Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Polecne i promocje

W tych czasach życie bez dostępu do komputera i Internetu wydaje się nierealne. Ostatni miesiąc pokazuje nam, że bardzo wiele zadań można realizować zdalnie, a dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach online. Dla wszystkich jest to ogromna szansa, jednak nie wszystkim udaje się rozsądnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam współczesna technologia. Szczególnie wśród nastolatków, często spotykanym problemem staje się uzależnienie od komputera.

 

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Jak zaobserwować uzależnienie od komputera?

Niektórzy rodzice są przewrażliwieni na tym punkcie. Nie zawsze jednak kontrola tego, co dziecko robi przy komputerze jest istotna, nawet jeśli spędza dość sporo czasu na takiej zabawie. Diagnoza pedagogiczna dotyczy przede wszystkim tego, czego młody człowiek nie robi i jakie zaniedbania poczynił w swoim życiu. Różnego rodzaju zaburzenia zachowania mogą stanowić dowód na uzależnienie od komputera. Istotnym elementem będzie spadek aktywności i pogorszenie stanu realnych zadań i obowiązków. Chodzi tu przede wszystkim o niechęć do realizowania swoich pasji i wychodzenia na zajęcia pozaszkolne, pogorszenie wyników w nauce, brak kontaktu z rówieśnikami poza światem wirtualnym. Dzieci uzależnione sprawiają liczne problemy wychowawcze. Nietrudno stwierdzić takie sytuacje także w wakacje, gdy rodzice chcą wysłać dziecko na dłuższy wyjazd krajowy bądź zagraniczny, podczas którego będzie miało ograniczony dostęp do elektroniki. Jeśli wyraźnie się sprzeciwi, a zamiast tego będzie wolał spędzić dwa tygodnie przed ekranem, to znaczy, że zdecydowanie jest to moment, by odwiedzić gabinet psychologiczny. Dla określenia jednostki chorobowej związanej stricte z uzależnieniem od Internetu, stosuje się także skrót IAD (od angielskiego Internet Addiction Disorder).

Problem, z którym spotykają się psychoterapeuci i psychiatrzy jest także nerwica u dzieci, która nierzadko współistnieje z uzależnieniem od komputera, bądź jakimkolwiek innym uzależnieniem. Jest to czynnik, mający zasadniczy wpływ na odczucia somatyczne. Dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, brzucha, kołatanie serca czy np. drżenie rąk. W wielu wypadkach po wygranej walce z uzależnieniem, a nawet w trakcie leczenia, objawy te będą samoistnie zanikać.

Skąd to się bierze?

Przyczyn występowania uzależnienia od komputera można szukać w różny sposób:
1. Brak poczucia własnej wartości (lub niskie poczucie własnej wartości). Takie dzieci często szukają możliwości w świecie wirtualnym, gdzie obserwują swoje sukcesy w grach komputerowych. Tu można w łatwy sposób cofnąć ruchy, by następnie powtórzyć jakąś akcję i dojść do perfekcji. Efekty są szybko zauważalne, a swoimi sukcesami, mogą dzielić się w społeczności graczy, na różnych forach internetowych.
2. Brak umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych. Jest to ogólny problem współczesnego świata. Każdy ma obawy przed podejściem do drugiego człowieka, ze względu na lęk przed odrzuceniem. Czas spędzony przed komputerem jest czasem samotności, z kolei Internet daje dość dużą anonimowość. Jeśli coś nie wyjdzie, łatwo usunąć konto i założyć nowe, bądź niechcianego użytkownika zablokować.
3. Trudna rzeczywistość. Czasami jest tak, że świat zewnętrzny jest dla dziecka nieprzyjazny. Bez względu na to, czy jest to kwestia domu rodzinnego, otoczenia rówieśników czy szkoła. Gry komputerowe ułatwiają przeniesienie w bajkowy świat. Dzieci mogą nim sterować i go zmieniać, doświadczać przygód, a to jest znacznie bardziej kuszące niż książki, a nawet bajki oglądane w telewizji. Uzależnienie od komputera i Internetu to przede wszystkim uzależnienie od stanów emocjonalnych występujących u młodego człowieka.

Kto pomoże?
Dróg do wyjścia z uzależnienia jest wiele, w dużej mierze zależy to od charakteru dziecka. Mimo że psychiatra dziecięcy traktowany jest jako ostatni punkt na liście rodzica, właśnie od niego warto zacząć. W pierwszym kontakcie, rodzice mogą udać się po poradę bez dziecka i poprosić o wskazówki dotyczące leczenia. Warto zastosować się do jego planu wychodzenia z choroby. Lekarz specjalista może wskazać sprawdzonego psychologa dziecięcego, który ma duże doświadczenie w takich zaburzeniach, jak uzależnienie od komputera.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments