Hemoroidy w ciąży: jak ich unikać i jak je łagodzić w czasie ciąży?

Hemoroidy w ciąży: jak ich unikać i jak je łagodzić w czasie ciąży?

Aktulności Zdowie Zdrowie Zdrowie i medycyna zdrowie i uroda

Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu hemoroidów w 3 trymestrze ciąży. Nasze rady, jak ich unikać i jak je łagodzić.

Dlaczego w ciąży pojawiają się hemoroidy?

Hemoroidy: czym dokładnie są? W rzeczywistości każdy z nas ma hemoroidy: te małe naczynia krwionośne znajdują się zarówno w kanale odbytu (są to hemoroidy wewnętrzne, znajdujące się pod błoną śluzową kanału odbytu), jak i pod skórą wokół fałdów odbytu (są to hemoroidy zewnętrzne, znajdujące się tuż przy otworze odbytu). Sieć hemoroidalna jest niezbędna, ponieważ odgrywa rolę w utrzymaniu drożności odbytu.
Sytuacja komplikuje się, gdy w okolicy odbytu wzrasta ciśnienie żylne: małe naczynia krwionośne (wewnętrzne i/lub zewnętrzne) rozszerzają się nieprawidłowo, a w odbycie (wewnątrz lub na zewnątrz) tworzą się „grudki”, powodujące podrażnienia: jest to choroba hemoroidalna, zwana potocznie „hemoroidami”.

Hemoroidy: podczas ciąży. U kobiet w ciąży hemoroidy pojawiają się najczęściej w 3 trymestrze ciąży.

Ich pojawienie się tłumaczy kilka zjawisk: po pierwsze zaparcia (dotyczy to około 50% kobiet w ciąży), które stanowią „główny” czynnik ryzyka wystąpienia hemoroidów w ciąży. Zaparcia (które mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży) są spowodowane zarówno zmianami hormonalnymi (podwyższony poziom progesteronu), jak i zmniejszoną aktywnością fizyczną.
Po drugie, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, ciężar macicy i dziecka utrudnia powrót żylny, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia żylnego w okolicy odbytu. Wreszcie, z przyczyn hormonalnych, dochodzi do rozluźnienia mięśni i więzadeł wokół odbytu, co przyczynia się do rozwoju hemoroidów.

Hemoroidy w czasie ciąży: czy to coś poważnego?

Hemoroidy u kobiet w ciąży są nieprzyjemne, ale nie poważne: choroba hemoroidalna nie jest niebezpieczna ani dla matki, ani dla dziecka. Z drugiej strony, lepiej jest skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli hemoroidom towarzyszy ból podczas chodzenia do toalety, a nawet w ciągu dnia.

Hemoroidy w ciąży: jak ich uniknąć?

Zapobieganie hemoroidom w ciąży to przede wszystkim kwestia diety: chodzi o zapobieganie zaparciom, które są najważniejszym czynnikiem powodującym pojawienie się hemoroidów u kobiet w ciąży. Dlatego warto zastosować te kilka porad dietetycznych.

1. Nie oszczędzaj na błonniku.

Błonnik zawarty w świeżych owocach i warzywach wspomaga tranzyt jelitowy, ograniczając tym samym ryzyko rozwoju hemoroidów. Dzienne spożycie od 400 g do 600 g gotowanych warzyw (cukinia, kalafior, brokuły… gotowane na parze, na przykład) i 300 g do 400 g surowych owoców i warzyw (jabłka, morele, pomidory – ceniąc owoce sezonowe i preferując produkty ekologiczne) może być wystarczające do zrównoważenia kapryśnego trawienia.

2. Pij dużo wody.

W trakcie i między posiłkami należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu w ciąży, co najmniej 1,5 litra dziennie – woda, herbata ziołowa, herbata itp. Mała rada: wypicie szklanki bardzo zimnej wody rano, po wstaniu z łóżka, przyspiesza przemianę materii, co pomaga zapobiegać zaparciom.
3. Aby zapobiec hemoroidom, zaleca się również regularną aktywność fizyczną.
Uważaj: w 3 trymestrze ciąży ogranicz się do łagodnych sportów i to tylko wtedy, gdy ginekolog lub położna dadzą ci zielone światło. Właściwe wybory to spokojny spacer, pływanie lub joga prenatalna.

Hemoroidy w ciąży: jak można je złagodzić?

Po pierwsze, istotne jest leczenie zaparć u kobiet w ciąży poprzez stosowanie zbilansowanej diety i regularną aktywność fizyczną. Aby nie pogłębiać choroby hemoroidalnej, powinniśmy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, czekolady i ostrych potraw.
Po drugie, niektóre leki mogą być przepisywane przez lekarza ogólnego na hemoroidy. Przypominamy jednak, że leki przeciwzapalne są surowo zabronione w czasie ciąży.
W przypadku hemoroidów podczas ciąży można również skorzystać z dobrodziejstw akupunktury, której skuteczność jest uznana przez medycynę.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments