Kąpiel dziecka czasami jest łatwa a częściej wiąże się z awanturą w wannie. Dziś zajmiemy się tematem przyzwyczajenia do kąpieli a w szczególności do mycia główki.
Mycie dziecka bywa nie lada stresem zarówno dla rodziców, jak i samego malucha. Dziś zajmiemy się tym, jak umyć główkę dziecku, by ono nie musiało się szarpać i bronić rękoma. Dziecko nie widzi i nie czuje jeszcze potrzeby mycia głowy. Z jego perspektywy jest to coś okropnego.
Cierpienia malucha powoduje piana, która wchodzi do oczu oraz woda, która zalewa buzię. Stąd większość dzieci reaguje płaczem, głośnym krzykiem, a nawet na dodatek jak mają siły to wiją się i rzucają. Zdarza się, że odgłosy są tak głośne, że sąsiedzi wzywają policję. Dziecko nie chce zamykać oczu na czas mycia głowy, bo znika mu cały świat. Tragedia – nie ma mamy ani taty, a tym bardziej ulubionych zabawek. Aby temu zaradzić myj główkę tak, by woda z mydlinami nie spływała do oczu i na buzię. Jak to zrobić? O to kilka sposobów na Twoją pociechę.
O dziwo na początku dziecko nie protestuje tak mocno jak później. Gdy maluch ma miesiąc poddaje się bez protestów. W starszym wieku wie, co się święci i zaczyna bić na alarm. Aby temu zaradzić postępuj według następującej instrukcji. Ułóż dziecko w wanience na przedramieniu tak, aby twoja dłoń pewnie trzymała jego paszkę. Główka wtedy lekko się odchyli. Jest to ważne, bo maluch w tej pozycji może Cię obserwować.
Teraz drugą ręką zwilż malucha główkę. Wykorzystaj do tego celu myjkę lub gąbkę. Zrób to zdecydowanym ruchem, lecz tak, by nie zachlapać buzi malca. Następnie delikatnie spłucz wodą z wanienki. Podczas kąpieli mów do dziecka spokojnie, uśmiechaj się. To uspokoi bobasa i spowoduje, że uzna tą całą operację za coś normalnego. Nie możesz okazywać zdenerwowania ani zniecierpliwienia. Pamiętaj, że Twoje zachowanie i samopoczucie udziela się dziecku. Jeżeli dziecko się rozpłacze, wytrzyj mu buzię i uspokój go. W przeciwnym przypadku w przyszłości krzyki mogą zacząć się na sam widok wanienki. Główkę dziecku należy myć codziennie, przeznaczonym do tego celu mydełkiem. Gdy Twoja pociecha skończy pierwszy miesiąc życia możesz wtedy zacząć używać szamponu. Stosuj tylko delikatne kosmetyki i obserwuj czy na skórze dziecka nie pojawiają się zmiany atopowe. Nie bój się o ciemiączko. Na pewno go nie uszkodzisz, gdyż pokrywa je gruba i trwała tkanka.
Starsze dziecko ciężko ułożyć na przedramieniu. W tym przypadku musimy namówić smyka, by sam odchylił główkę. Możesz to zrobić sposobem. Postaw wysoko na półce jakąś zabawkę lub przyssij przyssawką do ściany, by dziecko musiało odchylić głowę, aby ją widzieć. Możesz pokazać jak samemu myjesz głowę. Pomocne może być również umycie głowy ulubionej lalce. Z reguły dzieci boją się prysznica. Polewaj więc głowę dziecka wodą z kubka, butelki po szamponie lub wykorzystuj myjkę. Czasami dzieci lubią się kąpać w okularach pływackich. Stosuj jednak takie, które będą dobrze dopasowane. Sposobów, by woda nie wpadła do oczu i nie zalała buzi jest wiele. W sklepach mamy tak zwane rondo kąpielowe. Jest to coś w rodzaju kapelusza bez denka. Możesz również z dłoni zrobić daszek. Dziecko może chronić buzię ręcznikiem do rąk złożonym w kostkę. Zrób wszystko, by mycie głowy dziecko odbierało jak zabawę. Uśmiechaj się. To poprawi jego samopoczucie przed kąpielą. Nie będzie ona dla niego przerażającym przeżyciem.
Jeżeli dziecko wpadło w histerię i nie daje sobie umyć głowy to nie rób tego na siłę. Spróbuj następnego dnia. Dziś uczesz dziecko wilgotną szczotką. To też pomoże zachować higienę. Możesz spróbować oswoić malucha z wodą. Pozwól bawić się w wannie ile chce, rozśmieszaj go. Daj mu do wanny lalkę, która będzie się z nim kąpać. Spróbuj zabrać dziecko na basen lub do aquaparku. To przyspieszy proces oswajania się z wodą. Dziecko zrozumie, że kropelki wody, które czasem spadają na buzię nie są niczym złym. Zacznie mu się to kojarzyć z dobrą zabawą. Z pomocą może przyjść także strzyżenie. Krótkie włosy myje się przecież łatwiej.
Przed kąpielą zadbaj o następujące elementy:
Pamiętaj, by w łazience było ciepło podczas kąpieli (mokra głowa szybciej marznie).
Rozczesz włosy dziecka przed myciem.
Przygotuj wszystko wcześniej. Miej szampon, mydło i ręcznik pod ręką.
Nie denerwuj się, jak Ci coś nie wyjdzie. Stres może źle wpłynąć na to, jak wyglądać będzie kąpiel.
Zachowaj o ostrożność i delikatność. Masuj jego główkę.
Skróć czas mycia do minimum. Zrób to szybko.
Delikatnie wytrzyj główkę. Nie trzyj za mocno. Nie zasłaniaj oczu dziecku. Mów do dziecka cały czas.
Nie używaj suszarki. Tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodno.