Jak prowadzić kalendarzyk miesiączkowy?

Jak prowadzić kalendarzyk miesiączkowy?

Warto przeczytać

Słyszałaś o tym, że miesiączki należy zapisywać w kalendarzu? Zastanawiasz się w jaki sposób i po co? W takim razie chętnie przybliżymy wszystkie informacje, które warto wiedzieć jeśli chodzi o kalendarzyk miesiączkowy.

Dlaczego warto mieć kalendarzyk?

Notowanie informacji na temat miesiączki jest bardzo cennym źródłem informacji. W ten sposób możesz się dowiedzieć jak przebiega twój cykl menstruacyjny. Na podstawie regularnych notatek dowiesz się, czy cykle są regularne, kiedy zbliża się kolejna miesiączka oraz kiedy występują dni płodne. Zastanawiasz się, dlaczego naprawdę warto zbierać te informacje już od pierwszego krwawienia? Okazuje się, że kalendarzyk ma wiele zastosowań w codziennym życiu kobiety.

Najbardziej praktyczne dla ciebie będzie możliwość prognozowania nadchodzących miesiączek. Zauważając regularność w cyklu będziesz wiedzieć, kiedy spodziewać się okresu. W ten sposób możesz odpowiednio się przygotować – zabrać ze sobą wkładkę, tabletki przeciwbólowe, tampony itp. Kalendarz menstruacyjny jest również pomocny podczas wizyt u ginekologa. Dzięki niemu lekarz może stwierdzić czy twoje miejsca intymne są w pełni zdrowe. Ponadto znając swój cykl lepiej poznasz własne ciało.

W jaki sposób prowadzić kalendarzyk?

W kalendarzyku można zawierać wiele informacji na temat tego jak przebiega cykl miesiączkowy. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć pierwszy oraz ostatni dzień, w którym wystąpiła miesiączka. W taki sposób możesz się dowiedzieć, ile dni trwał okres, co ile dni on występuje oraz czy cały cykl jest regularny. Kolejne rzeczy, które warto zaznaczać to obfitość krwawienia (małe, średnie, duże) oraz czy występują bóle miesiączkowe (możesz również zapisać ich intensywność).

Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy wiedzieć prowadząc kalendarzyk miesiączkowy. To regularność. Nawet jeśli na początku będziesz zapominać o notowaniu, to staraj się zapisywać każdy występujący okres. Tylko w ten sposób można w pełni ocenić cykl miesiączkowy u kobiety, m.in. stwierdzić ile średnio trwa, czy nie odbiega on od normy lub ustalić czas przypadania dni płodnych.

Pomocne narzędzia

Prowadzenie kalendarzyka w formie papierowej nie musi być wygodne dla każdego. Z tego powodu możesz skorzystać z pomocnych aplikacji. W ten sposób będziesz miała łatwy dostęp do kalendarzyka w każdej chwili. Niektóre aplikacje na telefon pozwalają notować wiele informacji oraz mogą przypomnieć o zbliżającej się miesiączce. W ten sposób nigdy nie zapomnisz wziąć ze sobą tamponów, a okres nigdy cię nie zaskoczy.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments