Jak chronić skórę dziecka przed poparzeniami słonecznymi?

Jak chronić skórę dziecka przed poparzeniami słonecznymi?

Polecne i promocje

Dzieci posiadają delikatną i wrażliwą skórę, która w czasie najgorętszych dni roku wymaga specjalnej ochrony przeciwsłonecznej. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie może bowiem prowadzić do podrażnień, a w skrajnych przypadkach nawet groźnych poparzeń. Skóra dzieci i niemowląt jest cieńsza, niż u osób dorosłych. Z tego względu jej podatność na oparzenia słoneczne pozostaje znacznie większa. Im częściej dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu, tym mocniej narażone są na nadmierną ekspozycję.

Ochrona dzieci przed słońcem

Jeżeli nasłonecznienie jest duże, dziecko powinno jak najczęściej przebywać w cieniu. Pod zadaszeniem, namiotem plażowym czy parasolem temperatura jest nawet o kilka stopni niższa, a promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na samą skórę. Jeżeli dziecko korzysta jeszcze z wózka, podczas spacerów warto przewozić je pod budką. Zabawy na zewnątrz lepiej unikać podczas najsilniejszego nasłonecznienia, czyli w godzinach od 11 do ok. 14-15. Warto też zadbać o odpowiednie nakrycie głowy oraz odzież. Dla dzieci najlepsze będą luźne, lekkie i przewiewne ubranka z materiałów naturalnych, które chronią przed promieniowaniem i jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Do szczególnie polecanych należy odzież z lnu i bawełny. Jako nakrycie głowy dobrze sprawdzają się przewiewne czapki z daszkiem, które zabezpieczają twarz. Dziecku można kupić też chustę, która osłania dodatkowo kark oraz szyję. Niemowlęta przewożone w wózkach powinny mieć lekkie skarpetki na bosych stokach, ze względu na ryzyko ich poparzenia.

Krem z filtrem SPF dla dziecka

Krem z filtrem SPF powinno się stosować nie tylko podczas długotrwałej ekspozycji na słońce, ale też przy okazji każdego wyjścia na zewnątrz. Dzieci mają bardzo delikatną skórę, przez co nawet niedługie oddziaływanie promieniowania może spowodować jej zaczerwienienie, podrażnienie i poparzenie. Krem z wysokim filtrem najlepiej nałożyć około 20-30 minut przed wyjściem. Moc takiego kosmetyku określa jego faktor. Im wyższa liczba występuje przy oznaczeniu SPF, tym lepszą ochronę zapewnia krem. Niemowlętom zaleca się stosowanie produktów opisanych jako przynajmniej SPF30, a najlepiej SPF50. Dla dzieci optymalne będą kremy z filtrem mineralnym, który skutecznie odbija promieniowanie słoneczne. Wybrany produkt powinien zapewniać ochronę zarówno przed UVA, jak i UVB. Oba te rodzaje ultrafioletowego promieniowania słonecznego przenikają do różnych warstw skóry, przez co ich działanie jest nieco inne. Preparat wybrany do ochrony dziecka przed poparzeniami słonecznymi musi zatem zapewniać kompleksowe zabezpieczenie. Obecnie większość kremów SPF można aplikować już od 6. miesiąca życia, jednak przed zakupem warto dokładnie to sprawdzić.

miejsce na foto1

Skuteczne zabezpieczenie przed oparzeniami słonecznymi

Wybór kremu SPF powinien zależeć od karnacji dziecka, a także faktu występowania na skórze piegów czy znamion. Dzieci o jasnej cerze i włosach są zwykle bardziej podatne na podrażnienia i poparzenia, które wynikają z oddziaływania promieniowania słonecznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przydatna może się okazać konsultacja online u pediatry. Specjalista ten będzie w stanie pomóc w doborze odpowiedniej formy ochrony, a także zdiagnozować ewentualne uczulenie dziecka na słońce. Pediatra online 24h udziela e-konsultacji, dlatego można się do niego zwrócić również w przypadku faktycznego wystąpienia poparzenia słonecznego. Sam krem ochronny powinien być nakładany odpowiednio wcześnie, ze względu na czas niezbędny do jego wchłonięcia się. Każdy lekarz pediatra zaleca też powtórne nakładanie kosmetyku, najlepiej co 2-3 godziny lub częściej. Krem należy stosować po każdym wyjściu z kąpieli, nawet jeżeli oznaczony jest jako wodoodporny. Nawet jeżeli preparat nie zmyje się pod wpływem wody, jego większość zostanie starta ręcznikiem podczas wycierania. Pediatra online może też pomóc przy ustaleniu sposobu aplikacji kremu. Najlepiej pokryć kosmetykiem każdy odkryty fragment skóry, omijając jedynie okolice oczu dziecka.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments