Czytanie dzieciom na dobranoc – dlaczego warto?

Czytanie dzieciom na dobranoc – dlaczego warto?

Warto przeczytać

Dużo mówi się o tym, jak ważne jest czytanie dzieciom i jak wciąż niewielu rodziców wprowadza ten pozytywny nawyk do swojej codziennej rutyny. Czy wspólne czytanie to jedynie miły sposób na spędzenie czasu? Oczywiście, że nie. Poza spędzeniem wieczoru z dzieckiem wspólna lektura ma na nie pozytywny wpływ również na wiele innych sposobów. Mowa między innymi o ułatwionym zasypianiu, rozwoju wyobraźni, czy poszerzaniu słownictwa.

Łatwiejsze zasypianie i budowanie więzi

Rodzice często mają masę własnych obowiązków i podczas dnia mogą poświęcić niewiele czasu na swobodną zabawę z dzieckiem. Wieczór to świetny moment, żeby wynagrodzić to maluchowi, tym bardziej że wspólne czytanie pomoże mu zasnąć.

Rodzic, który w tym czasie skupiony jest wyłącznie na dziecku, daje mu okazję to opowiedzenia wszystkich trudnych sytuacji z całego dnia i wyrzucenia z siebie emocji. Głos bliskiej osoby da maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a czytane opowieści pomogą mu przenieść się w świat sennych marzeń. Nie muszą to być starannie wybierane baśnie – każda historia, która może przypaść do gustu dziecku, dobrze się sprawdzi. Jeśli w domu brakuje książeczek, z pomocą przychodzi internet z serwisami takimi jak https://www.bajkokraj.pl pełnych różnego rodzaju dziecięcych opowieści.

Wieczorne czytanie dziecku ułatwi mu zaśnięcie także przez powtarzaną codziennie rutynę. Jeśli ten sposób spędzenia czasu powtarzany jest regularnie, czytanie staje się sygnałem dla kilkulatka, że przyszedł czas na sen. Małe dzieci lubią rutynę i szybko się do niej przyzwyczajają.

Czytanie dziecku jako nauka dobrych nawyków

Wielu rodziców stara się nakłonić swoje pociechy do czytania i często są to nieskuteczne próby. Dzieci, zamiast słuchać zaleceń rodziców, w naturalny sposób wybierają ich naśladowanie. Jeśli więc rodzic zachęca kilkulatka do czytania, jednak sam niechętnie sięga po książkę, prawdopodobnie nie przekona dziecka do lektury.

Dlaczego warto zasiać w dziecku miłość do literatury? Przede wszystkim w świecie, w którym kilkulatki są wręcz bombardowane mediami, grającymi zabawkami, grami komputerowymi i kreskówkami, czytanie staje się dla nich zapominanym powoli sposobem na rozwój wyobraźni. Pod kątem językowym czytanie kształtuje umiejętność wysławiania się, prawidłowego używania języka, a także poszerza zasób słownictwa.

Rozwój wyobraźni, pamięci i inteligencji emocjonalnej

Czytanie jak nic innego rozwija wyobraźnię. W przeciwieństwie do filmów czy kreskówek, przy których dzieci jedynie wpatrują się w wyświetlane obrazy, czytając książki, w ich umyśle powoli powstaje całkiem nowy świat opisywany za pomocą słów. Dodatkowo czytanie dzieciom przed snem może rozbudzić ich wyobraźnię, przez co ich sny będą żywe i pełne fascynujących historii.

Czytanie kilkulatkom to dobre ćwiczenie ich skupienia i cierpliwości. Może ono także dobrze wpłynąć na ich pamięć czy logiczne myślenie, kiedy tok opowiadanej historii pokazuje logiczne następstwa różnych zdarzeń i wyborów bohaterów. Ponieważ w opowiadaniach dla dzieci wiele jest również emocjonalnych sytuacji, są one szansą dla dziecka na zetknięcie się z silnymi emocjami i pierwszą nauką, kiedy mogą się one pojawić i jak maluch może sobie z nimi radzić.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments