Czym jest woda perfumowana – Najpiękniejszy zapach świata? Niemal każdy z nas odpowiedziałby na te pytanie w różnoraki sposób. Jak świat długi i szeroki mamy różne preferencje.
Perfumy perfumom nierówne, czyli czym jest woda perfumowana a czym woda toaletowa?
Nie tylko muzyczne czy filmowe, ale także i zapachowe. Bo są nawet rankingi na najpiękniejsze zapachy świata, ale tu znowu pojawia się kwestia tego, że nie wszystkim będzie on odpowiadał.
I co ważne – trwałość. Bo trudno o zachwyt nad pięknym zapachem, jeśli jego woń unosi się zaledwie do kilku godzin, po czym znika bezpowrotnie. Czy tego chcą panie i panowie? Zdecydowanie nie.
Perfumy doceniane już w starożytności
Jeszcze w czasach starożytnych perfumy były synonimem renomy i bogactwa. Egipcjanie używali ich do swoich rytuałów, upatrując w nich boskich mocy. Z czasem nabywały nieco innego znaczenia, można by rzecz „przyziemnego”. Majętne kobiety, jak choćby Maria Antonina tak bardzo lubiła zapach piżma, iż wydawała swym podwładnym rozkazy, aby ci rozpylali perfumy w komnatach jej pałacu.
I oczywiście kwestia chyba obecnie bardzo istotna – zapach przyciąga innych, a konkretnie płeć przeciwną. I o ile dobrze dobrany, działa jak afrodyzjak.
W XVIII wieku rozpoczęła się masowa produkcja „flakoników z zapachem” i zaczęto wyznaczać tak zwane piramidy woni. Mianowicie: nuty głowy, serca i bazy.
Skład (prawdziwych) perfum
Buszując po półkach z perfumami często spotykamy się z konkretnym oznaczeniem flakoników wypełnionych zapachem. EDT, EDP czy też EDC. Co tak naprawdę oznaczają? Od czego to się wszystko wzięło?
„Woda”, jaką na siebie rozpylamy zawiera w sobie: olejki eteryczne, środki wzmacniające, rozpuszczalniki oraz substancje homogenizujące. I to od ilości pierwszego składnika zależy trwałość i moc perfum. Stężenie olejków wyznacza właśnie ich nazewnictwo. Mamy więc wodę perfumowaną, wodę toaletową, woda kolońską i wodę odświeżającą.
Perfumy
Najtrwalsze – i najprawdziwsze perfumy. Drogie, ekskluzywne, ale zapach utrzymuje się przez długi czas. Dla wielu osób obiekt westchnień, przede wszystkim na cenę. Czasami jest tak, że po niektórych kompozycjach czuć ich jakość i trwałość. I właśnie z „perfumami” tak jest. Stężenie olejków eterycznych wynosi tu od 20 do 43%. Najczęściej dostępne są w małych pojemnikach.
Woda perfumowana, czyli EDP (eau de parfum)
Tutaj stężenie olejków eterycznych wynosi od 10 do 20%. Dzięki temu jest ona trwalsza i też popularniejsza wśród kobiet i mężczyzn.
Woda toaletowa (EDT)
Eau de toilette ma nieco mniejsze stężenie olejków niż Eau De Perfum. Tutaj ten poziom wynosi od 5 do 10%. Dlatego jest też mniej trwała i delikatniejsza. Jednak to jedna z popularniejszych i najchętniej wybieranych form zapachowych. Cena także jest niższa niż „perfum”.
Woda kolońska (EDC) – Czym jest woda perfumowana
W Eau de cologne stężenie olejków balansuje na poziomie 3-5%. Swoją dość specyficzną nazwę zawdzięcza miejscu (fabryka Johanna Marii Fariny), w którym powstała, czyli Kolonii we Francji. Do dziś dostępna w sprzedaży jest (prawie) oryginalna woda kolońska. Choć postrzegana jako męski zapach, to właśnie w czasach jej wynalezienia była użytkowana głównie przez kobiety(XVIII).
Woda odświeżająca (EDS) – Czym jest woda perfumowana
Trudno ją nazwać perfumami, nawet w mowie potocznej. Zapach jest delikatny, „lekki”, a to za sprawą niskiego stężenia olejków eterycznych, które wynosi od 1 do 3%. Częściej używana latem, jako forma „odświeżenia” właśnie.
Piramida nut – Czym jest woda perfumowana
Ci bardziej ciekawscy chcą wiedzieć, jakie to składniki decydują o fenomenie ich „perfum”. Czytają opis producenta i natykają się na trzy parametry: nuty głowy, nuty serca i nuta głębi. Każda z nich odpowiada za stopień rozwijania się w styczności ze skórą, czyli po prostu wonności.
W skład nut wchodzą substancje, których czas uwolnienia jest różny i tym samym decyduje to przynależność do tego podziału. Przy odrobinie determinacji i znajomości składników perfum można zweryfikować, co właśnie decyduje w danej chwili o woni perfum. Kompozycje są tak dobierane, aby ich uwalnianie było harmonijne.
Pierwszą wyczuwalną kompozycją jest nuta głowy. To jej substancje „ulatniają” się tuż po ich rozpyleniu. I z racji tego to ona decyduje o wrażeniach osoby, która zainteresowana jest zakupem perfum. I dlatego też jest najbardziej intensywna. Ta intensywność nie trwa jednak długo. W skład tej „nuty” wchodzą najczęściej owoce, zioła i kwiaty będące odpowiedzialne za lekkość i świeżość zapachu.
Idą dalej, dochodzimy do nuty serca. Jej składniki uwalniają się jako drugie w kolejności. Jest spoiwem między tym co już było (nuta głowy) a tym co będzie (nuta bazy) i decyduje o zapachu. Tutaj natomiast podstawę stanowią najczęściej substancje korzenne i kwiatowe.
Czym jest woda perfumowana – To przede wszystkim sposób produkcji, a właściwie komponowania perfum warunkuje ich trwałość.
Końcowym etapem jest nuta głębi (podstawy), w której to kompozycja kształtuje się i przybiera decydującą woń. I choć jest wyczuwalna na końcu, to właśnie jej składniki wybierane są (komponowane) na samym początku przez kreatorów perfum. To komponenty nuty głębi decydują o trwałości zapachu, a więc to tutaj dodaje się olejki eteryczne. Jeśli więc mamy styczność z dużym ich stężeniem, woń perfum będzie wyczuwalna przez kilka godzin. Podstawowymi składnikami są takie substancje jak m.in.: ambra, cedr, piżmo, cybet, przyprawy korzenne czy kadzidło.
Ciekawostką jest natomiast to, że same olejki zapachowe pozyskuje się nie tylko z roślin, ale zwierząt. I są to np.: piżmo (wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego), cywet (ekstrakt z wysuszonych gruczołów około odbytniczych cywet łaszowatych), ambra (wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota), kastorem (wydzielina gruczołów analnych bobra europejskiego). Ich zadaniem jest oczywiście wzmocnienie zapachu.
Choć brzmi to…. delikatnie mówiąc odstraszająco i dziwnie, to jednak jest to powszechna praktyka, choć w przypadku cywetu i niezbyt humanitarnego traktowania zwierząt, zastępuje się ją częściej syntetykami.
Czytając skład perfum będzie nam łatwiej wybierać w przyszłości swoje „ideały”.