowanie kartek świątecznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie tego dnia zapewnić dzieciom takie atrakcje jak choćby malowanie twarzy. Wszystko naturalnie w świątecznym klimacie.

Planując atrakcje, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, czyli animatorów. Osoby te wiedzą jak sprawnie i ciekawie poprowadzić wszelkiego rodzaju gry i zabawy w trakcie imprezy mikołajkowej.

Bohater dnia, czyli Św. Mikołaj

Często w ramach oszczędności, rolę Św. Mikołaja proponuje się jednemu z rodziców. Nie jest to do końca najszczęśliwsze rozwiązanie. Lepiej zaangażować fachowca. Jak wiadomo, Św. Mikołaj to postać nietuzinkowa, z niezwykłym podejściem do dzieci o różnym charakterze i temperamencie. Do tego musi cechować się ogromnymi pokładami cierpliwości. Jego rolą nie będzie tylko sadzanie dzieci na kolanach i rozdawanie prezentów, czy pozowanie do zdjęć. Musi być prawdziwym wodzirejem. Dlatego zawodowy Św. Mikołaj sprawdzi się znakomicie, dostarczając dzieciom wielu wrażeń podczas imprezy mikołajkowej.

Co z prezentami dla dzieci w trakcie mikołajek?

Przygotowanie paczek dla dzieci jest konieczne, jednak to jak będą się prezentowały, zależy od wielu czynników. Kto organizuje imprezę, z jakim budżetem, wpływa na to, jakie będą prezenty. Jeżeli firma zaprasza pracowników z dziećmi na spotkanie świąteczne, zapewne posiada odpowiednie środki na zorganizowanie paczek. Kiedy rodzice samodzielnie odpowiadają za ich przygotowanie, muszą wspólnie ustalić budżet na ich zakup. To ważne, aby każdy z rodziców miał możliwość wyłożenia proponowanej kwoty pieniędzy.

Impreza mikołajkowa wymaga pewnych stałych elementów, które sprawiają, że dzieci będą doskonale się bawiły. Jednak jak pokazują powyższe przykłady, nie trzeba dysponować ogromnym budżetem, aby stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Wystarczy kreatywność, staranne planowanie poszczególnych elementów, a impreza świąteczna dla najmłodszych będzie sukcesem.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments