Dlaczego warto stosować naturalne, ekologiczne i wegańskie kosmetyki dla dzieci?

Dlaczego warto stosować naturalne, ekologiczne i wegańskie kosmetyki dla dzieci?

Polecne i promocje

Moda na naturalne, ekologiczne, wegańskie kosmetyki dla dzieci pojawiła się stosunkowo niedawno. No właśnie – moda? Czy to dobre określenie na trend, który skłania nas do zastanowienia się nad składem i sposobem wytwarzania kosmetyków, których używamy do pielęgnacji dzieci i niemowląt? Czym się różnią ekologiczne od naturalnych, czym od wegańskich?

Pielęgnacja w zgodzie z naturą

Choć określenia bio, organiczny, naturalny czy eko mogą się wydawać synonimami, to jednak są między nimi drobne, ale istotne różnice. Najszerszym pojęciem są kosmetyki naturalne – każdy kosmetyk ekologiczny i organiczny będzie jednocześnie naturalnym, jednak nie każdy produkt naturalny będzie ekologiczny, czy organiczny. W przypadku organicznego i ekologicznego, czasami określanego również jako eco, liczy się nie tylko naturalny skład, ale i sposób pozyskania składników do produkcji kosmetyku. I tak, aby kosmetyk można było znać za organiczny, musi on zawierać minimum 95% składników pochodzenia roślinnego i min. 10% wszystkich składników musi pochodzić z upraw ekologicznych. Co więcej o ile w przypadku kosmetyków naturalnych dopuszczalne jest stosowanie niewielkiej ilości substancji syntetycznych, w organicznych – jest to zakazane.

Jeszcze więcej obostrzeń dotyczy kosmetyków, które są ekologiczne. W tym przypadku składniki powinny pochodzić z upraw sprzyjających naturalnym cyklom, ale także wspierających równowagę ekologiczną i dbających o różnorodność biologiczną w ekosystemie. Ważne są również metody stosowane w uprawie, wykluczone jest m.in. korzystanie z nawozów sztucznych, czy syntetycznych środków ochrony roślin. Ekologiczne kosmetyki dla dzieci będą mieć nie tylko naturalny i bezpieczny dla skóry skład – składniki wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego, a także opakowanie, które nadaje się w 100% do recyklingu.

Warto pamiętać, że w składzie kosmetyków naturalnych czy organicznych mogą się znajdować również składniki odzwierzęce, pod warunkiem, że są pozyskanie od żywych organizmów (np. wosk, miód, mleko). Dlatego jeśli zależy wam na wegańskim składzie – szukajcie produktów opatrzonych certyfikatem Certified Vegan, Cruelty-Free and Vegan lub certyfikatem Fundacji Viva! To gwarancja, że żaden ze składników nie pochodzi od zwierząt i żadnemu zwierzęciu nie stała się krzywda na żadnym etapie produkcji kosmetyku. To również oznacza, że nie był on testowany na zwierzętach.

Jakie kosmetyki dla dzieci wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków o naturalnym, organicznym czy wegańskim składzie. Jak wybrać najlepsze? Warto spojrzeć na INCI, czyli skład. Tu nie obowiązuje zasada, że im krótszy, tym lepszy. Długość składu nie ma znaczenia, gdyż kosmetyk może zawierać zarówno mało, jak i bardzo dużo zróżnicowanych naturalnych substancji aktywnych. W ich składzie pojawiają się takie określenia jak: extract, oil, butter. Ich producenci zaznaczają zwykle na etykietach, jaki procent ich zawartości stanowią substancje pochodzenia naturalnego. Najlepsze kosmetyki tego typu mają ich nawet 99%. Używając ich, mamy pewność, że pielęgnacja malucha jest bezpieczna, a przy tym nie zaburza naturalnych procesów i funkcji skóry. Jeśli dodatkowo ważny jest dla was sposób pozyskania składników i chcecie mieć pewność, że zarówno one, jak i cały kosmetyk jest produkowany z poszanowaniem naturalnego środowiska – właściwym wyborem będą eco kosmetyki.

A jeśli szukacie naturalnych kosmetyków odpowiednich dla wegan i wegetarian – znajdziecie je na https://www.bodyboom.pl/sklep/dziecko.html

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments