Jak przebiega zapłodnienie

Jak przebiega zapłodnienie

Ciężarne

Cud poczęcia – tak mówi wielu. Mają rację. Zapłodnienie to skomplikowany proces i nie łatwa sprawa. Poczęcie dziecka wymaga dyscypliny od pary, która zdecydowała się na potomstwo. Przeczytaj jak przebiega zapłodnienie.

Jak przebiega zapłodnienie

Wielu nazywa zapłodnienie cudem poczęcia. Nic w tym dziwnego, gdyż proces jemu towarzyszący jest szeregiem zdarzeń, z których każde z nich musi pójść właściwie, by kobieta została zapłodniona. Bez tego po prostu nie wyjdzie.

Zacznijmy od sprawy najważniejszej. Od naszej płodności. Otóż mężczyzna jest płodny cały czas, a kobieta tylko kilka dni w miesiącu. Tak więc, jeżeli para chce począć potomstwo musi współżyć właśnie w okresie, w którym kobieta ma dni płodne. Okres ten nazywamy owulacją lub jajeczkowaniem. Przypada miej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego kobiety. Ale zbliżenie w tym okresie nie gwarantuje zapłodnienia, ponieważ jest to proces dużo bardziej skomplikowany.

Ciało kobiety, która miesiączkuje regularnie, co miesiąc przygotowuje się do zajścia w ciążę. Cykl menstruacyjny u kobiety liczymy od pierwszego dnia miesiączki (rozpoczęcia krwawienia). Piątego dnia cyklu w jednym z jajników zaczyna się rozwijać komórka jajowa. Proces ten przeprowadza się naprzemiennie – raz w lewym, a raz w prawym jajniku, co miesiąc w innym. Komórka jajowa jest to komórka rozrodcza kobiety. Na początku owa komórka jest otoczona tak zwanym pęcherzykiem Graafa. Gdy komórka dojrzeje opuszcza pęcherzyk. Ten moment nazywany jest owulacją, bądź jajeczkowaniem. Proces ten następuje mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli kobieta ma cykle 28 dniowe to owulacja następuje 14 dnia. W przypadku cyklu 30 dniowego dzieje się to około 16 dnia.

Jajeczko na etapie owulacji jest malutkie, gdyż ma średnicę około 0,2 mm. Trafia ono do jajowodu, gdzie czeka na nie plemnik. Jeżeli para się stara o potomstwo to spotka go tam nie jeden, a nawet cała armia tych męskich komórek rozrodczych. Gdy podczas stosunku waginalnego bez antykoncepcji u mężczyzny dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety melduje się nawet do 200 milionów plemników. Ta armia ma tylko jedno zadanie – znaleźć jajeczko i je zapłodnić. To zadanie wypełnią tylko najsilniejsze plemniki. Wyprawa do wnętrza układu rozrodczego kobiety jest ciężka i długa. W ten sposób matka natura zapewnia poczęcie silnej ciąży, która ma szansę przetrwać. Dojrzałe jajeczko żyje przez około 24 godziny. Nie jest to długo, bo plemniki żyją do 3 dni, a według najnowszych badań nawet do 6 dni. Aby doszło do zapłodnienia do stosunku musi dość w dniu owulacji lub do 3 dni przed. Osobiście polecam nie liczyć na to, że wyjdzie nam jeden strzał. Lepiej zintensyfikować działania seksualne w okresie owulacji. To daje większą szansę na zapłodnienie. Plemnik, który dotrze jako pierwszy do jajeczka musi jeszcze zdobyć zamek. Na szczycie jego główki znajduje się akrosom potocznie zwany torebką. Pęka ona przy kontakcie z powierzchnią jaja. Wtedy to uwalniają się enzymy rozpuszczające powłokę ochronną komórki jajowej. Tworzy się dziurka, w którą wchodzi plemnik i dochodzi do zapłodnienia.

Jajeczko i plemnik posiadają razem 46 chromosomów. Zawierają one cały kod genetyczny człowieka. Ich połączenie powoduje powstanie zygoty. Jest to komórka o dwóch jądrach i 46 chromosomach połączonych w pary. Każda para zawiera cechy genetyczne ojca i matki. Dalszy podział zygoty powoduje powstanie zarodka. Stąd dziecko, które przychodzi na świat ma cechy i ojca i matki. O większości cech decydują tak zwane geny dominujące. Płeć zależy o tego czy zwycięski plemnik przyniósł chromosom X (żeński) czy Y (męski).

Komórka, która powstała podczas zapłodnienia zaczyna się dzielić. Jednocześnie wędruje w kierunku macicy kobiety. Trwa to od pięciu do siedmiu dni. Gdy dotrze do macicy komórka próbuje się tam zagnieździć. Zagnieżdzony zarodek wysyła do jajnika sygnały, dzięki którym powstałe podczas owulacji ciałko żółte zamienia się w ciałko ciążowe. To w nim zaczyna się produkcja hormonów odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży. Zatrzymują one cykl miesiączkowy. I to właśnie wtedy pojawiają się pierwsze sygnały, że zostaniesz mamą.

Artykuł powstał dzięki portalowi Tabletki na Cellulit

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments