Drugi miesiąc życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka

Dzieci Poradnik

Zapraszam do lektury poradnika opisującego drugi miesiąc życia malucha. Co powinno cie martwić a co zaskoczy? Jak widzi świat niemowlę? O tym wszystkim przeczytasz tu.

Drugi miesiąc życia dziecka

Początek drugiego miesiąca życia to ważny krok dla Twojego malucha. Przestaje on być noworodkiem, a zostaje niemowlęciem. Tak mówimy o naszych pociechach, które skończyły pierwszy miesiąc życia, a nie są starsze niż 2 lata. Co potrafi zrobić takie maleństwo? Otóż, leżąc na brzuchu może już unosić głowę 5 centymetrów powyżej podłoża na którym leży i utrzymuje ją w tej pozycji coraz dłużej. Niemowlak w tym wieku potrafi też kontrolować ustawienie głowy, gdy podtrzymuje się go w pozycji pionowej.

Dwumiesięczny maluch ugina nogi dotykając podłoża, a w niektórych przypadkach potrafi samodzielnie przewrócić się z boku na plecy. Maluch zaczepia również zawieszone nad nim zabawki oraz potrafi w niektórych przypadkach przytrzymać przedmiot umieszony mu w rączce. Dziecko po ukończeniu miesiąca życia coraz chętniej, częściej i dłużej zatrzymuje wzrok na jednym przedmiocie w szczególności, gdy ma on jaskrawe barwy. Maluch może wciąż machać rączkami i nóżkami. Wyciąga też rączkę po interesujący go przedmiot. Poprawia się też wzrok. Udoskonala się również widzenie obuoczne oraz dziecko dostrzega przedmioty znajdujące się w coraz większej odległości od niego. Wydłużają się także odstępy między drzemkami malucha. Niedługo unormuje się to i dziecko zacznie sypiać regularnie. To ułatwi Wam karmienie malucha. Dziecko z reguły dopomina się o pokarm co trzy godziny. Jednak apetyt malucha z czasem rośnie i może chcieć jeść nawet częściej niż co godzinę. Lekarze określają tą potrzebę jako skok rozwojowy. Niemowlę wkłada również do buzi rączki. Jest to jego sposób na poznawanie świata. Już wkrótce zacznie wkładać różne przedmioty co może być niebezpieczne. W końcowym etapie drugiego miesiąca życia malucha pojawiają się kolki. Są one bolesne. Dziecko sygnalizuje taką sytuacje napadowym płaczem, który niełatwo uspokoić. Pomóc w takiej sytuacji mogą:

Tulenie
Głaskanie
Ciepła kąpiel
Śpiewanie
Masaż brzuszka.

Pomogą również ciepłe okłady na brzuszek i położenie dziecka na pochyłym łóżku.

Jak na każdym etapie rozwoju Twojego malucha warto go animować do ćwiczeń. W tym celu:

Kładź na brzuszku dziecko na twardym podłożu, żeby maluch mógł trenować unoszenie główki.
Zawieś kolorowy przedmiot w odległości 30 cm od buzi dziecka w ten sposób będziesz stymulować koordynację wzrokową
Umieść dziecku przedmiot blisko rączki, a gdy je on zaintersuje pomóż mu chwycić wkładając mu go do piąstki. To działanie pomoże dziecku nauczyć się chwytać.

Pod koniec drugiego miesiąca życia Twojego malucha możesz liczyć na obdarzenie uśmiechem na Twój widok. Ta reakcja jest z reguły odpowiedzią na uśmiech drugiej osoby lub na widok przedmiotu, który mu się podoba. Niemowlę zauważy, że inni reagują na jego zachowanie uśmiechem. Może się pojawić głośny śmiech. Towarzyszyć mu będą energiczne ruchy rąk, nóg i całego ciała. Dziecko lubi towarzystwo i jak coś się wokół niego dzieje. Obcy nie wzbudzają w nim lęku.

Pierwsze łzy u dziecka pojawiają się w piątym tygodniu życia. Jest to efekt na rozwój skomplikowanych reakcji układu nerwowego. Tak więc nasz maluch ma jeszcze jeden sposób na wyrażenie emocji. Rozwój układu nerwowego powoduje rozwój zmysłów i nasz maluch zaczyna aktywnie nawiązywać kontakt z otoczeniem. Pojawiają się nowe reakcje emocjonalne: te negatywne i te pozytywne. Tak więc na widok tego, że chcesz maleństwo nakarmić albo zobaczy Twoją twarz lub usłyszy głos, dziecko może zacząć wymachiwać rączkami i nóżkami oraz się uśmiechać. Twój maluch jest coraz bardziej ciekawy świata. Uwielbia obserwować. Będzie żądać od Ciebie noszenia na rękach, a na pewno nie będzie lubił ciągłego leżenia w łóżku. Dziecko również lubi jak powtarzasz za nim dźwięki, które ono wydaje. Potrafi reagować śmiechem na to. W tym okresie warto:

Powiesić kolorowe przedmioty nad łóżeczkiem i bawić się z dzieckiem, kiedy leży ono w łóżeczku.
Przebywać z niemowlęciem jak najwięcej czasu. Kładź je na swoim brzuchu, gdy leżysz na plecach. Niech słucha Twojego głosu i bicia serca.
Przytulaj dziecko, śpiewaj, czytaj książki, rozmawiaj z dzieckiem przez powtarzanie dźwięków.

Tak jak pisałem wcześniej, dziecko staje się na tym etapie rozwoju aktywnym obserwatorem. Naśladuje Twoje ruchy, miny oraz dźwięki. Tych ostatnich będzie coraz to więcej. Z czasem uwidoczni się także temperament i osobowość Twojego maluszka. Nowe sytuacje albo przyciągają jego uwagę albo go odstraszają. Niektóre dzieci nie lubią nowych sytuacji i twarzy. Aby Twój maluch dobrze się rozwijał zadbaj o:

Ciepłą atmosferę w domu. Stany uczuciowe Twojego dziecka są odbiciem Twoich stanów emocjonalnych.
Noś dziecko, które jest wyspane i najedzone. Mów do niego, pokazuj przedmioty i co się dzieje za oknem.
Baw się z dzieckiem, pomóż mu rozpoznawać dźwięki, potrząsaj grzechotką, obserwuj jego reakcje.
Rozmawiaj z niemowlakiem z różną intonacją głosu i obserwuj.
Czytaj książeczki.

W drugim miesiącu życia dziecko dostaje kolejną dawkę szczepień. Nie bój się reakcji po szczepiennych. Wszystkie obowiązkowe szczepienia są bezpieczne.

U Twojego malucha pojawi się ciemieniucha. Są to żółte łuski na główce dziecka. Nie chcą one schodzić podczas mycia. Nie jest bolesna ani niebezpieczna, ale ze względu na higienę pozbądźcie się jej preparatem z drogerii lub apteki.

Kolejna obawa może się pojawić w momencie, gdy zobaczysz, że maluchowi (chłopcu) nie zstąpiły jądra do moszny. Nie martw się. Tylko nieliczne przypadki mówią, że nie następuje to przed ukończeniem roczku przez dziecko.

Stopy dziecka mogą być skierowane do wewnątrz. To efekt przebywania dziecka w brzuchu mamy. W ciągu kilku miesięcy stopy powinny przyjąć prawidłową  pozycję.

Artykuł powstał dzięki portalowi alergo

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments