Słyszałeś o astmie aspirynowej? Aspiryna śmiertelnie groźna? Okazuje się, że aż 30% przypadków astmy wzmagane jest popularną aspiryną a objawy pojawiają się już po 30 minutach od przyjęcia leku.
Aspiryna wydawać by się mogło bezpieczny lek na ból i przeziębienie bardzo popularny zwłaszcza u osób starszych często stosowany przez tradycjonalistów uważany za najbezpieczniejszy w walce z chorobą lub zwykłym przeziębieniem. Aspiryna często jest także stosowana przez młodzież zamieszkałą poza domem uczącą się w odległych miastach między innymi studentów ze względu na niezwykle niską cenę tabletek. Okazuje się, że uznawana za bezpieczną aspiryna może wywoływać skutki uboczne przyczyniając się do powstawania choroby układu oddechowego jaką jest astma aspirynowa. Astma nasilona przez aspirynę jest dosyć specyficzną jej formą. Astma aspirynowa wywoływana jest przez nadwrażliwość na aspirynę a konkretnie na kwas acetylosalicylowy oraz inne leki przeciwzapalne.
Co ciekawe choroba nazwana astmą aspirynową nie występuje w postaci utajonej a jej objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od przyjęcia tradycyjnej tabletki aspiryny. Pojawienie się nagłych napadów duszności może rozpocząć nic nie wskazujący kaszel, od którego ciężko się uwolnić. Wbrew pozorom jest to bardzo niebezpieczna forma astmy dlatego jeśli wystąpią u nas takie lub podobne objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą. Jeśli takie objawy występują u dzieci najlepiej nie zwlekać i udać się od razu na pogotowie dziecięce i powiadomić lekarza o przyjęciu aspiryny.
Taka informacja będzie miała ogromne znaczenie w postawieniu diagnozy iż astma aspirynowa jest specyficzną formą choroby układu oddechowego. Do grupy podwyższonego ryzyka czyli osób, u których może występować nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy należą nie tylko kobiety ale głównie osoby już cierpiące na astmę ale także u pacjentów, którym zdiagnozowano nieżyt nosa oraz zatok.
Bardziej konkretnymi objawami wskazującymi na astmę aspirynową u osób przyjmujących aspirynę rutynowo jest częste występowanie kataru, któremu nie towarzyszą inne dolegliwości wirusowe. Zdarzają się także przypadki znacznego pogorszenia węchu co spowodowane może być także tworzącymi się polipami nosa. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że popularny i powszechny środek przeciwzapalny mający również działanie przeciwbólowe może wzmagać astmę lub być nawet przyczyną powstawania astmy aspirynowej. Jest to choroba układu oddechowego wywołana właśnie tym lekiem. Odkrycie jest o tyle przerażające ponieważ aspiryna to ogólnodostępny lek przeciwzapalny dostępny bez recepty a nawet zalegający na półkach w supermarketach a to oznacza, że każdy może zażywać jej według własnych upodobań.
Leczenie polega na podawaniu produktów farmakologicznych a jedynym lekiem, który może zwalczyć astmę aspirynową jest celekoksyb. Należy zauważyć, że nagłe napady duszności oraz trudny do powstrzymania kaszel jest bardzo poważnym skutkiem zażycia czasami nawet jednej tabletki aspiryny. Osoby z nadwrażliwością na kwas zawarty w aspirynie po przyjęciu nawet jednej tabletki mogą wystąpić takie objawy jak obrzęk, zaczerwienienie twarzy, bóle brzucha, świąd skóry czy wydzielina z nosa przypominająca katar. Chorzy na astmę aspirynową nie mogą bagatelizować występowania takich objawów ponieważ nawet w krótkim czasie może skończyć się to śmiercią. Chorzy jednak mogą bezpiecznie przyjmować inne leki przeciwbólowe jak np. paracetamol, kodeinę czy fentanyl bez narażania się na występowanie skutków ubocznych.