Czym jest sapka niemowlęca?

Czym jest sapka niemowlęca?

Polecne i promocje

Dla dziecka z zatkanym nosem nie tylko oddychanie jest trudne. Wyczerpujące staje się także spanie, picie i ssanie. Powodem niedrożności może być tak zwana sapka niemowlęca, mylona często z katarem. W przypadku sapki niemowlę nie ma jednak wycieku z nosa. Jak odróżnić sapkę od kataru i jak pomóc dziecku?

Dlaczego u niemowląt występuje sapka?

Sapka ma związek z anatomią noworodka. Migdałki są większe w porównaniu z dorosłymi, co prowadzi do węższych dróg oddechowych i przewodów nosowych. Dlatego łatwo może dojść do zatkania nosa. Wystarczy lekki obrzęk błony śluzowej lub zalegający śluz albo resztki pokarmu. Ponadto ze względu na specyficzną fizjologię niemowlęta nie mogą oddychać przez usta, dopóki nie osiągną trzeciego miesiąca życia. Jeśli rodzic słyszy charczenie u niemowlaka i wyraźnie widać trudności z zaczerpnięciem powietrza, zazwyczaj początkowo podejrzewa infekcję. Ale to tylko jeden z wielu możliwych powodów niedrożnych dróg oddechowych.

Co może powodować trudności z oddychaniem niemowląt?

Jeśli przekrwienie błony śluzowej nosa występuje u niemowląt tylko w nocy, przyczyną może być zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Niebezpieczny jest również dym papierosowy i wszelkie inne zanieczyszczenia, takie jak kurz z odzieży, pościeli i mebli, które razem z powietrzem mogą znaleźć się w drogach oddechowych dziecka.

Ponadto mleko, które dostanie się do nosa podczas odbijania utrudnia oddychanie. Objawy występują 20 minut do dwóch godzin po posiłku, a wydzielina z nosa ma mlecznobiały kolor.

Również alergie objawiają się kłopotami ze strony układu oddechowego. Pojawia się wówczas katar, który nie występuje w przypadku sapki. Alergie oddechowe jednak rzadko występują u niemowląt, podobnie jak infekcje, przed którymi noworodki chroni mleko matki. Dzieci kilkumiesięczne mogą chorować jesienią i zimą, kiedy suche, ogrzewane powietrze wysusza błony śluzowe i czyni je wrażliwymi.

Niektóre dzieci rodzą się ze zwężonymi lub całkowicie zamkniętymi kanałami nosowymi. Takie wady wykrywa się natychmiast po urodzeniu i w razie konieczności od razu leczy.

Jak pomóc niemowlakowi z sapką?

W przypadku sapki niemowlęcej rodzice mają kilka możliwości, żeby pomóc dziecku swobodnie oddychać. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Należy regularnie wietrzyć, a na grzejniku powiesić wilgotne ręczniki, ustawić miskę z wodą albo wstawić nawilżacz powietrza. Można pomóc dziecku oczyścić nos za pomocą pary wodnej. Wystarczy napuścić gorącej wody do wanny i zamknąć się z dzieckiem w łazience. Ciepła kąpiel również nawilża błony śluzowe, nie wolno jednak dodawać do wody olejków eterycznych. Kamfora, tymianek, eukaliptus, olejek z drzewa herbacianego, szałwia, mięta, mentol i rozmaryn mogą wywoływać u niemowląt reakcje alergiczne. Zawsze polecanym sposobem na niedrożny nos są spacery na świeżym powietrzu.

Ponadto do każdego nozdrza można wkroplić kroplę mleka matki, które działa obkurczająco i łagodząco na błony śluzowe nosa. Równie pomocny jest fizjologiczny roztwór soli.

0 0 votes
Wystaw ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments